ViewData["BodyClass"] = "search index effect"; ViewData["Category"] = "Arama"; ViewData["Linkname"] = "arama";IActionResult ViewData["Color"] = "cb0102"; }
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırı başlattı
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırı başlattı
Esed rejimi ve destekçileri "gerginliği azaltma bölgesi" sınırları içindeki Türkmendağı bölgesinin tamamını ele geçirmek için bombardımana başladı. Türkmendağı bölgesinde Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki iki hatta piyade ve topçu saldırıları düzenleyen rejiminin bölgeye askeri yığınağı sürüyor.
AA
Kayseri’de denklem
bozulmaz
Gündem
Kayseri’de denklem bozulmaz
Mahalli seçimlere doğru halkın nabzını tutmak için yollara düşen Yeni Şafak ve tvnet ekiplerinin ikinci durağı Mimar Sinan’ın memleketi Kayseri oldu. AK Parti’nin önemli kalelerinden olan şehirde belediye başkanlığını yeniden kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Yeni Şafak
Bostancı: Bu çılgın parti bitecek
Ekonomi
Bostancı: Bu çılgın parti bitecek
AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, doların çılgın bir partide kendinden geçme hali içinde olduğunu söyleyerek, "Derinlik sarhoşluğu gibi sürekli başkalarının katılımıyla akıldan ipini koparmış bir şekilde gidiyor. Ancak bu çılgın parti muhakkak bitecek yine ekonomi kendi gerçekliğine dönecek." dedi.
Yeni Şafak
Gelin ‘hayırlısı’ kelimesini tamamlayamayınca nikah kıyılmadı
Gündem
Gelin ‘hayırlısı’ kelimesini tamamlayamayınca nikah kıyılmadı
Denizli'de bir evlilik töreninde gelinin nikah memurunun sorusuna kelime oyunuyla yanıt vermek istemesi, az kalsın nikahın iptal edilmesiyle sonuçlanıyordu. Nikah memurunun sorusuna gelin ‘hayırlısı’ kelimesi ile başlayınca kıyılmadı. Daha sonra belediye başkanı ve yetkililerin araya girmesiyle nikah tamamlandı.
IHA
Gelin kelime oyunu yapınca nikah kıyılamadı
Gündem
Gelin kelime oyunu yapınca nikah kıyılamadı
Denizli'nin Tavas ilçesindeki bir evlilik töreninde gelinin nikah memurunun sorusuna kelime oyunuyla yanıt vermek istemesi, az kalsın nikahın iptal edilmesiyle sonuçlanıyordu. Horasanlı Mahallesi'nde Naciye Şeşen ile Adem Teberci'nin 4 Ağustos'ta gerçekleştirilen düğün töreninde genç çift, nikah masasına oturdu. Tavas Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü evlendirme memuru Mehmet Çinili, "Sayın Naciye Şeşen, kimsenin baskısı altında kalmadan özgür iradeniz ve arzunuzla Adem Teberci ile evlenmek istiyor musunuz ?" diyerek geline mikrofon uzattı. Şeşen, damada bakıp gülümseyerek "Hayır.." dedi. Evlendirme memuru Çinili, davetlilerin gülüşmeleri arasında mikrofonu çekince, gelin Şeşen, "..lısıyla diyecektim ama siz hemen çektiniz" dedi. Damat Adem Teberci'nin de "Sorun yok, 'hayırlısıyla evet' diyecekti." dediği törende davetlilerden sessizlik talep eden evlendirme memuru, "Beyan esas, hayır kelimesi çıktığı için ben bu nikahı kıyamam. Yarın bir durum olduğu zaman biz sorumlu oluruz." dedi.
Gelin ve damat ile misafirlerin ikna etmeye çalıştığı memur, nikahı kıymaya ikna olmayınca defteri alıp nikah masasından ayrıldı.
Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol ve İlçe Nüfus Müdürlüğünden yetkililerle görüşüldükten sonra evlendirme memuru, genç çiftin nikahını kıydı.
AA
Yaz bitmeden kitapları sevdirin
Hayat
Yaz bitmeden kitapları sevdirin
Yaz tatili bitmeden mutlaka okunması gereken kitaplardan bir seçki yaptık. Macera dolu kitaplar arasında dostluklar, yardımlaşma, dünya turu, iyiler ve kötüler arasındaki savaşlar var.
Yeni Şafak
“Yabancı bir dilden çeviri yapmak Osmanlıca’dan daha kolay”
Hayat
“Yabancı bir dilden çeviri yapmak Osmanlıca’dan daha kolay”
N. Ahmet Özalp klasiklerin üç yöntem üzerinden günümüz okuruyla buluşturulduğunu söylüyor. Akademik çevrelerde sık kullanılan çeviri yazı ve sadeleştirme ilk iki yöntem. Üçüncü metod ise metinlerin güncelleştirilmesi yani eserleri günümüz diliyle yeniden yazmak.
Yeni Şafak
Kemal Tahir’in tefrika romanları
Hayat
Kemal Tahir’in tefrika romanları
Pek çok başka yazarımız gibi Kemal Tahir de eserlerini eski harflerle yazmaya devam etmiştir. Arap harfli metni Latin harflerine aktaran dizgicilerin ilgisizlik, bilgisizlik, dikkatsizlik gibi sebeplerle zaman zaman metni yanlış okuyup dizdikleri görülmüştür. Bazen aynı kelimeyi farklı okudukları bile olmuştur.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.