Nargiledeki korkunç tehlike
Hayat
Nargiledeki korkunç tehlike
İçinde bulundurduğu çeşitli aromalarla tütün severlerin gözdesi olan nargile kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir halk sağlığı sorunu teşkil ediyor. Yard. Doç. Dr. Süheyl Asma, "Nargile sigaradan çok daha zararlı. Bir nargile 10 sigaraya bedel" dedi.
IHA
Nargile içenlere kötü haber
Hayat
Nargile içenlere kötü haber
Nargile kullanıcılarının, nargileyi sigaradan farklı zararsız bir ürün olarak algılasa da, bilimsel çalışmaların nargilenin masum bir ürün olmadığını açık bir şekilde göz önüne seriyor. Uzmanlar, nargile marpucunun hijyenik olmadığı, 'Hepatit C' hastalığı başta olmakla ağız, akciğer kanseri, kalp hastalıkları, bronşit, tüberküloz gibi çok sayıda ölümle sonuçlanan hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.
DHA
Kafelerde zehir var
Hayat
Kafelerde zehir var
Araştırmalar bir zamanlar yaşlı erkeklerin geleneksel ürünü olan nargilenin günümüzde dünyanın dört bir tarafında, genç kafe kültürünün gözdesi haline geldiğine işaret ediyor. Aroma katkısı ile içimi yumuşatılan, tütün kokusu maskelenen nargilenin halk sağlığı zararlarına dikkat çeken Sağlık Enstitüsü Derneği, nargilenin üretim ve ticari sunumunun yeniden düzenlenmesini talep ediyor.
Diğer
Yıldız futbolcuya 'nargile' şoku
Spor
Yıldız futbolcuya 'nargile' şoku
Aston Villa, oyuncusu Gabriel Agbonlahor hakkında, Dubai tatilinde nargile içerken çekilen fotoğrafları nedeniyle soruşturma başlattı. Geçici olarak teknik direktörlük görevine getirilen Eric Black'in bu konu hakkında 'onunla pazartesi günü görüşeceğim' ifadelerini kullandı.
AA
Nargile baronlarına büyük darbe
Gündem
Nargile baronlarına büyük darbe
İstanbul polisi kaçak nargile tütününe yönelik geniş çaplı bir operasyona imza attı. Operasyonlarda 11 ton kaçak ve sahte nargile tütünü ele geçirildi. Çetenin, nargile salonlarındaki sahte tütünün yüzde 90’ını sağladığı belirlendi.
Diğer
Nargile için korkunç iddia
Hayat
Nargile için korkunç iddia
20’nci Türk Toraks Derneği Kongresi’nde konuşan dernek başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Kalyoncu, nargileye tütünle birlikte; afyon, maraş otu gibi uyuşturucu özelliği olan bazı bitkilerin de karıştırıldığını öne sürdü.
Diğer
'Nargile kalp ritmini bozuyor'
Hayat
'Nargile kalp ritmini bozuyor'
Nargile kullanımının insan sağlığını ne şekilde etkilediğini gösteren araştırmada, nargile içen insanlarda çeşitli ritim anormalliklerinin ortaya çıktığı kaydedildi. Son 20-30 yılda özellikle gençler tarafından tüketilen nargilenin tek bir seansta kullanımı 50 sigaranın nikotini ile eş değer.
AA
Kapalı alan yasağına uyulmuyor
Hayat
Kapalı alan yasağına uyulmuyor
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Dağlı, nargile sunum ruhsatı verilen işletmelerin yüzde 73,4'ünde sigaranın, yüzde 78'inde ise nargilenin kapalı alanda içildiğinin tespit edildiğini bildirdi. Dağlı, ruhsat verilen mekanların yaklaşık yarısının açık alanı olmadığını kaydetti.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.