Şoray Uzun Nasreddin Hoca olacak
Hayat
Şoray Uzun Nasreddin Hoca olacak
Konya'nın Akşehir ilçeside düzenlenecek 60. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri'nde, "temsili Nasreddin Hoca"nın, tiyatrocu Şoray Uzun olacağı açıklandı.
AA
Erdoğan’dan Nasreddin Hoca mesajı
Gündem
Erdoğan’dan Nasreddin Hoca mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akşehir Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında "Nasreddin Hoca, kadim medeniyetimizin gülümseyen ve gülümseten yüzüdür" ifadelerine yer verdi.
IHA
Kepez Belediyesi kreşlerinden anlamlı kampanya
Gündem
Kepez Belediyesi kreşlerinden anlamlı kampanya
Nasreddin Hoca Kreş ve Gündüz Bakımevleri, öğrenci ve velilerin desteği ile kitap toplama kampanyası düzenledi.
Yeni Şafak
Akşehirliler kardan Nasreddin Hoca yaptı
Gündem
Akşehirliler kardan Nasreddin Hoca yaptı
Akşehir ilçesinde 1960 yılından bu yana yaşanan en yoğun kar yağışı çiftçinin yüzünü güldürüyor. Hafta başından bu yana yağan karın kalığı 66 santimetreye ulaşırken, metrekareye de 63.4 kilogram kar yağışı düştü. Kar yağışı nedeniyle çocuklar okulların tatil edilmesiyle karın tadını çıkarırken, bazı esnaflarda dükkanlarının önüne kardan adam yapıyor.Akşehir'deki tabela ve reklamcılık işiyle uğraşan Cemal Kılıç (56) ile yeğeni Veysel Kılıç (20) isimli esnaflar kardan Nasreddin Hoca yaptı. Yaptıkları kardan Nasreddin Hoca ile birlikte poz veren Cemal Kılıç, “Kardan Nasreddin Hoca yaparak Akşehir'imizin simgesi olan Nasreddin Hoca'mızı bu bol yağışın olduğu bereketli günlerde ölümsüzleştirelim istedik” dedi.
IHA
Nasreddin Hoca UNESCO yolcusu
Gündem
Nasreddin Hoca UNESCO yolcusu
Türkiye, UNESCO listesine Nasreddin Hoca fıkralarını eklemek için çalışmalar yapıyor. UNESCO Sekretaryası Nasreddin Hoca fıkralarını anlatma geleneği ve çay kültürüne ilişkin başvuruların bu yıl döngüsünde değerlendirmeye alınacağını Kültür ve Turizm Bakanlığına bildirdi.
Yeni Şafak
Nasreddin
Hoca’ya
sahip
çıkamadık
Hayat
Nasreddin Hoca’ya sahip çıkamadık
Dr. Mustafa Duman, Türkiye'nin en büyük Nasreddin Hoca kitapları koleksiyonunu elinde bulunduruyor. Biri el yazması, 30'dan fazlası taşbaskı olmak üzere her dilde toplam 2500 kadar Nasreddin Hoca kitabı var kütüphanesinde. 72 yıllık ömrünün 35 yıldan fazlasını Nasreddin Hoca'yı araştırmakla geçirdiğini, 50 yaşından sonra el yazması ve eski yazı basma Nasreddin Hoca kitaplarını okumak için eski yazıyı öğrendiğini söylüyor.
Yeni Şafak
Çocuklar Nasreddin Hoca operasını sevdi
Hayat
Çocuklar Nasreddin Hoca operasını sevdi
Zihinleri zorlayan mizahi cevapları ve ders niteliğindeki öğütleriyle Nasreddin Hoca’nın en bilinen fıkraları, bu kez çocuk operası olarak minik sanatseverlerle buluşuyor.
IHA
Gelişine plaseler
Gelişine plaseler
Herkesin kafasında bin bir hesap var. Yoksa çocuklarımıza matematik öğretmekle hata mı ediyoruz?Sadece bildiklerini zannettikleri cevapları ortalığa üfürebilmek için soru soruyor artık insanlar!Video: Gelişine plaselerHer şeye geç diyoruz; keşke zihnimizin içinde de trafiği kontrol altında tutacak trafik lambaları olsa... Belki arada bir kırmızı yanar, azıcık durur, duraksarız.Hayta bir şair geliyor, bir imgenin aklına. “Hayır olsun” diyor, gülüp geçiyor.Sizi bir yerden hatırlıyorum. Problem şu ki, kendimi hiçbir yerden hatırlayamıyorum!Dünyanın bütün ‘bir sabah evinden çıkıp bir daha kendisinden alınamayan’ları... Belki de en iyisini sizler yaptınız!Dünyanın sırrına erilemeyen en gizemli meselelerinden biri: Kaybolan çorap tekleri...Neyin en büyük keşif olduğu kişiye göre değişir. Mesela başladığı cümlelerin orta yerinde yorulup kalanlar için dünyanın en büyük keşfi üç nokta yan yanadır.Düşüncelerine hiç yağmur düşmeyenlere iyi bakın, zihinlerinin hızla çölleştiğini göreceksiniz!Masallar insanlara karşı çok şefkatli aslında; ya masalların sonunda gökten üç elma yerine üç karpuz düşseydi (Nasreddin Hoca’ya rahmet)...Bazen etrafın dolduruşuna gelip yeni bir paragraf açıyorum, sonra klavye aval aval bana bakıyor, ben aval aval klavyeye bakıyorum.Bir gün yolda gördüğüm herhangi bir romancının yanına yaklaşıp, “Son romanınızı okudum, tebrik ederim” demek istiyorum ama ben okuyup bitirinceye kadar hep yenisini yazmış oluyorlar.Son zamanlarda terapistim seansımız bittiği halde “lütfen anlatmaya devam et!” diye ısrar ediyor. Tatlı dilli olduğumu hep söylerlerdi de inanmazdım, galiba haklılar.Çiğnenip tükürülmüş bir sakızın hissiyatını anlatabilecek kelimeleri bulabilmek güç... Belki de en uygunu şu: Ne umdum, ne buldum!Bazı yeni şarkıların oradan buradan kulağıma çalınan sözleri, kısa bir süre için de olsa beni anlambilime yabancılaştırıyor.Kötü başlayıp çok iyi biten filmler sabırlı insanların ödülüdür.Kayısı çekirdeğini yutmanın kötü bir fikir olduğunu düşünen insanlık, karpuz çekirdeklerini yutmanın iyi bir fikir olduğu sonucuna nasıl kapılıyor? İkisi arasındaki teknik fark nedir? Yapabiliyor olmak mı? O halde neden pırasalı baklava yapmıyoruz?Bazen içimden bir dilek tutuyorum. Ama sanırım onlar beni pek tutmuyor!Dünya garip yer! Kırk yedi yıl saçını soldan sağa doğru tarayan adam bir gün sağdan sola doğru taramaya başlayınca noktayı cümlenin neresine koyacağını bulamaz oldu.Her berberin bir bıyığın nereye kadar uzayabileceğine dair bir fikri vardır, onlar olmasaydı bıyıklarımız sarmaşık gibi yüzümüzün her yerini sarabilirdi.Sık sık saatine bakan insanlar olmasaydı, bütün zamanlar geniş zaman olabilirdi! Bu insanlık için kaçırılmış çok önemli bir fırsattır!Bazen bir yazının sonu, bunun hiç farkında değildir!

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.