Tacikistan’da Taliban alarmı
Dünya
Tacikistan’da Taliban alarmı
ABD ve NATO’nun Afganistan’dan apar topar çekilmesiyle Taliban’ın ilerleyişi sonrası Tacikistan’da, güvenlik güçleri alarma geçti. Ülkede tüm ordu mensuplarının (230 bin asker) katıldığı, tarihinin en büyük tatbikatı gerçekleştirildi.
Yeni Şafak
Afganistan Türkiye’ye güveniyor
Gündem
Afganistan Türkiye’ye güveniyor
Türkiye’nin Afganistan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işletilmesi sorumluluğunu üstlenmesi konusunda ABD ile çalışmalar, bayramdan sonra devam edecek. Edinilen bilgiye göre Taliban da, görüşmelerde Türkiye tarafına, “Biz size güveniyoruz. Sizin gizli gündeminiz olmadığını biliyoruz. Afgan halkı size sempatiyle bakıyor” dedi.
Yeni Şafak
ABD'den Afganistan açıklaması: Türkiye'nin Kabil Havaalanı güvenliğini sağlaması ABD için hayati önemde
Dünya
ABD'den Afganistan açıklaması: Türkiye'nin Kabil Havaalanı güvenliğini sağlaması ABD için hayati önemde
ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Nuland, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlama konusunun ABD'nin ülkede güçlü diplomatik varlığı için "hayati önemde" olduğunu söyledi.
AA
Asıl mevzu
Asıl mevzu
CHP Sözcüsü Mister Faik Öztrak, hükümete şöyle seslendi. “Çok açıkça uyarıyoruz. Kabil yanlışından bir an evvel dönün! Mehmetçiğin ayağına değecek her taştan siz sorumlu olursunuz.”Asıl mevzu, öyle “Kabil Havalimanının korunması” falan değil:ABD’nin Türkiye’deki Siyasi Mümessili CHP, Türkiye’nin Afganistan’da nüfuz sahibi olmasının ihtimalinden bile nefret ediyor.Ayrıca…Mehmetçiğimizi düşündükleri de yok:Gerçekten düşünüyor olsalardı; ta 1984 yılından bu tarafa Mehmetçiğimizin kanlarını döken PK...
Türkiye'ye ait F-16'lardan NATO görevi kapsamında ilk alarm reaksiyonu
Dünya
Türkiye'ye ait F-16'lardan NATO görevi kapsamında ilk alarm reaksiyonu
NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi için Polonya'da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait iki F-16 uçağının, Baltık Denizi bölgesinde ilk alarm reaksiyon görevi icra ettiği bildirildi.
AA
Türkiye-Pakistan ilişkilerinin geleceği
Türkiye-Pakistan ilişkilerinin geleceği
Biden’ın iktidâra gelmesinden sonra dünyâda bâzı mühim dönüşümler hayâta geçmeye başladı. Biden’ın en mühim teşebbüsü NATO üzerinden Avrupa’yı, Rus tehditine karşı korumak bahanesiyle kıskaç altına almak oldu. Baltık’dan Doğu Avrupa’yı kat ederek aşağıya doğru inen ve Yunanistan’da nihâyetlenen bir hat bu. Bu hattın dışında kalan ve Rusya ile Türkiye’yi de içine alan Avrasya coğrafyası ise yüksek tansiyonlu bir gri alan olarak tâyin edilmiş durumda. Karadeniz, Kafkasya bu gerilimli alanın ana kı...
AB Afgan göçüne hazır olmalı
Dünya
AB Afgan göçüne hazır olmalı
Afganistan’daki iç savaşın tırmanması halinde özellikle İran üzerinden göç dalgası bekleniyor. Cumhurbaşkanı Eşref Gani, 10 milyondan fazla kişinin göç etmek zorunda kalacağını açıkladı. Olası Afgan göçü Türkiye’ye olduğu kadar Avrupa için de endişe konusu. Ülkedeki NATO misyonu biterken AB ile henüz göç mekanizmaları kurulmadığını belirten yetkililer, “AB, Suriye’de yapılan hataları tekrarlamamalı” diyor.
Yeni Şafak
“Cumhurbaşkanını öldüreceklerdi” diyen Hüseyin Aydın: 
Yarım kalan Sevr hayata geçirilecekti
Gündem
“Cumhurbaşkanını öldüreceklerdi” diyen Hüseyin Aydın: Yarım kalan Sevr hayata geçirilecekti
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, 15 Temmuz gecesi darbecilerin Cumhurbaşkanını öldürme niyetiyle hareket ettiğini belirtirken, “Darbe başarılı olsaydı, Suriye ve Irak’ta yaşananlara benzer felâketler yaşayacak, Sevr’de yarım kalan planlar hayata geçirilmiş olacaktı” dedi. Aydın, saat 02.19 itibarıyla NATO’nun hava trafiği ile ilgili görüntü alma yetkisinin askıya alındığını belirtirken, sivil imamlar Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ın, 14 Temmuz’da tüm kameraları kapatılan Hava Harp Okulu’nda düzenlenen “lider brifingi” isimli gizli toplantıya katılmış olabileceklerini söyledi. Aydın, Zekai Aksakallı’nın o gece Semih Terzi’nin yanı sıra darbeci generaller Mehmet Partigöç ve Ahmet Bircan Kırker’in öldürülmesi talimatını verdiğini ancak bu talimatın yerine getirilmediğini söyledi.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.