Kudüs Şairi gideli koca bir yıl oldu: Nuri Pakdil, edebiyat dünyasının dervişiydi
Hayat
Kudüs Şairi gideli koca bir yıl oldu: Nuri Pakdil, edebiyat dünyasının dervişiydi
Edebiyat dünyasına adını altın harflerle yazdıran mütefekkir, şair, deneme ve oyun yazarı Nuri Pakdil, vefatının birinci yıl dönümünde sevenleri tarafından özlemle anılıyor. Kudüs Şairi olarak da bilinen Pakdil, "Anneler ve Kudüsler" şiirindeki mısralarıyla hafızalara kazınmıştı.
AA
Malazgirt Savaşı'ndan İstanbul'un fethine kadar 23 destan: Türk şiirinin en önemli destan şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca
Hayat
Malazgirt Savaşı'ndan İstanbul'un fethine kadar 23 destan: Türk şiirinin en önemli destan şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca
Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin en önemli destan şairlerinden olan ve 23 destanıyla kendini kabul ettiren Fazıl Hüsnü, Malazgirt Savaşı'ndan İstanbul'un fethine, Çanakkale'den Milli Mücadele ve Bağımsızlık Savaşı'na kadar birçok zaferi anlattı. Türk şiirinin unutulmazları arasına giren usta şairinin vefatının üzerinden bugün tam 12 yıl geçti. Uluslararası Şiir Forumu tarafından "Yaşayan En İyi Türk Şairi" ilan edilen Dağlarca, asker bir babanın oğlu olarak 15 yıllık zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra yüzbaşı rütbesinde iken 1950 yılında istifa ederek ordudan ayrıldı.

AA
Zamanda sıfır atık tasarımı
Zamanda sıfır atık tasarımı
Üstat Necip Fazıl’ın Sakarya Türküsü şiirinin bir kıtası böyle başlar:Her şey akar su tarih yıldız insan ve fikirOluklar çift birinden nur akar birinden kirÜstadın “tarih” dediğini biz zaman olarak algılayabiliriz.Zamanın akışını asla durduramayız. Nesnelerin akışını durdurmak da imkân dışı ama o akışı yavaşlatmak mümkün olabilir.Nesnelerin akışını en azından görmezden gelmek mümkündür. Nesneler, varlığını insanın ölümünden sonra da devam ettirir. Ondan geriye kalan taşınır, taşınmaz her türlü m...
Osman Akkuşak
Osman Akkuşak
Bir varmış, bir yokmuş.Masal değil, hayatın en büyük gerçeği.Can varsa, emanet.Günü gelince vade doluyor.Bunu biliyoruz ama bazen de bir bakıyoruz ki unutmuşuz.En son, sevgili ağabeyimiz Osman Akkuşak’ı yolcu ettik.*Otuz yıllık ahbaplığımız, Fatih Camii avlusunda helalleşmekle bir virgül daha kazandı.Geçen yılları, uzun sohbetlerimizi, gazete ziyaretlerini hatırımızdan geçirirken, yan tarafta bir başka ağabeyimiz, altmış yıllık arkadaşı olduğundan bahsediyordu.*Osman Akkuşak ağabeyimiz, edebiyat...
necip fazıl otobiyografisi (1904-1983)
necip fazıl otobiyografisi (1904-1983)
kendi lisanı ile ömrününüç safahatı:1. genç şair2. mistik şair3. rabık şair (sabık şair)20 yaşından itibaren 1983’te ebediyete göçüşüne kadar ömrünün bütün safahatı bu otobiyografide sergilenmiştir.20 yaşında fransa’daki sorbon üniversitesi felsefe şubesine gönderilmiş ve fakat orada tahsilinden ziyade ruhunun ve bazı meraklarının kendisini esir alması sebebiyle sorbon’u bitirmeden memlekete dönmek zorunda kalmıştı.kitapta bütün bu hadisenin tafsilatı verilmiştir. olayların ve felsefi merakları...
Sakarya'da uzaktan eğitimde yaşanan internet sıkıntısına mobil eğitim çözümü
Gündem
Sakarya'da uzaktan eğitimde yaşanan internet sıkıntısına mobil eğitim çözümü
Ülkemiz içinde bulunduğu pandemi döneminde öğrenciler evlerinden uzaktan eğitim sistemi ile derslerine devam ediyor. Sakarya'nın kırsal mahallelerinde yaşayan çocuklar internet sıkıntısı yaşıyolardı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu bölgeye mobil eğitim araçları ile hizmet götürüldü. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş, "Amacımız, 'eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur' düşüncesiyle çocuklarımıza elimizden gelen bütün imkanları sağlayarak uzaktan eğitimi yakın kılmak" dedi.
AA
Lütfi Ömer Akad’a saygı
Hayat
Lütfi Ömer Akad’a saygı
Cümle Yayınları arasında okurla buluşan Lütfi Ö. Akad/Bir Anlatı Ustası adlı biyografi kitabı Mücahid Gündoğdu imzasını taşıyor. Kitap bir portre çalışması olsa da aynı zamanda okura Yeşilçam Sineması hakkında da önemli bilgiler veriyor.
Yeni Şafak
Yunus Emre’nin izini kitaplarda aramak
Hayat
Yunus Emre’nin izini kitaplarda aramak
Anadolu’nun gönül mayasını hikmetle ve sevgi ile yoğuran Yunus Emre, sesi, nefesi çağlar ötesine taşınmış sayısız isimden birisidir. Bugün nefesi sadece Anadolu coğrafyasına değil, gönül coğrafyamızın ulaştığı her yere uzanan Yunus Emre’nin yazdıkları, söyledikleri bugün edebiyata, sanata, fikir ve düşünce dünyamızı ilham olmuştur.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.