Orman Genel Müdürlüğü'nden pandemide nefes aldıracak 19 eşsiz rota
Hayat
Orman Genel Müdürlüğü'nden pandemide nefes aldıracak 19 eşsiz rota
Pek çok sektörü derinden etkileyen pandemi sürecinin tüm dünyada turizm alışkanlıklarını da değiştireceği öngörülüyor. Normalleşme süreçlerinin kendini hissettirmesiyle eve kapananların tatil planlarına başladığı şu günlerde ekoturizmin daha çok ilgi göreceğini belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Doğaya duyarlı bir seyahat olarak nitelendirdiğimiz ekoturizm, son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri ve doğal kaynakları koruma bilincinin artmasıyla tüm dünyada ve ülkemizde ilgi görüyor. Pandemiden dolayı yaşadığımız izolasyon süreci önümüzdeki dönemde ekoturizmi daha da büyütecek. OGM olarak vatandaşlarımıza konaklayabilecekleri, yürüyüş yapıp, bisiklet sürebilecekleri, çocukları ile doğayı keşfedebilecekleri tüm Türkiye genelinde 19 adet eşsiz ekoturizm güzergahı ve toplamda 350 km'lik yürüyüş ve bisiklet parkuru kazandırmak için çalışıyoruz" dedi.
Yeni Şafak
ASELSAN'dan ağır sınıf insansız kara aracı hamlesi
Ekonomi
ASELSAN'dan ağır sınıf insansız kara aracı hamlesi
ASELSAN, Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi kapsamında insansız kara aracı uygulaması ve Pulat Aktif Koruma Sistemi'nin entegrasyonu konularında öz kaynaklı olarak teknoloji gösterimi çalışmaları yürütecek. İnsansız kara araçlarının kara muharebelerinin kurallarını değiştireceği beklentisi doğrultusunda ASELSAN'ın bu konuya daha fazla kaynak ve efor harcayarak özellikle ağır sınıf araçlar için gerekli teknolojik altyapıyı kazanması Türk savunma sanayisi açısından kritik önem taşıyor.
AA
ABD'de bir siyahiyi boğarak öldüren polislerin işine son verildi
Dünya
ABD'de bir siyahiyi boğarak öldüren polislerin işine son verildi
ABD'de Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, George Floyd isimli bir siyahiyi gözaltına alırken boğarak ölümüne neden olan polislerin işine son verildi. Vatandaşların çektiği ve sosyal medyada paylaşılan video kaydında, beyaz polisin yere yatırarak diziyle boynuna bastığı Floyd, dakikalar boyunca defalarca "Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen" şeklinde yalvarmıştı.
AA
Sudan'daki Türk hasta ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi
Koronavirüs
Sudan'daki Türk hasta ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi
Sudan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeden evine gönderilen 55 yaşındaki Mehmet Hanefi Aydın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın talimatı üzerine gönderilen ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi. Mehmet Hanefi Aydın, yapılan kontrollerin ardından ambulansla Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.
AA
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: TOBB Nefes Kredisi'ni bugün itibarıyla devreye alıyoruz
Ekonomi
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: TOBB Nefes Kredisi'ni bugün itibarıyla devreye alıyoruz
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "TOBB Nefes Kredisi'ni bugün itibarıyla devreye alıyoruz. İşletmelere 6 milyar liranın üzerinde kredi imkanı sağlanacak. Faiz yüzde 7,50 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. Bu yıl anapara ve faiz ödemesi olmayacak" ifadelerini kullandı.
AA
Kapalı alanda kalma korkusu ya da gideceği yeri olmama
Kapalı alanda kalma korkusu ya da gideceği yeri olmama

İnsanın yaşayabileceği en talihsiz an gideceği bir yerin olmaması düşüncesidir.

Bu, ortada kalmışlık halidir.

Ortada, yani dışarıdadır ama gidecek yeri yoktur.

Aslında gideceği yeri veya yerleri vardır. Ama o oralara gitmenin kapıları kendine kapatılmış diye düşünür.

Gideceği bir evi vardır. Ama evin kapısı kapalıdır… Aslında kapı açıktır ama o kendine o kapıyı kapatılmış olarak duyumsar. Kapıyı tıklatmaya çekinir. Çekingenliği belki de korkuya dönüşmüştür. O kapıdan yüz geri edilme kaygısı bütün cesaretini çökertir: duyguların en zalimlerinde biri… Cesaretinin kırılmışlığı… Bir bakıma yeis halidir bu… Yeis: mutlak umutsuzluk… Ufuklar kapkaranlıktır… Ufuklar diyorum: onu çepçevre çevreleyen, altı cihetindeki ufuklar…

Gideceği yeri olmamak böyle bir şey… Aslında her şey onun kafasında olup bitmektedir…

Bu halin bir de zıddı var: kapalı alanda kalma korkusu…

Kişi, küçük, kapalı, dar mekânlarda boğulma hissi yaşar. Aslında belki tam da bulunması gerektiği yerde bulunmaktadır. Ama bulunduğu yer her neresi olursa olsun kendini kapatılmış hissettiği anda kaygılanır. Kendini boğulacakmış gibi duyumsar. Bayılacakmış gibi olur, terler, titreme nöbetleri geçirir, panikler… Normal insanlar için açık sayılan alanlar bile bu korkuya yakalananlar (klostrofobik) için kapalı bir havzaya dönüşür. Örneğin Boğaz Köprüsü normal kişiler için her tarafı açık bir alandır… Klostrofobikler için öyle değil… Onlar o köprüden çıkış yeri olmadığı vehmini yaşar. Sağa kaçamaz, hem deniz, hem muhkem korkuluklar; sola kaçamaz, aynı mani olunmuşluk hâli: geriye dönüş yoktur; çıkış belki öndedir, çıkış kapısı… Ancak orada da turnikeler var… Ya turnikeler açılmazsa!

İflahsız bir onmazlık hali…

Gideceği yeri olmadığını düşünenler gideceği yer varken kendine gideceği yerlerin kapısını kapatmıştır. Kapalı yerde kalmaktan korkanlar ise açık havada bile kendini kapatılmış olarak duyumsayıp nöbet geçirir…

Bu kişiler muhtemelen itikâf hayatı yaşamamıştır.

İtikâf ibadet niyetiyle bir mescitte inzivaya çekilme anlamına geliyor. Hz. Peygamber’in (sav) Ramazan ayının son 10 gününde uyguladığı bir sünnetidir. İtikâfın bizi burada ilgilendiren yanı, itikâfa çekilen kimsenin belli bir süre içinde uzlet hayatı yaşamasıdır. Böylece kişi dünyevi meşgalelerden uzaklaşır, nefs muhasebesine ve murakabesine dalar, kendini, yapıp etmelerini irdeler, hayatın ve ölümün anlamını tefekkür eder. Zorunlu ihtiyaçlar dışında dış dünya ile, başkaları ile ilişiğini keser; salt kendi içine kapanır. İtikâf bu derin tefekkür için kişiye bulunmaz bir fırsat sunar…

Gideceği yeri olmama düşüncesi bir kaygı halidir, kapalı mekân korkusu ise hastalık…

İtikâf hayatı geçirmiş olan, gideceği yeri olmama kaygısını veya kapalı mekânda kalma korkusunu aşmış olur. İtikâfa çekilen (mutekif) her iki marazlı hali aşma deneyimini önceden yaşadığı için onların hâli ile hâllenmenin üstesinden gelebilir.

İnsanın, kendini gönüllü olarak kapadığı mekânı bir tür itikâf haline dönüştürüp yaşaması niçin mümkün olmasın? Derin tefekkür için ne bulunmaz bir fırsat hâli…

Nefes darlığı nedeniyle trafik kazası geçirdi koronavirüs hastası olduğunu öğrendi
Koronavirüs
Nefes darlığı nedeniyle trafik kazası geçirdi koronavirüs hastası olduğunu öğrendi
Nefes darlığı nedeniyle geçirdiği trafik kazasının ardından Kovid-19 olduğunu öğrenen Hasan Akbaş, yoğun bakım ünitesinde verdiği yaşam mücadelesini kazanarak sağlığına kavuştu. Akbaş, "17 gündür hastanedeyim, hastalığı öğrenmeme Bursa'da geçirdiğim trafik kazası sebep oldu diyebilirim" dedi.
AA
Rusya 4 milyar dolar sermaye ile yeni petrol şirketi kurdu
Ekonomi
Rusya 4 milyar dolar sermaye ile yeni petrol şirketi kurdu
Rus hükümeti, Rosneft'in Venezuela'daki faaliyetlerini durdurup varlıklarını sattığı gün Roszarubejneft adlı yeni bir petrol şirketi kurdu.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.