Z Kuşağı özgür mü
güdümlü mü?
Hayat
Z Kuşağı özgür mü güdümlü mü?
Z kuşağı denilince akla özgürlüğün sınırlarını zorlayan bir kuşak geliyor. Peki Z Kuşağı gerçekten özgürlüğünün peşinden mi gidiyor? Yoksa özgürce yaşadığını düşünen yeni kuşak farkında olmadan moda, sosyal medya ve benzeri başka akımların güdümü altına mı giriyor? Dizilerden patlayan moda bu defa Netflix’teki Squid Game ile yaşanınca bu sorular yeniden gündeme geldi.
Yeni Şafak
Paris'te Squid Game kaosu: Birbirlerine girdiler
Dünya
Paris'te Squid Game kaosu: Birbirlerine girdiler
Dijital yayın platformu Netflix'in en çok izlenenler listesinde ilk sırada olan dizisi Squid Game'in adıyla Paris'te bir dükkan açıldı. Dükkanda satılan dizinin ürünleri için yüzlerce metre kuyruk oluştu ve ürünler için kavga çıktı.
Diğer
Algoritmalar empatiyi öldürebilir mi?
Algoritmalar empatiyi öldürebilir mi?
Yaşadığımız bu çağ algoritmalar çağı. Çok değil, 10-15 sene önce ‘algoritma’ birçok insan için hiçbir şey ifade etmezdi. Bugün ise hayatımızın her tarafı algoritmaların yönettiği sistemlerle çevrili.
Yeni Şafak
Sosyal medyanın bozuk düzeninde sona yaklaşılıyor
Sosyal medyanın bozuk düzeninde sona yaklaşılıyor
Dün TRT Haber’in Özel Haberler Birimi’nden geldiler… Sosyal medya ile ilgili bir belgesel için çekim yaptılar…Hayran kaldım doğrusu… Kısacık zaman içinde, inanılmaz bir profesyonellikle evde resmen stüdyo kurdular. Üç kamera, bolca ışık ve işine hâkim bir ekip…TRT Haber, belgesel serisi için takdire şayan 10 kişilik bir ekip kurmuş. Senaryo ve editörlük vazifelerini Ahmet Bağçeci üstlenmiş… Yönetmen Murat Yıldırım, görüntü yönetmeni Vahap Aksoy, kameramanlar ve muhabirler arı gibi çalışıyorlar.B...
Geliyorum diyen felâket geldi, kapıya dayandı: Çocuklarımızı kaybediyoruz! Ey devlet, uyuma!
Geliyorum diyen felâket geldi, kapıya dayandı: Çocuklarımızı kaybediyoruz! Ey devlet, uyuma!
Asıl felâket henüz geliyor! Yıllardır, bangır bangır bağırıp duruyorum gerek bu sütunda gerek sosyal medyada gerekse televizyonlarda!İnsanlar beni felâket tellalı olmakla suçluyorlar gelen tehlikelere dikkat çeken yazılar yazdığımda ya da televizyonlarda bu konuları dillendirdiğim zaman.Felâket başlarına gelmeyince, kapılarını çalmayınca, evlerine girmeyince görmüyor, görmek istemiyor insanlar, maalesef!İNSAN TÜRÜNÜ YOK EDECEK ÜRPERTİCİ BİR FELÂKET BU!Ürpertici gerçek şu: Umursamıyorlar insanlar...
Oscar’a ne oluyor?
Hayat
Oscar’a ne oluyor?
Netflix yapımları ve bağımsız filmlerin Oscar’ı etkisi altına aldığını görüyoruz. Bu durum şov mekanizmasının değiştiğini gösteriyor. Yakın gelecekte ‘çeşitlilik ve eşitlik’ adına Oscar karakterine çok da uymayan kararların çoğalacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Yeni Şafak
Oscar da değişiyor
Hayat
Oscar da değişiyor
Oscar’da ‘En İyi Film’ dahil 3 ödül alan ‘Nomadland’ ve 4 Oscar toplayan ‘Mank’ geceye damga vurdu. Asya kökenli Chloe Zhao, 93 yıllık Oscar tarihinde ‘En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan ikinci kadın oldu. Hollywood ile özdeşleşen Oscar’da Asya ve Afrika kökenliler ile ‘Nomadland’ gibi düşük bütçeli filmlerin etkisi dikkat çekti. Mank’ın yapımcısı Netflix de 7 ödül aldı.
Yeni Şafak
Çalınan veriler ile Türkiye’deki seçmenlerin algısı hacklenmez mi?
Çalınan veriler ile Türkiye’deki seçmenlerin algısı hacklenmez mi?
Verilerimizi çalıyorlar. Bir değil, iki değil, üç değil. Son bir ay içerisinde Yemek Sepeti, Facebook, Linkedln ve son olarak Clubhouse’taki kullanıcı verileri sızdırıldı. Kısa süre öncesinde ise aralarında Hotmail, Gmail ve Netflix’in de olduğu platformlarda kayıtlı olan toplamda 3,2 milyar e-posta kimliği ve şifreleri korsanların eline geçti. Her veri sızıntısından sonra şu bilgiye ulaşırız hemen: “Kullanıcıların isim, telefon numaraları ve e-posta adresleri çalındı.” Bu da bizleri belki de bi...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.