Yabancı dil nasıl öğrenilir?
Hayat
Yabancı dil nasıl öğrenilir?
Yabancı dil öğrenmek, artı bir dil bilmek içinde bulunduğumuzda çağda olmazsa olmaz. Fakat dil öğrenmekte zorluk çeken büyük bir çoğunluk var. ‘Anlıyorum ama konuşamıyorum’ artık klişeleşmiş bir kalıp. Peki, İlber Ortaylı, Teoman Duralı gibi alanında duayen isimler nasıl dil öğrendiler? Siz de ustaların verdiği önerilerden yararlanarak kendi yabancı dil yolculuğunuza fayda sağlayabilirsiniz.
Yeni Şafak
Kanayan bir yara: Mülteciler ile uyum politikamız
Hayat
Kanayan bir yara: Mülteciler ile uyum politikamız
Nihayet derginin ekim sayısı dopdolu içeriğiyle raflardaki yerini aldı. Toplumun kanayan bir yarası olan mülteciler konusunu ele alan derginin dosya konusu “Birlikte Yaşamaya Hazır mıyız? Mülteciler ve Uyum Politikamız”. Alanında uzman isimlerle röportajlar, izlenimler, tanıklar... Mülteciler ile ilgili yapılan birbirinden farklı çalışmalar okuru yerinde ve doğru düşünmeye sevk ediyor.
Yeni Şafak
Ahir zaman erenleri
Ramazan
Ahir zaman erenleri

Örme yelek giymiş kimisi, çoğu basma eteklikli, adeta sadelik abidesi her biri. Tülbentlerindeki binbir renkli oyalar, simalarını çiçeğe çevirmiş. Fakat arıya karşı bir istiğna hali içindeler: “Ballar balını buldum, kovanım yağma olsun” der gibiler. Minderlerde, kanepelerde oturmuyorlar da Arafat Dağı’nın eteklerinde, Süleyman Mabedi’nin eşiğinde geziniyorlar sanki. Nihayet Dergi'den Fatma Çolak, 'Ahir zaman erenleri'ni okuyucuları için kaleme aldı.

Nihayet Dergi
Rüya şehri: Marakeş
Hayat
Rüya şehri: Marakeş
Baş döndürücü güzelliğiyle “Kızıl Şehir” olarak nam salan Marakeş, son yıllarda gezginlerin ayak basmak için can attığı bir yer. Fas’ın kalbi olarak nitelenen ve dünyadaki en renkli şehirlerin arasında yer alan Marakeş, yürüyerek keşfedebileceğiniz bir şehir.
Skyroad
Geciken bayramlar
Ramazan
Geciken bayramlar
Önümüzdeki arabanın arka camında “Eid Mubarak” yazıyor. Aynı yere gidiyoruz. Ama camiye değil, stadyuma. Tüm kalabalığı içine alacak büyük bir camimiz yok şehirde ve bayram geldi mi; herkes aynı çatı altında toplanmak istiyor. Islanmamak için koşuyoruz stadyuma doğru. Kara gözlüklü polisler etrafımızda. Ellerinde telsizler, silahlar, joplar... Nihayet Dergi'den Güzide Ertürk bayram mesajılarına dair anısını okuyucuları için paylaştı.
Nihayet Dergi
Dünya bayramları
Ramazan
Dünya bayramları
İslam dünyasında Ramazan ayı yıl boyunca heyecanla beklenir. Çünkü Ramazan, imanımızı yenilediğimiz, Rabb’imize yaklaştığımız, hayır yolunda birkaç adım daha attığımız aydır. Ramazan zamandır ve mekândır. Yürüyorken koştuğumuz, hatta uçtuğumuz bir makamdır. Kur’an bize Ramazan’ın erkânından bahseder, oruç ibadetinin sınırlarını çizer. Bayramın nasıl kutlanacağı ise zikredilmemiştir. Ama enteresandır, dünyanın neresinde olursa olsun Ramazan Bayramı aynı kodlar etrafında kutlanıyor. O zaman merak ediyoruz, acaba Peygamber Efendimiz ve sahabeler bayramı nasıl geçirirlerdi? Kaynaklarda şöyle bir bilgiyle karşılaşıyoruz: Erken kalkmak, gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz elbise giymek, sevindiğini belli etmek, yüzük takmak, karşılaştığı müminlere güler yüzle selam vermek, fakirlere çok sadaka vermek, dargınları barıştırmak, akrabayı ve din kardeşlerini ziyaret etmek, onlara hediye götürmek sünnettir. Peygamber Efendimiz’in sünnetini takip eden dünya Müslümanları, bu evrensel şenliği örfi motiflerle de işleyince, karşımıza eşsiz güzellikte bir manzara çıkıyor. Nihayet Dergi, dünyanın dört bir tarafından bayram manzaralarını okuyucuları için derledi.
Nihayet Dergi
Camilerin cemaati: Güvercinler
Ramazan
Camilerin cemaati: Güvercinler
Günümüzde güvercinlerle yoğun olarak meydanlarda ve cami avlularında karşılaşıyoruz. Peki, bu adresi onlara kim veriyor? Nasıl oluyor da bu kadar güvercin camilerin etraflarında konumlanıyor? Nihayet Dergi'den Leyla Şerifoğlu güvercinler ve insanlar arasında asırlardır süren bağı okurları için yazdı.
Nihayet Dergi
Medine ekmeği
Ramazan
Medine ekmeği
Nihayet Dergi'den Leyla Şerifoğlu, Medine-i Münevvere sokaklarında babası ile yaptığı güzel yürüyüşün ardından kahvaltı için tandır ocağında pişen Medine ekmeğini alırken yaşadığı ilginç hikayesini okurlarıyla paylaştı.
Nihayet Dergi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.