Tokat'taki bu binayı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor: Eşi, benzeri yok
Gündem
Tokat'taki bu binayı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor: Eşi, benzeri yok
Tokat'ın Niksar ilçesinde 3 katlı ev farklı mimari yapısıyla görenleri hayrete düşüyor. Sokağın kesiştiği yolun durumuna göre inşa edilen bina gemiye benzetiliyor.
IHA
Tokat'ta inşaat kazısında 2 adet lahit mezar bulundu
Gündem
Tokat'ta inşaat kazısında 2 adet lahit mezar bulundu
Tokat'ın Niksar ilçesinde bir inşaatın temel kazısı sırasında Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 2 adet lahit mezar bulundu. Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit mezarların birisinin boş, diğerinin içerisinde ise iki kişiye ait insan iskeletleri bulundu.
IHA
Tokat'ta inşaat kazısında lahit mezar bulundu
Gündem
Tokat'ta inşaat kazısında lahit mezar bulundu
Tokat'ın Niksar ilçesinde bir inşaatın temel kazısı sırasında Roma Dönemine ait olduğu değerlendirilen 2 adet lahit mezar bulundu.

IHA
Böyle hırsızlık görülmedi: Tarladan kökleriyle söküp çaldılar
Gündem
Böyle hırsızlık görülmedi: Tarladan kökleriyle söküp çaldılar
Tokat’ın Niksar ilçesinde bir vatandaşın tarlasına giren hırsızlar, yaklaşık bir ton patatesi sökerek çaldı. Aylarca emek verdikten patateslerinin çalınmasına çok üzüldüğünü belirten tarla sahibi Salih Doğan, "Şu andaki piyasa toptan fiyatı en az 1700 lira. Sermayem gitti" dedi.

IHA
115 yıldır hareket eden deprem sütunları ilçe halkına güven veriyor
Gündem
115 yıldır hareket eden deprem sütunları ilçe halkına güven veriyor
Tokat'nın Niksar ilçesinde Abdulhamit Han tarafından inşa ettirilen, günümüzde belediye binası olarak kullanılan tarihi yapıdaki deprem sütunları 115 yıldır hareket ediyor.
IHA
Tokat'taki tesiste paketlenen kil yurt dışındaki 6 ülkeye satılıyor
Ekonomi
Tokat'taki tesiste paketlenen kil yurt dışındaki 6 ülkeye satılıyor

Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki ocaktan çıkarıldıktan sonra Niksar'daki tesiste paketlenen kil, yurt içinin yanı sıra yurt dışındaki 6 ülkeye de gönderiliyor. Firma yetkilisi Mehmet Yılmaz, "Sondaj ve kozmetik, bir de kedi kumu için üretim yapıyoruz. Yabancılar özellikle sondaj ve kedi kumu için kil alıyor. Kili Türkiye'de birçok yere gönderiyoruz. Bunun yanı sıra Filipinler, Romanya, İspanya, Almanya, İngiltere ve Nijerya'ya ihraç ediyoruz" dedi.

AA
İyilik cezasız kalmaz
İyilik cezasız kalmaz

Benim doğduğum köylerde

buğday tarlaları yoktu,

Dağıt saçlarını bebek

savur biraz!

Hikâye isimli şiirinde, memleketini anlatan Cahit Külebi, 1997’de vefat etti. Mezarı Niksar’da. Erzurumlu Emrah ile yan yana yatıyorlar.

Video: İyilik cezasız kalmaz


*

Benim doğduğum köyde de buğday tarlaları pek azdı. Sonraları iyice azaldı. Değirmenler bir bir kayboldu. Çoğunluk zeytin ağaçları ve meyveler. Kıraç yerden gelen, her tarafı orman sanır.

Evvelce ipekböcekçiliği de çok yaygındı ve bu sebeple bol miktarda dut ağaçları bulunurdu.

*

Vaktiyle Millî Eğitim Bakanlığı bir genelge yayınlar.

Tarım derslerinde, projeye dayalı çalışmalar yapılması istenir.

Ortaokul Müdürü Naci Pehlivan, ne yapılabileceğini araştırınca, önceden olduğu gibi koza fikri doğar.

Zira pek çok kişi, “Eskiden şöyle koza yapardık, böyle dut yaprağı taşırdık, Bursa’ya gider Koza Han’da satardık” diye anlatmaktadır.

Öyleyse bu işi canlandıralım der Naci Bey.

*

Danıştığı kişiler, “En önemlisi dut yaprağı bulmak, onu halledersek gerisi kolay” derler. Hemen Okul Aile Birliği toplantıya çağrılır.

Biri ”Bende yirmi tane dut ağacı var, hepsini bağışlıyorum” der, diğeri “Bende de on ağaç kaldı” diye atılır. Beşer onar birçok ağaç olduğu görülür.

Ölçüp biçerler: Yapabilir miyiz, yaparız…

Öğretmenler kurulunda karar alınır. Bu proje için valiliğe yazı yazılır. Okuldaki boş iki sınıfın kullanılması için izin alınır. İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yardım istenir.

Bursa İpekçilik Enstitüsü’ne de çalışmalar anlatılır ve destek talep edilir.

Enstitü her yıl istedikleri kadar tohum verebileceklerini, ileriki yıllar için de yüz tane dut fidanı göndereceklerini bildirirler.

*

Dedikleri gibi tam vaktinde tohumlar gelir.

Dokuz dönümlük bahçenin etrafına dut fidanları dikilir.

Kurtçuklar, ilk zamanlar bir kucak dut yaprağı ile doyarken, bir müddet sonra traktör dolusu yaprak ister. Hepsini yerine getirirler. Öğrenciler heyecanla dut yaprağı taşıyıp böceklerin yiyişini takip etmekte, veliler şevkle yardıma koşmaktadır.

Kuru dallara çıkan kurtçuklar, kozalarını örmeye başlar.

*

Vakti dolunca, kozalar toplanır. İki çuvala doldururlar, Koza Han’a giderler.

Yanlarına gelenler, fiyat sorar.

Naci Bey “Ben Umurbey Ortaokul Müdürüyüm. Bu kozaları öğrenciler yetiştirdi. Fiyatın ne olduğunu bilmiyorum” deyince, etraftakilerden biri “Buranın müdürü de Umurbeyli. Seslenin gelsin, köyündeki çocukların yetiştirdiği kozaları görsün” der.

Çağırırlar, gelir ve çuvalların başına toplanan kalabalık içinde açık artırma başlar.

Piyasanın üzerinde bir fiyatla satış yapılır. 45 bin lira kazanılmıştır.

Para okul derneğine aktarılır. Herkes memnun, öğrenciler sevinçli.

*

Fakat sonraki yıllarda ipekböcekçiliği devam etmez. Niye?

Onu da Naci Pehlivan’a sorduk, şöyle anlattı:

- Birkaç gün sonra, sınavları denetlemek için bakanlık müfettişi geldi. Konuyu anlattım. Bir iş başarmanın mutluluğu vardı. Hâlâ geç kalan ve askıya yeni çıkmış böcekler de görünüyordu. Köşede de bir kucak kadar dut dalı bulunmaktaydı.

Müfettişin yüzü değişti. “Bu ne biçim bir iş” dedi. “Sen sınıfı pisletmişsin. Soruşturma açmam lazım.”

On beş gün sonra bakanlıktan bir yazı geldi. Soruşturma açılmıştı. Ben bakanlığa savunmamı yaptım. Yazışmaları ve yapılanları anlattım. Sonuçta bir şey çıkmadı ama benim de şevkim kırılmıştı. Zaten ertesi sene tayinim çıktı, buradaki görevimden ayrıldım. Dut ağaçları da bakılmamıştı. Onlar da yok olup gitti.

*

Şimdi gidip o müfettişi bulsak. Çoktan emekli olmuştur ya, niye öyle yaptığını sorsak… Ne cevap verir?

Ne derse desin, mühim değil. Geçmiş gitmiş.

Bizde, faydalı işler yapan mutlaka cezalandırılır. Değişmesi gereken, işte bu kafadır. Ne kadar değişti?

Traktörün lastiği bomba gibi patladı
Gündem
Traktörün lastiği bomba gibi patladı
Tokat'ın Niksar ilçesinde bir akaryakıt istasyonunda şişirilen traktör lastiği büyük bir gürültüyle patladı. Güvenlik kamerasının kaydettiği o onlarda; patlamayla ortaya çıkan basınç ve savrulan lastik, traktör sürücüsünün hafif şekilde yaralanmasına neden oldu.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.