TÜBİTAK'tan obeziteye karşı 'nişasta'
Hayat
TÜBİTAK'tan obeziteye karşı 'nişasta'
Türkiye'de görülme sıklığı giderek artan obezite ve diyabet hastalıklarını önlemek amacıyla TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsü tarafından tokluk hissi vererek yeme isteğini kontrol eden "dirençli nişasta" geliştirildi.
AA
Kotada pancar
üreticisi kazandı
Ekonomi
Kotada pancar üreticisi kazandı
Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 10’dan 5’e düşürüldü. Şeker pancarı üretici birlikleri, kararı sevinçle karşıladı. Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil Ünal,“İthal GDO’lu mısırı almaktan kurtulduk” dedi.
Yeni Şafak
Ucuz tatlılar sağlığı tehdit ediyor
Hayat
Ucuz tatlılar sağlığı tehdit ediyor
Piyasada 10 ila 15 lira gibi oldukça ucuz fiyatlara satılan nişasta bazlı şeker kullanılmış tatlılar insan sağlığını tehdit ediyor. Bazı üreticiler artan maliyetler nedeniyle özellikle tatlılarda pancar şekeri yerine daha ucuz olan nişasta bazlı şeker kullanıyor.
AA
Pilavla zayıfla
Hayat
Pilavla zayıfla
Akademik çalışmalarıyla bilinen Amerikan sağlık dergisi Nutrition Journal dergisinde yayınlanan bir makalede, sanılanın aksine, karbonhidratların her çeşidinin kilo aldırmadığı vurgulandı.
Yeni Şafak
Pişirilen nişastalı besinlerde ölümcül tehlilke
Hayat
Pişirilen nişastalı besinlerde ölümcül tehlilke
FSA, ekmek ve patates gibi nişasta içeren yiyeceklerin yüksek sıcaklıkta pişirildiklerinde kansere yol açabileceği uyarısında bulundu. Yüksek sıcaklıkta akrilamid adında bir kimyasal maddenin ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar bu maddenin kansere neden olduğunu söylüyor.
Diğer
Şekerde kaçağa dikkat
Ekonomi
Şekerde kaçağa dikkat
Türkiye’de nişasta bazlı şekerin yüzde 82’sini ABD şirketleri Cargill ve Amylum üretiyor. Tarım Bakanlığı’nın belirlediği kotadan çok düşük pay alan yerli firmalar, haksız rekabetle karşı karşıya. Sektörün bir diğer sorunu da kota dışı üretim.
Yeni Şafak
Cargill Türkiye’den
vazgeçmiyor
Ekonomi
Cargill Türkiye’den vazgeçmiyor
Nişasta bazlı şeker üretiminde kotanın yüzde 10'dan yüzde 5’e indirilmesi Cargill'i vazgeçirmedi. ABD'li firma Türkiye'de yatırıma devam edeceklerini duyurdu.
Yeni Şafak
Hayata renk kat
Hayat
Hayata renk kat
ABD'den tüm dünyaya yayılan "renkli koşu" festivali "Color Sky 5K"nın, Türkiye'deki 2015 takvimindeki ilk ayağı İzmir'de yapıldı. Festivalde beyaz tişörtlerle koşan katılımcılar, 5 kilometrelik parkur sonunda "rengarenk" görünüme büründü.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.