Epidural analjezi ile normal doğum nedir?
Hayat
Epidural analjezi ile normal doğum nedir?
Normal doğumun anne ve bebek açısından birçok faydası bulunuyor. Anne adaylarına her zaman normal doğumu öneren uzmanlar, epidural analjezi ile ağrısız ve sancısız normal doğumun mümkün olduğunu belirterek, epidural analjezi ile normal doğumun, doğum sancılarının kasıklarda baskı, karın bölgesinde basınç olarak algılandığı ve anne adayının da doğuma aktif olarak katılabildiği bir doğum olduğunu söylüyor.
IHA
Sezaryen bir doğum yöntemi değil ameliyattır
Hayat
Sezaryen bir doğum yöntemi değil ameliyattır
Sağlık Bakanı Demircan, "Sezaryen doğum yolu yöntemi değil, bir cerrahi müdahale, ameliyattır ve ancak bir endikasyon olduğunda başvurulacak bir uygulama olmalıdır" dedi.
AA
'Bebeğe ait sürece müdahale ediyoruz'
Hayat
'Bebeğe ait sürece müdahale ediyoruz'
Doğasında Doğum Derneği Başkanı Prof. Dr. Biri, "Doğum, aslında ne anneye ne doktora ait, doğum bebeğe aittir. Biz bebeğe ait olan bir sürece müdahale ediyoruz. Hepimizin sorumluluk alması, bir duruş belirlemesi lazım" dedi.
AA
Dünyada sezaryen doğumlar arttı
Hayat
Dünyada sezaryen doğumlar arttı
Sezaryen yöntemiyle yapılan doğumlar 2000'li yılların başından bu yana orantısız şekilde arttı. Dünya genelinde sezaryen doğum oranı 2000'de yüzde 12,1 iken, 2015 yılında yüzde 21,1'e yükseldi.
AA
Sezaryen sonra normal doğum mümkün
Hayat
Sezaryen sonra normal doğum mümkün
Ülkemizde yeni bir kavram olan sezaryen sonrası normal doğumla (SSVD) bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getiren kadınların sayısı giderek artıyor. SSVD her anne adayı için tercih edilmese de uygun kişilerde ve gebelik sürecinin düzenli takibiyle sağlıklı doğum gerçekleştirilebiliyor.
Yeni Şafak
Sezaryene modern çözüm
Hayat
Sezaryene modern çözüm
SAÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden, anne adaylarının ağrıdan korkarak normal doğum yerine sezaryen doğumu tercih etmeleri için epidural anestezi gibi modern tekniklerden bahsetti. Bu tarz doğumların yaygınlaştırılması sağlanırsa anne adaylarının sadece 'ağrı' nedeniyle sezaryen doğuma yönelmesinin engellenebileceğini söyledi. Prof. Dr. Özden, sezaryen doğumun bazı hastanelerde yüzde yüze yaklaştığını ve bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.
AA
Normal doğum bebekler için çok faydalı
Hayat
Normal doğum bebekler için çok faydalı
Normal doğum hem anne için hem de bebek için sezaryen doğuma göre çok çok faydalı. Normal doğum, bebeğin doğum kanalından geçerken maruz kaldığı basınçtan dolayı akciğerlerindeki amniyon sıvısını atmasına ve solunum sıkıntısı yaşamasına engel oluyor, ömür boyu bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
IHA
Sezaryende unutulan bez ölüme götürdü
Gündem
Sezaryende unutulan bez ölüme götürdü
İzmir'de doktorunun, 'ağrının normal olduğunu' söyleyip evine gönderdiği öne sürülen 22 yaşındaki Harika Kanık, 6 ayda oluşan iltihabın tüm vücudunu sarması üzerine, ameliyat edilmesine rağmen yaşamını yitirdi. Eşi Figani Kanık, "Doğumu yaptıran doktor, 'sezaryen ağrısı' dedi, ağrı kesici verip gönderdi. Eşimin ölümünün hesabının verilmesi lazım" dedi. Acılı aile, hem doktor hem de hastane hakkında suç duyurusunda bulundu.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.