'Gözler' hastalığı ele veriyor
Hayat
'Gözler' hastalığı ele veriyor
Yüzde ilk dikkati çeken noktalardan biri olan gözler, aynı zamanda birçok hastalığın da belirtisi olabiliyor. Uzmanlar göz kapaklarındaki düşüklüklerin, estetik bir sorun gibi düşünülse de, bu durumun zaman zaman beyin ve sinirleri etkileyen önemli rahatsızlıkların belirtisi olabileceğini söyledi.
IHA
Az uyku öldürüyor
Hayat
Az uyku öldürüyor
Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Turan Atay, uyku zamanının yol açtığı sorunları anlattı. Günde 5-6 saatten az uyuyanların daha kısa ömürlü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Atay, yeterli uyku süresinin yaşa göre değiştiğini ifade etti. Doç. Dr. Atay, uyanınca kişinin kendisini dinlenmiş hissetmesinin önemli olduğunu belirtti.
AA
Migren gebelikte daha riskli: 24 saatte çözüm
Hayat
Migren gebelikte daha riskli: 24 saatte çözüm
Şiddetli ağrı ile yaşama kalitesini büyük oranda düşüren migren, gebelikte daha riskli hale geliyor. Gebelikte migrenle birlikte inme, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) ve erken doğum riskinin arttığını söyleyen Dr. Nihat Mustafayev, “Gebeliği planlayan migren hastası kadınların nöroloji doktoruna görünmesinde yarar var” dedi.
Yeni Şafak
Bu belirtiler MS hastalığı habercisi
Hayat
Bu belirtiler MS hastalığı habercisi
Uyuşma ve karıncalanma, mesane ve barsak problemleri, yürüme bozukluğu, aşırı yorgunluk, cinsel problemler, baş dönmesi ve denge problemleri, düşünme güçlükleri, titreme, görme bozuklukları gibi belirtilerin MS hastalığı olabileceğini belirten Nöroloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Nilgün Polat, MS rahatsızlığının kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğunu söyledi.
IHA
Uyku bozukluğu yaşayanlara kötü haber
Hayat
Uyku bozukluğu yaşayanlara kötü haber
ABD'de yapılan bir araştırma, uyku bütünlüğü elektriksel akım verilerek bozulan farelerin nesneleri tanıma yetisinin bozulduğunu ortaya koydu
AA
Felçte ilk 3 saat çok önemli
Hayat
Felçte ilk 3 saat çok önemli
İnmenin (felç), beyni besleyen damarlardan birinin tıkanması ya da kanamasıyla ortaya çıktığını belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Tuğçe Bilecenoğlu, ''İnmenin belirtileri görülmeye başlandığı andan itibaren ilk 3 saat içinde ne kadar çabuk müdahale edilirse, o kadar az hasar kalıyor'' dedi.
DHA
Herkes kendini Alzheimer sanıyor
Hayat
Herkes kendini Alzheimer sanıyor
Herkesin unutkanlığı fazlasıyla yaşadığı bir dönemdeyiz. Alzheimer hastalığının da arttığı bu dönemde haliyle her unutan kendini Alzheimer hastası zannediyor. Alzheimer hastalığı ve toplumun tepkileri üzerine konuşan Nörolog Dr. Nevin Karapınar, dağınık zihinlerin unutmaya aday olduğunu söylüyor.
IHA
Ağrı kesici baş ağrıtır
Hayat
Ağrı kesici baş ağrıtır
Bir ayda 8 migren atağı geçirenlerin kronik migrenle karşı karşıya olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Samiye Ulutaş, “Kişiden kişiye değişse de stres, uyku düzeni değişikliği, rüzgarlı hava, kafein ve aşırı ağrı kesici kullanımı hastalığı doğrudan etkiliyor” dedi.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.