Çarpıcı antikor araştırması: 3. doz sonrası Sinovac 7.5 Biontech 106 kat artırıyor
Gündem
Çarpıcı antikor araştırması: 3. doz sonrası Sinovac 7.5 Biontech 106 kat artırıyor
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, 3'üncü doz koronavirüs aşısı olan sağlık çalışanlarının antikor seviyelerini ölçtükleri bilimsel araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Çalışmanın 548 sağlık çalışanıyla yapıldığını belirten Prof. Dr. Hotar, "3'üncü doz aşı sonrası gerek Sinovac gerek Biontech olan sağlık çalışanlarının yüzde 100'ünde antikor düzeyinin arttığı ve yeterli düzeyde geliştiği saptanmıştır" dedi.
DHA
İzmir'de inanılmaz olay: Göğsüne saplanan zıpkın hastanede çıkarıldı
Gündem
İzmir'de inanılmaz olay: Göğsüne saplanan zıpkın hastanede çıkarıldı
İzmir'in Karaburun ilçesinde balık avı sırasında kalbine zıpkın saplanan Oğuzhan Sonügür, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma Uygulama Hastanesindeki ameliyatla hayata tutundu.
DHA
Karbeyaz'a bebek gibi bakıyor: Alışverişe de gidiyorlar sahile gezmeye de
Gündem
Karbeyaz'a bebek gibi bakıyor: Alışverişe de gidiyorlar sahile gezmeye de
Sakarya'da pandemi sebebiyle evden çıkamayan çocuklarını mutlu etmek için aldığı kuzuyu zamanla evladı gibi gören Nükhet Azaklı, 'Karbeyaz' ismini verdiği kuzusuna evde bebek gibi bakıyor. Altını bezleyip, renkli renkli giydirdiği kuzusuyla hem alışverişe, hem de sahile giden Azaklı, onu asla yanından ayırmıyor.
IHA
Milliyet gazetesinin 3 yazarı
Milliyet gazetesinin 3 yazarı

Abdi İpekçi 1 Şubat 1979 tarihinde kendi kullandığı otosu içinde Mehmet Ali Ağca tarafından silahlı bir suikast sonucu öldürüldü.

Video: Milliyet gazetesinin 3 yazarı

Ağca, yargılanması devam ederken tutuklu olduğu Kartal Askeri Cezaevi’nden 25 Haziran 1979 tarihinde bazı askeri görevliler ve erler tarafından kaçırıldı. 13 Mayıs 1981 tarihinde Vatikan’da ortaya çıkan Ağca, Papa 2’nci Jean Paul’e suikast girişiminde bulundu. Papa Jean Paul karnından ve elinden vuruldu ancak ölmedi. Ağca olay yerinde yakalandı ve tutuklandı. Vurulmasından 4 gün sonra Ağca’yı affettiğini bildiren Papa II. Jean Paul, Ağca’yı 27 Aralık 1983’te bizzat İtalyan cezaevinde ziyaret etti. Suikast soruşturması boyunca 128 kez ifadesi alınan Ağca her seferinde farklı bir ifade verdi ve akıl sağlığından yoksun bir karakter görüntüsü çizdi. Bu ülkede 19 yıl hükümlü kaldıktan sonra affedilerek Türkiye’ye iade edildi. Ağca’nın İpekçi suikastı ve 2 gasp nedeniyle aldığı 36 yıl hapis cezası af ve kanun değişiklikleri nedeniyle 10 yıla düştü ve Ağca, 2010 yılında ‘Erken tahliye’ tartışmalarına neden olacak bir şekilde cezaevinden çıktı. Abdi İpekçi ve Papa suikastlarının tetikçisi Mehmet Ali Ağca’nın yakalanmasına karşın bu suikastların arka planları günümüze kadar aydınlatılamadı. Arka planı aydınlatma konusunda nedense(!) gerek İtalyan gerekse Türk medyasında ve devlet birimlerinde bu konuda bir gayretkeşlik göze çarpmadı. Oysa arka planın aydınlatılması için göze batan önemli delil ve ipuçları söz konusuydu! Yalnızca bir delilin veya ipucunun çekilmesi bile bize yalnızca Abdi İpekçi papa ve Çetin Emeç suikastlarının arka planını aydınlatılmakla kalmayacak, toplum vicdanını yaralayan belki onlarca suikastı tüm yönleriyle aydınlatılabilecek gelişmelere neden olabilecekti. (Yazıcıoğlu, Hablemitoğlu, Dink, Mumcu, Eşref Bitlis, Gaffar Okkan cinayet ve suikastları vs.)

1’inci en önemli delil veya ipucu Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmediği için kadük olan TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu Raporu’nda “Özel Harp Dairesi, Kontrgerilla ve Gayri Nizami Harp” başlıklı 13 sayfalık bölümde Türk Gladyosu açık bir şekilde deşifre ediliyor. Yerüstü birimlerinin Özel Kuvvetler Komutanlığı, yer altı birimlerinin ise vatansever sivillerden oluşan ‘Beyaz Kuvvetler’ olarak bilindiği, Abdi İpekçi’yi öldüren Ağca’nın Beyaz Kuvvetler’den olduğu açıkça ifade ediliyor.

İkinci önemli ipucu ise “NATO üyesi bazı ülke liderlerinin Gladyo tipi yapılarının kendi ülkelerinde de ordu ve gizli servisler içinde var olduklarına” yönelik açıklamaları ve kamuoyu baskısı sonrasında 3 Aralık 1990’da Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanı Korgeneral Doğan Beyazıt ile ÖHD Başkanı Tuğgeneral Kemal Yılmaz önce milletvekillerine ardından da basın mensuplarına yaptıkları açıklamalarda NATO kıtalarının Türkiye’de varlık gösterdiğini kabul etmişlerdi. Generaller Türk Gladyosu’nun üyeleri için vatansever tanımını kullanıyorlardı.

Abdi İpekçi katledilişinin 40’ıncı yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında gazete yönetimi yazarlar ve ailesi tarafından rahmet dilekleriyle bir kez daha anıldı. Bu vesile ile 2 Şubat 2019 tarihinde Abdi İpekçi ile ilgili anma törenini köşelerine taşıyan Milliyet gazetesinin 3 yazarının köşe yazılarından konumuzla ilgili bazı bölümleri dikkatinize sunacağım.

Sedat Ergin beklendiği gibi “Tam kırk yıl sonra Abdi İpekçi’yi hatırlamak” başlıklı köşe yazısında yine topu bilerek taca atmış. Abdi İpekçi’yi öldüren tetikçi veya ölüm emrini veren derin yapıdan (Gladyo) hiç bahsetmemiş hatta bu konuda bir imada bile bulunmamış. Tecrübeli gazeteciliğini !!! Milliyet’in duayen isimlerinden Sami Kohen’in panelde İpekçi’yi anlatan değerlendirmeleri üzerinden göstermiş. Kohen’in şu satırlarını köşesine taşımış:

“İpekçi’nin gazeteciliği öncelikle objektif, dengeli ve uzlaşıcıydı. Kavgacı değildi. Abdi Bey, bütün bu değerlerin bir bileşkesi olarak Türkiye’de sağduyunun sesiydi. İşte onun canına kasteden odağın hedefi, aynı zamanda Abdi Bey’in kişiliği ve duruşuyla özdeşleşmiş olan bu değerlerdi. Onu öldürerek, bir kaosa sürüklemek istedikleri Türkiye’nin dengesini, ayarlarını sarsmak, uzlaşmayı değil kutuplaşmayı körüklemek ve ülkenin sağduyusunu körleştirmek istemişlerdi. Ne yazık ki, o dönemde bu hedeflerine ulaştılar da.”

İster istemez insanın soracağı geliyor ‘Bu odak kim veya neresi? Senin bu odakla ilişkilerin ne? Neden bu odak ile ilgili bir yazı yazamıyorsun? Cevap veremez. Tıpkı daha önceki yazılarıma, Enis Berberoğlu ve Ertuğrul Özkök ile birlikte 28 Şubat sürecinde darbeye neden destek verdiklerinin cevabını veremedikleri gibi? Ancak 28 Şubat’ta Türk Gladyosu’nun rolünün tam deşifre edilememesinde FETÖ’nün önemli bir rol üstlendiği görülebiliyor. 28 Şubat’ta Aydın Doğan medya kuruluşlarını ve bazı yazarlarını darbecilerin mi yoksa Gladyo’nun mu emrine verdi. Er geç 28 Şubat’ın sivil ayaklarına yapılacak operasyonlarda Sedat Ergin ve arkadaşlarının hangi derin odağa hizmet ettikleri ortaya çıkarılacak.

Oysa Milliyet gazetesinin yazarlarından Tunca Bengin “Sokaktaki İnsan” Melih Aşık, “Açık Pencere” başlıklı köşe yazılarında İpekçi suikastı için bakın ne diyorlar.

Sokaktaki İnsan’da, Nükhet İpekçi’nin 40 yıldır bıkmadan usanmadan dile getirdiği “Öldür diyenler yargılanmadı. Etrafı toz duman edenler yargılanmadı, delilleri yok edenler yargılanmadı” sözlerini hatırlatarak, “Cinayetin hâlâ aydınlanmamış olduğu gerçeğiyle bir kez daha yüzleştik. Ve hep birlikte Abdi Bey’in sokakta rahatça dolaşan kalleş tetikçisi ve perde arkasındaki katillerini öfkeyle lanetledik” diyor. Açık Pencere’de “Cinayette tetiği çekenler yarı yarıya bulundu ama tetiğin ardındakiler hâlâ karanlıktadır” deniliyor.

KAYITLARA GEÇSİN KAYITTA DURSUN

Abdi İpekçi, ölümünün 40. yılında Demirören Medya Center’da düzenlenen “Gazeteci Abdi İpekçi”anma etkinliğinde Ertuğrul Özkök yaptığı konuşmada 40 yıl önce Gladyo tarafından öldürülen Abdi İpekçi’yi gençliğinde ‘Eyyamcı’ olarak gördüğünü açıklayarak BMV’si üzerinden tenkit etmesi tam da örgütsel bir davranışa işaret ediyor. Bu derin odağın suikastlarla öldürdüğü, Bitlis, Hablemitoğlu Emeç vs. ailelerine yapılan baskı ve zulümler bu kez açıkça ve Ertuğrul Özkök tarafından hem de ölümünün 40 yılında hazurun önünde ailesine alenen yapılmıştır. Nükhet İpekçi, Ertuğrul Özkök’ün ifadelerine sert tepki göstererek “Rahmetli Nail Güreli’nin çok önemli bir dersi vardır, ‘kayıtlara geçsin, kayıtta dursun’ diye” ifadesini kullandı. Evet kayıtlarda dursun. Hesap günü yakın inşallah.

Profesör Emiroğlu'na itibar suikasti: Cumhuriyet ve Birgün yazdı rektörlük görevden aldı
Gündem
Profesör Emiroğlu'na itibar suikasti: Cumhuriyet ve Birgün yazdı rektörlük görevden aldı
Sosyal medyada başlatılan itibar suikasti 35 yıllık ilim insanını görevinden etti. Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi ve Mevlana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, Cumhuriyet ile BirGün'ün başlattığı ve sosyal medyada sürdürülen lincin ardından üniversitedeki görevinden alındı. Emiroğlu'na yapılanlar kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, linç edilen öğretim görevlisine sahip çıkmayıp yargısız infaz yapan Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğü açıklama bile yayınlamadı.

Yeni Şafak
Nükhet Hotar DEÜ Rektörü oldu
Gündem
Nükhet Hotar DEÜ Rektörü oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, altı üniversiteye rektör atadı. Bunların arasında Dokuz Eylül Üniversitesine (DEÜ) atanan AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da bulunuyor.
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 üniversiteye rektör atadı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğüne Cumhurbaşkanlığı kararıyla Prof. Dr. Nuri Aydın atandı.

IHA
Osmanlı da kara ölümü tattı
Hayat
Osmanlı da kara ölümü tattı
Veba dendiği zaman çoğumuzun aklına Avrupa’da yaşanan büyük salgınlar gelir. Oysa ki Osmanlı İmparatorluğu tam yüzyıl bu hastalıkla mücadele etti. Avrupa’nın “Kara Ölüm” olarak adlandırdığı vebanın Osmanlı'daki etkilerini tıp tarihçisi Nükhet Varlık, ”Akdeniz Dünyasında ve Osmanlılarda Veba “ kitabıyla gün yüzüne çıkardı. Varlık, bilimsel literatürden de yararlanarak Osmanlı'nın hükmettiği topraklarda vebanın doğal tarihini ortaya koyuyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.