Esnafın vergi
yükü hafifledi
Ekonomi
Esnafın vergi yükü hafifledi
Yaklaşık 850 bin esnafa gelir vergisi muafiyeti getiren Vergi Usul Kanunu, Meclis’te kabul edildi. Kanun teklifi kapsamındaki düzenlemeyle yıllık cirosu 240 bin liranın altındaki küçük işletmeler gelir vergisinden muaf olacak. Basit usulde çalışan esnafa yönelik yıllık yaklaşık 235 milyon liralık vergi gelirinden vazgeçilmiş oldu.
Yeni Şafak
Dergah Yayınları’nın 55 yıllık hikayesi
Hayat
Dergah Yayınları’nın 55 yıllık hikayesi
Dergah Yayınları’nın 55 yıllık hikayesi belgesel oldu. “Hareket’ten Dergah’a Bir Yayınevi Hikayesi: Mekanlar ve İnsanlar” adlı belgesel ilk gösterimini yaptı. Nurettin Topçu’nun öğrencilerinden Ezel Erverdi ve arkadaşlarının 1966 yılında Hareket Yayınları’nı ve ardından Dergah Yayınları’nı kurma hikayesi tanıkların ağzından anlatılıyor.
Yeni Şafak
Öğretmenin 'yardımcı kaynak' kitap tepkisi: Devletin verdiği kitaplar bize yeter
Gündem
Öğretmenin 'yardımcı kaynak' kitap tepkisi: Devletin verdiği kitaplar bize yeter
Her yıl eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitaplara ek olarak bazı okul idarecileri, 'yardımcı kaynak' adı altında kitaplar talep ediyor. 24 yıllık öğretmen Ekrem Mustafa Çakır buna tepki gösterdi. Yardımcı kaynak kitapların ihtiyaç dışı ve velilere yük olduğunu öne süren Çakır, "Bu durum yasal olmamasına rağmen bunun önüne geçilmiyor. Bu kadar kaynak israfı yapılmasından muzdaribim" dedi.
DHA
ASO Başkanı Özdebir'den büyüme açıklaması: 2021’in tamamında çift haneye ulaşacağız
Ekonomi
ASO Başkanı Özdebir'den büyüme açıklaması: 2021’in tamamında çift haneye ulaşacağız
Ekonominin 2021’in tamamında çift haneli bir büyümeye ulaşacağına vurgu yapan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, bunu destekler mahiyette son dönemde birçok uluslararası kuruluşun büyüme beklentilerini revize ederek yukarı yönlü tahminlerini ortaya koyduğunu belirtti.
IHA
Ağır sarhoşluk
Ağır sarhoşluk
Yüzeysel ilgi ve bilgi ile elde edilmiş sanılar ve daha çok toplumsal dolaşımdan devşirilmiş hazır cevaplar, ezbere kanılar, ön yargılar üzerinden oluşturuyor bugün insanlar fikir dünyalarını. Burada fikir kelimesini lafın gelişi olarak kullanıyorum elbette. Fikir dediğimiz şey, böyle kısa yollarla, ezber rotalarla ulaşılabilen bir şey değil çünkü. Sağlam bir yöneliş, yoğun bir gayret, bedel ödemeyi göze alabilen bir dirayet gerektiriyor. Tuğlaları sabırla tek tek örülerek yükseltilen bir bina f...
Annelik, geçmiş ve gelecek…
Annelik, geçmiş ve gelecek…
Çocuk sahibi olmadan annelerimiz ve annelik üzerine ahkam kesmek kolaydı. Zaten ben de süper anne olacaktım. Kendim anne olunca deyim yerindeyse “Hanya’yı Konya’yı” gördüm. Öyle geriden bakıldığı gibi değildi annelik! Harlı ateşe düşmek gibiydi. Epeyce bir pişiriyordu insanı. Çocuk büyütme evresini geçirip sakin sükun hale gelince bu sefer anneni de kendini de anneliği de başka gözle görmeye başlıyorsun. Her bir evrenin farklı olduğunun altını çizmek isterim. Uzun süredir gözlem yapıyorum, bizim...
Öğrencilerine ayakkabı alabilmek için inşaatlarda amelelik yapıyor
Gündem
Öğrencilerine ayakkabı alabilmek için inşaatlarda amelelik yapıyor
Edirne’de Mithatpaşa İlkokulu Müdürü Ertan Çekiç, dezavantajlı öğrencilerine ayakkabı alabilmek için hafta sonları inşaatlarda amelelik yapıyor.
IHA
Suyumuzu bulandıran ne?
Suyumuzu bulandıran ne?
Dereden aldığımız suyu içmeden önce bir süre dinlendirmemiz gerekir; bulanıklığı gitsin, kumu, kiri, tortusu dibe çöksün, su en berrak haliyle ortaya çıksın diye. Aklıselim de böyledir; akışı, hareketi ve harareti sürmekte olan fikir ve duyguların sükûnet kabında dinlendirilmesi, dingin hale gelmesi ve durulaşması ile hayatiyet kazanır. Fikir ve duyguların demini almış halidir. Sükûnetle demlendiğinden sakin bir dille konuşur aklıselim. Sesin ihtirasla, iddiayla, tekebbürle yükseltilmesine ihtiy...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.