Bize Topçu’nun askerleri derlerdi
Hayat
Bize Topçu’nun askerleri derlerdi
Nurettin Topçu’nun adını ve fikirlerini gelecek nesillere aktarmak için çalışan bir grup idealist gencin başını Topçu’nun öğrencisi Ezel Erverdi çekti. Hareket dergisini altmışlı yıllarda arkadaşlarıyla birlikte yeniden okurla buluşturan Erverdi o günleri şöyle anlatıyor: “Bütün tecrübesizliğe rağmen dergiciliği önemsiyordum. Nurettin Topçu’nun fikirlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak, yeni kadrolar oluşturmak istiyorsak dergiye ve derneğe ihtiyacımız vardı. Bu hevesle yola çıktık. Bize o zaman çevredekiler “Nurettin Topçu’nun askerleri” ismini takmışlardı.”
Yeni Şafak
Topçu’nun davası İslam ahlakını yaygınlaştırmak
Hayat
Topçu’nun davası İslam ahlakını yaygınlaştırmak
“Nurettin Topçu’nun bütün davası ve mücadelesi İslam ahlakına dayanan bir toplum düzeni kurmaktır. Çünkü ona göre âlemde ahlaktan daha güzel ve daha gerçek bir şey yoktur” diyen Prof. Dr. Hüseyin Karaman, “Onun düşünce dünyasında ahlak, fertten topluma, devletten millete ve tarihe, ekonomik nizamdan sanata ve dine kadar uzanan fikir ve düşüncelerin üstünde, onların bir tacı gibidir” değerlendirmesini yapıyor.
Yeni Şafak
Asıl ve asılsızlık
Gökhan Özcan
Asıl ve asılsızlık
Hayata dair iddialarımızın içini ne kadar doldurduğunu kafasına takan, bunu bir mesela olarak gören, bunun muhakeme ve muhasebesini yapmaya gönüllü çok insan yok. Çoğumuz iddiaları yüksek sesle, özellikle kendimize duyurmaya çalışarak tekrar edip duruyoruz. Aslında sadece bunu bu kadar çok ve tekraren yaptığımız için işkillenmeliyiz aslında. Neden ne olduğunu her haliyle yaşayan ve ortaya koyan bir kimsenin bunu lafzen bu kadar çok tekrar etmesi gereksin ki! İkna etmeye çalıştığımız kim, başkala...
Sonsuz iradenin millet durağı
Gündem
Sonsuz iradenin millet durağı
Nurettin Topçu, vefatının 40. yılında, “40 Yıl Sonra Nurettin Topçu Bilgi Şöleni” adıyla düzenlenen sempozyumda anılıyor. İlk oturumda konuşan D. Mehmet Doğan, "Sonsuza yönelen iradenin millet durağı, cümlesiyle onun milliyetçiliğini tek bir cümleyle özetleyebiliriz” ifadesini kullandı.
Yeni Şafak
Davası İslam ahlak düzenini kurmaktı
Hayat
Davası İslam ahlak düzenini kurmaktı
Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Türk fikir ve düşünce dünyasının önemli isimlerinden olan Nurettin Topçu üzerine akademik çalışmaları iki ayrı kitapta okurla buluşturdu. Karaman, Nurettin Topçu’nun bütün davası ve mücadelesinin İslam ahlakına dayanan bir toplum düzeni kurmak olduğunun altını önemle çiziyor.
Yeni Şafak
Bahçelievler Belediyesi'nden şehitler için özel etkinlik
Gündem
Bahçelievler Belediyesi'nden şehitler için özel etkinlik
Bahçelievler Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Şehitler ve Şehitlik Özel Etkinliği’ duygulu anlara sahne oldu. Etkinlikte konuşan Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, “Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaş hiçbir şartta ülkesini bırakıp gitmez” dedi.
Yeni Şafak
Bir ‘isyan ahlâkı’ neferi
Hayat
Bir ‘isyan ahlâkı’ neferi
Türk düşünce tarihinin nevi şahsına münhasır mütefekkirlerinden biri Nurettin Topçu. İsyan, ahlâk ve irade mefhumları için ömrü boyunca mücadele verdi. Yazdıkları gibi yaşadı, yaşadığı gibi yazdı. Bugün ise söyledikleri, modern dünyanın bunalımları içerisinde yaşayan bizler için bir ışık mahiyetinde.
Yeni Şafak
Hareket’ten Dergâh’a Türkiye tarihi
Hayat
Hareket’ten Dergâh’a Türkiye tarihi
Ezel Erverdi’nin Nurettin Topçu Dünden Kalanlar ve Geleceğe Umutlar isimli kitabı Dergâh Yayınları etiketiyle okurla buluştu. Üç kısma havale edilen kitabın her bir başlığında Erverdi’nin hafızasına ve çalışma disiplinine tanıklık ediliyor. Sayısız fotoğraf, mektup, belge, gazete ve dergi kapakları kitabın görsel kimliğini oluşturuyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.