Nuri Pakdil'e Filistin'de büyük sürpriz
Dünya
Nuri Pakdil'e Filistin'de büyük sürpriz
Filistin'in Nablus kentinde, TİKA'nın açtığı okula, Filistin Milli Eğitim Bakanı tarafından sürpriz bir kararla, yazdığı şiirlerle 'Kudüs Şairi' olarak tanınan ve 81 yaşında Kudüs'e ilk ziyaretini gerçekleştiren Nuri Pakdil'in ismi verildi. Açılış töreninde duygulu anlar yaşanırken, salondaki herkes gözyaşlarına boğuldu.
Yeni Şafak
Umutları biziz
Gündem
Umutları biziz
Şair ve yazar Nuri Pakdil, yeryüzünü kurtaracak hareketin ancak Türkiye’den başlayacağına inandığını söyledi. Pakdil, İslam ülkelerinin bütün umudunun Türkiye’de olduğunu vurguladı.
Yeni Şafak
Cin çarpmış bir dünya
Hayat
Cin çarpmış bir dünya
Bataklığın olduğu yerde nasıl ki sinekler çoğalırsa, insanların da kulluk bilincinden uzaklaşmalarının, Tanrı’ya karşı sorumluluklarını yerine getirmemelerinin sonucu olarak meydan cinlere ve şeytanlara kalır. Hak yenen bir dünyada yaşıyoruz. “İnsan, başkasının hakkını yedi mi, başkasının etini yemiş oluyor, çok ilkel bir yaratık oluyor böylece, vurgulamak istediğim durum budur” diyor, Nuri Pakdil.
Yeni Şafak
Pakdil: "Umut" heyecan verici
Hayat
Pakdil: "Umut" heyecan verici
Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan, 'Umut' adlı tiyatro oyunu seyircisi ile buluştu. Kent ve doğa karşıtlığı üzerinden insanın konumunu sorgulayan oyunun izleyicileri arasında yazar Nuri Pakdil ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül'ün de bulundu. Pakdil oyun sonrası yaptığı açıklamada; "Umut'u ilk defa seyretmek olağanüstü heyecan vericidir" dedi.
Yeni Şafak
Tebessümün yerini alan hüzün: İstanbul*
Hayat
Tebessümün yerini alan hüzün: İstanbul*
Dünyada üzerine en çok şiir ve yazı yazılan şehirlerden biri de İstanbul'dur. İstanbul üzerine yazılan şiirler, yazılar toplansa büyük bir külliyat oluşur. İstanbul üzerine yazmanın yanında ona aşkla bağlı şair ve yazarlar da var. Bunlardan biri de Nuri Pakdil'dir. Pakdil, İstanbul'u yazıya dökmenin ötesinde İstanbul'u dünüyle, bugünüyle an be an yaşar. İstanbul Nuri Pakdil'de şuurdur; İslam medeniyetinin ruhudur.​
Yeni Şafak
Eylem aşkı
Hayat
Eylem aşkı
Nuri Pakdil, öç almayı, şahsi bir eylemden çok, tüm insanlığın haksızlıklara karşı çıkmasının bir gereği olarak görür: “Sorumluluğun yaygınlaşması alınyazımızı kamulaştırdı. Ceza hepimize ait: bildiğim herşeyden sorumlu olmasam, nasıl hak edebilirim yaşamayı?” diyerek, eylemin kuşatıcılığına ve yükümlü olduğumuz sorumluluğa dikkatimizi çeker. O, tüm insanlığın haksızlıklara karşı çıkmasını ister.
Yeni Şafak
Filistin'de Nuri Pakdil okulu
Dünya
Filistin'de Nuri Pakdil okulu
Filistin’in Nablus kentinde TİKA tarafından yaptırılan kız lisesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Filistin Eğitim Bakanlığı'nca okula Kudüs şairi olarak bilinen Nuri Pakdil’in adı verildi.
Yeni Şafak
Pakdil: "Kudüs’un kurtuluşu Türkiye ile olacak"
Hayat
Pakdil: "Kudüs’un kurtuluşu Türkiye ile olacak"
'Yedi Güzel Adam'dan biri olan Yazar Nuri Pakdil, Kudüs'ün geleceğinin, Orta Doğu'nun geleceği Türkiye'nin geleceğine bağlı olduğunu ifade ederek, “Türkiye büyürse, meselenin farkında olursa, ciddiyetini korursa, İslami ideoloji bağlamında kendini tamamlarsa, Kudüs de, bütün İslam âlemi de kurtulacaktır" dedi.
IHA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.