Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Odatv'den tazminat kazandı
Gündem
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Odatv'den tazminat kazandı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir haberde "kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu" gerekçesiyle açtığı dava sonucunda Odatv'den 15 bin lira manevi tazminat kazandı.
AA
MİT mensuplarının ifşa edilmesi davasında karar verildi: Barış Pehlivan 3 yıl 9 ay hapse çarptırıldı
Gündem
MİT mensuplarının ifşa edilmesi davasında karar verildi: Barış Pehlivan 3 yıl 9 ay hapse çarptırıldı
MİT mensuplarının ifşa edilmesi davasında tutuklu yargılanan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan'ın 3 yıl 9 ay hapsine, Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun bütün suçlardan beraatine karar verildi.
AA
Müyesser Yıldız siyasal ve askeri casusluk soruşturmasında tutuklandı
Gündem
Müyesser Yıldız siyasal ve askeri casusluk soruşturmasında tutuklandı
Siyasal ve askeri casusluk soruşturması kapsamında gözaltına alınan OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve astsubay E.B. tutuklandı. Tele1 Ankara temsilcisi İsmail Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
AA
Şehit MİT mensupları sistematik şekilde ifşa edilmiş
Gündem
Şehit MİT mensupları sistematik şekilde ifşa edilmiş
Şehit MİT mensuplarının ifşa edilmesine ilişkin 6'sı tutuklu, 1'i firari 8 sanık hakkında hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamenin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. İlk ifşanın sanık Murat Ağırel, akabinde firari sanık Erk Acarer tarafından sosyal medyadan yapıldığı, ardından şehit MİT mensubunun cenazesine ilişkin haber ve görüntülerin OdaTV'de kullanıldığı kaydedildi. Şehit MİT mensuplarının gizli kalması gereken bilgilerinin bir plan dahilinde, sistematik ve koordineli biçimde Twitter ile gazete ve internet siteleri üzerinden ifşa edildiği ortaya çıktı.
AA
Jeopolitik vadeli işlemler...
Jeopolitik vadeli işlemler...

Suriye, İdlib, Libya, Akdeniz düştü. Hatta büyük Ortadoğu düştü. Artık onlar daha büyük krizin, Virüs’ün alt başlıkları.. Özellikle küresel ekonomi söz konusu olduğunda dipnotlara dahi dönüşebilirler...

Bu çapta durgunluk; her kıta ve bölgeden gelen garip ama gerçek haberlerle birleştiğinde ancak sermayenin el değiştiriyor oluşuyla açıklanabilir...

Her seçimden/iktidardan sonra paranın ve medyanın yapılanması gibi genel geçer, neredeyse standart değişimlerden söz etmiyorum...

Koronavirüsle birlikte yerkürenin kimi bölgelerinde görülen Çekirge (İran, Irak, Somali, Kenya, Etiyopya, Sudan, S. Arabistan, BAE, Pakistan, Kuveyt, 15/03) ya da Karınca (Umman, 16/03.) ataklarındaki anomalilerden veya yerküremize hızlı yaklaştığı bilinen-elbette çarpmayacak-göktaşından bahsetmiyorum. (‘29 Nisan’da dünyaya göktaşı mı çarpacak’, 16/03, Milliyet.)

Merakım daha dünyevi; Çin’deki (Wuhan’daki) kimi Amerikan şirketlerini ve özellikle yatırımlarını kim ucuza kapatıyor?..

Pekin bu işten elbette kazançlı çıkacaktır ve şüphesiz; büyük sermayenin el değiştirmesi onun “ortaklığı” olmadan mümkün gözükmüyor...

O halde iki soru vardır, belki cevap da içerir; Çin’deki Amerikan ve Batı yatırımlarını ‘ölmüş virüs’ fiyatına kimler topluyor? Çin’in ortağı/ortakları kimlerdir?..

Bu öyle bir sermaye hareketi ki, ekonomide hiç bir araç, oyuncak, oyuncu kalmıyor. Sığınılacak herhangi bir liman bulunmuyor. Döviz, petrol, dolar, borsa kimse kefil olamıyor. Kıtasal bile değil, kutuplar kayıyor.

***

Salgın karşısında İtalya ve Fransa’nın durumu ortada. Almanya ve İngiltere ise başlıbaşına ele alınması gereken ülkeler; Berlin, Virüs’ün, ülke nüfusunun %65-80 aralığında bir kesimini etkileyeceğini söylüyor ki, ülkenin yaş ortalaması düşünüldüğünde.. Avrupa’nın üretim ve ihracat merkezinin, AB’nin kasasının durumu bu.

Londra ise çözümü, ‘Sürü Bağışıklığı’ gibi, ‘kalan sağlar bizimdir’ başlıklı, bilimsel temeli hayli kumlu bir teoride arıyor. Gerçek; İngiltere’nin uzman ekip, personel, ilaç ve sağlık altyapısının bu virüsle mücadele etmek için ‘yok’ niceliğinde bulunması. Düşünün ki, ‘Kraliçe karantinada’ ve ‘500 bin ölü’ gibi rakamları kendileri söylüyor. Batı’nın finans merkezinin durumu da bu.

Hâsılı, bağışıklık sistemi çok önceden düşmüş AB için son test diyebiliriz.

Petrolün pazartesi günü 30 doların altına inmesi de vadettikleri açısından hayra alamet değil. Esasen 40 veya 50 dolar da hem üreticileri hem küresel istikrarsızlık noktaları açısından iyi değildi ama son rakam bambaşka. Savaş(lar) çıkarır. ‘Şu kadar yıl dayanırım, bu kadar param var’ kimseyi kurtarmaz. Görülmesi gereken; durgunluk, sermaye kaymaları, salgın, petrol, siyaset/istikrar çökmelerinin birleşerek ayrı bir vakum oluşturması. ‘Kara delik’ diyebilirsiniz...

***

ABD Başkanlık seçimlerinin bu kadar yaklaştığı bir zamanlamada hepsi, özellikle de salgın, gömlek kolundan kart çıkarmaya benziyor. Beşince as gibi. Nereden geldiğini kimse anlamıyor. Trump’ın da bunu düşündüğüne eminim. Virüs doğal mıdır suni midir bilemem ama mikrobun sorumlusu olarak ABD gösteriliyorsa, orada da ‘sermaye sahipleri’nin kime oynadığını bilmek gerekiyor. Tıpkı İngiltere gibi. Londra’nın, AB’yi terk etmesinin ardından Rusya ve Çin ile nihayet Amerika ile ilişkilerini nasıl kurmak gerektiğine ilişkin tercihleri, zıtlaşan oyuncuları da aynı işbirliği/şüphe altında bırakıyor.

ABD Başkanı, ‘test yaptırmadım, kendimi iyi hissediyorum’ dedikten bir gün sonra tahlile giriyorsa, ‘rakamları’ getirip önüne koymuşlar demektir! Almanya’daki bir aşı şirketini tüm hakları ile satın alma girişimi de o demek, Çin’in aşıyı kullanmaya başlaması da o demek!

***

Salgın, politik sonuçlar üretir... Bu biraz da virüsü yönetecek, yenecek liderlikle ilgili! ‘Homo Deus’ ve ‘Sapiens’ kitaplarının yazarı, İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari, CNN İnternational’a verdiği röportajda, “Virüs totaliter rejimleri güçlendirebilir” diyor. Çin’in salgınla baş etme yöntemlerine övgülü vurguların, karar alma sürecindeki keskinliğe yapıldığını anımsayalım. Ancak Harari yanılacak. Bunun siyasi sistemlerin demokrasi derecesi ile ilgisi sınırlı. Ekonominin nereye aktığı önemli! ‘Virüsle başa çıkabilecek global bir liderin bulunmamasından’ çok en az hasarla krizden kimin çıkacağı önemli.

Aşı yarışının anlamı o. Kaldı ki, ‘aşının kullanılabilmesi için en az bir-iki yıl gerekiyor’ diyenler de bunu düşünmeli. Çünkü virüs yapaysa aşı bulunalı çok oldu demektir...

***

Türkiye’nin sıra dışı ve ağır önlemleri ardı sıra ve gözünü kırpmadan almasının birincil sebebi elbette insanını ve ülkeyi korumak. Sağlık sisteminin ulaştığı kaliteyi konuşturmak.

Ama ikincil yani jeopolitik ve siyasi sebepleri de olsa gerek! Krizin mümkün olan en az hasarla, özellikle Avrupa’ya kıyasla hiç mertebesinde savuşturulması, ortaya çıkacak ekonomik durum ve küresel tercihlerde ilk sıraya yükseltebilir Ankara’yı. (‘Türk şirketi, Çinli ilaç devi ile aşı için anlaştı’, 17/03, AA?)

Meşhur Foreign Policy şöyle yazıyor; “Salgın, insanların ve malların serbest dolaşımını uzun vadede etkileyecek gibi. Avrupa şirketleri üretimlerini Çin’den Türkiye’ye kaydırabilir”... (16/03, OdaTv.)

Ankara salgın için önümüzdeki iki-üç haftayı kritik görüyor. Sağlıklı atlatmalıyız...

O belgeler düzmece
Gündem
O belgeler düzmece
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenaze töreni görüntülerinin yayınlanmasından sonra başlatılan soruşturmada tutuklanan Yeniçağ yazarı Murat Ağırel hakkında açıklama yaptı. Ağırel’e “serbest bırakma” kararı verildiği yönünde sosyal medyada dolaşan sorgu tutanağının sahte olduğu belirtildi.
Yeni Şafak
Yabancı istihbarat örgütleri Odatv'nin haberi üzerinden şehit MİT görevlisinin arkadaşlarına ulaşacak
Gündem
Yabancı istihbarat örgütleri Odatv'nin haberi üzerinden şehit MİT görevlisinin arkadaşlarına ulaşacak
Odatv'nin Libya'da şehit olan MİT görevlisinin kimlik bilgilerini, ailesini ve cenaze törenine katılan diğer personelini deşifre etmesi üzerine başlatılan MİT şehidinin ifşa edilmesi soruşturması sürüyor. Yargıyı harekete geçiren skandal haberle ilgili hukuki süreç işlerken, söz konusu haberde yayınlanan fotoğraflar üzerinden şehit MİT personelinin arkadaşlarının diğer istihbarat örgütleri tarafından tespit edilebileceği belirtiliyor. MİT şehidinin ifşa edilmesi ile ilgili Odatv genel yayın yönetmeninin de aralarında olduğu üç kişi tutuklandı.
Diğer
MİT'çileri deşifre eden Odatv haber sitesine erişim engeli getirildi
Teknoloji
MİT'çileri deşifre eden Odatv haber sitesine erişim engeli getirildi
Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin Odatv’de yayımlanan haber nedeniyle gözaltına alınan sitenin haber müdürü Barış Terkoğlu ile haberi yapan Hülya Kılınç, MİT Kanunu’nda yer alan ‘istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek’ suçundan tutuklandı. Odatv internet sitesi ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) kararıyla erişime engellendi.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.