Ukraynalı öğrenciler Aşık Veysel’in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' türküsünü Bakan Çavuşoğlu için söyledi
Dünya
Ukraynalı öğrenciler Aşık Veysel’in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' türküsünü Bakan Çavuşoğlu için söyledi
Ukraynalı üniversite öğrencileri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu için Aşık Veysel'in eserlerini icra etti.

Siyasi temaslarda bulunmak üzere Ukrayna'nın Lviv kentine gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukraynalı üniversite öğrencilerinin sürpriziyle karşılandı. Ukrayna'da Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, Bakan Çavuşoğlu için Aşıl Veysel'in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' eserini seslendirdi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla beğenisini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, 'Lviv'de Ivan Franko Ulusal Üniversitesi'nin Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileriyle bir araya geldik. Öğrenciler, benim de çok sevdiğim Aşık Veysel'in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' türküsünü seslendirdi. Bakalım siz de beğenecek misiniz?' ifadelerini kullandı.
IHA
Fransa'da üniversite öğrencileri uzun kuyruklar oluşturdu: 7 kiloluk yardım paketi için bekliyorlar
Dünya
Fransa'da üniversite öğrencileri uzun kuyruklar oluşturdu: 7 kiloluk yardım paketi için bekliyorlar
Fransa'da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ülke ekonomisini zora sokması üniversite öğrencilerin hayatında da etkisini göstermeye başladı.

Hükümetin, üniversitelerde öğrencilere yemek ücretini 1 avroya düşürmesine rağmen ülkedeki hayat pahalılığı, yüksek kiralar ve işten çıkarılmalar öğrencileri geçim sıkıntısıyla karşı karşıya bıraktı.

Başkent Paris'te, gıda yardımı yapan derneklerin önünde bekleyen öğrencilerin oluşturduğu metrelerce kuyruk, son günlerin en göze çarpan sahnesi olmaya başladı.

Devletten yeterli yardımı alamayan ve Kovid-19 salgını nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan öğrenciler, neredeyse her gün soğuğa rağmen yaklaşık 7 kiloluk yardım paketini almak için saatlerce sıra bekliyor.

AA
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bütün AK Partili belediyeler öğrencilerimize yardımcı olacaklar
Gündem
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bütün AK Partili belediyeler öğrencilerimize yardımcı olacaklar
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, öğrenci yurtlarına ilişkin 'Bütün AK Partili belediyeler sonuna kadar öğrencilerimize yardımcı olacaklar.' dedi.

Özhaseki, yaptığı açıklamada, okulların açılması ve yüz yüze eğitimin başlamasıyla yurtlara talebin arttığını, özellikle yaşadıkları şehirlerin dışında eğitim gören gençlerin bir anda yurtlara müracaat ettiğini söyledi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile yurt ihtiyacıyla alakalı görüşmesinde çok tatmin edici cevaplar aldığını belirten Özhaseki, şöyle devam etti:

'Bütün şehirlerde hazırlıklarını yapmışlar, kayıtlarını yapıyorlar. Gelen öğrencilere yardımcı olmak için müthiş bir çaba içerisindeler. Ev sahipliğinde bir kusur gösterilmiyor. Zaten yurtların fiziki şartları da eskiye oranla çok daha güzel. Bu konuda eminiz. Ancak gittiği şehirde yedekte kalanlar ya da yurt çıkmayanlar, öğrencilerimiz belki olabilir. Sebebi hiç önemli değil. Öğrencilerimizin barındırılması ve okula hazırlık dönemi için gençlerimize imkan sunulması için AK Partili belediyeler olarak bir karar aldık. Bugün içinde ülkemizde 1389 belediye var. Bunlardan 803'ü AK Partili belediyeler. Belediye başkanlarımız, bu çerçevede gençlere duyuruda bulunuyorlar. Ola ki müracaatınıza olumsuz cevap geldi veya yurt çıkmaması gibi bir durum söz konusu oldu, o zaman bize müracaat edebilirsiniz. Belediyelerimiz, gençlere yer bulma konusunda yardımcı olacaklar.' dedi.
AA
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş öğrencilerle sabah namazında buluştu
Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş öğrencilerle sabah namazında buluştu
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) kapsamında Türkiye'de eğitim gören öğrencilerle sabah namazında bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde sabah namazını öğrencilerle kılan Erbaş, daha sonra gençlerle sohbet etti.

Öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Erbaş, öğrencilerin Türkiye'den azami derecede istifade ederek ülkelerine dönmelerini arzu ettiklerini belirtti.
AA
Üniversite öğrencileri için PCR testi zorunlu mu?
Üniversite öğrencileri için PCR testi zorunlu mu?
Üniversitelerin açılmasına kısa bir süre kaldı. 2021-2021 yılı güz döneminde yüz yüze eğitim alacak üniversite öğrencileri 6 Eylül'de başlatılan PCR testi zorunluluğu uygulamasının üniversite öğrencileri için geçerli olup olmadığını merak ediyor. Bilindiği gibi aşı olmayan veya koronavirüs hastalığı geçirmemiş kişilerin PCR testi yaptırması zorunluluğu bulunuyor. Peki, Üniversitelerde PCR testi zorunlu olacak mı? Üniversite öğrencilerine PCR testi zorunlu mu? İşte yanıtı...
Yeni Şafak
Bakan Selçuk Mersin'de öğrencilerle bir araya geldi
Gündem
Bakan Selçuk Mersin'de öğrencilerle bir araya geldi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Telafide Ben de Varım' etkinlikleri kapsamında Mersin'in Tarsus ilçesindeki Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsünde eğitim gören öğrencilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Sohbet ettiği öğrencilerle sopa kapma ve denge kulesi oyunları oynayan Selçuk, okçuluk gösterisini izledi ve ok attı.
Selçuk, eğitmenlerin 'okçu yüzüğü' hediyesinin ardından katılımcılarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Okulların açılması hazırlıklarına değinen Bakan Selçuk, 'Eylül başından itibaren de hepimiz okullarımızda olmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hazırlıklarımızın temel noktası temizlik ve hijyenle ilgili. Türk Standartları Enstitüsü ile hazırlamış olduğumuz kontrol kılavuzunun yenilenmiş haliyle beraber her türlü tedbirin alınması noktasında iş ve işlemlerimiz sürüyor.' diye konuştu.
AA
Bakan Selçuk öğrencilerle Meclis'teki 15 Temmuz Şehitleri Anıtı'na karanfil bıraktı
Gündem
Bakan Selçuk öğrencilerle Meclis'teki 15 Temmuz Şehitleri Anıtı'na karanfil bıraktı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, beraberindeki öğrencilerle FETÖ'nün darbe girişiminde bombalanan alanlarını ziyaret etti, 15 Temmuz Şehitleri Anıtı'na karanfil bıraktı.

Selçuk, ilk olarak öğrencilerle TBMM Genel Kurul Salonuna gezdirdi. Ardından FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Meclis'e atılan bomlalar nedeniyle zarar gören alanlarda incelemede bulunan Selçuk ve beraberindeki öğrenciler, buradan 15 Temmuz Şehitler Anıtı'na geçti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, buradaki konuşmasında, 15 Temmuz 2016'da, Türk milletinin tüm evlatlarının birlikte verdiği mücadeleyle kazanılan demokrasi zaferinin 5. yıl dönümünü buruk bir şekilde ama gururla idrak ettiklerini söyledi. 15 Temmuz Milli Birlik Günü'nü anarken milletin tüm fertlerinin birlikte işbirliği ve dayanışma içerisinde bu hadiselerin önüne geçmesinin öneminin bir kez daha kavrandığını ifade eden Selçuk, '15 Temmuz gecesinde Meclis'imizin geçirdiği bu elim hadiseyi çok büyük inanç ve kararlılık içerisinde yenebilen bir anlayışla 15 Temmuzların unutulmasını, unutturulmasını engellemeye gayret ediyoruz. Cemil Meriç, 'Karanlıkları devirmek ve aydınlık bir çağın kapılarını açmak için en mükemmel silah bilimdir, kalemdir' diyor. Kalemle kazanılamayacak bir savaş yoktur. Sizler donanımınızla, eğitiminizle, bilim yolculuğunuzla en büyük güce sahip olacak, bu ülkenin geleceğini aydınlatacaksınız. O yüzden de eğitime, bilime sahip çıkan bir anlayışla yolculuğunuzu daha da güçlenerek sürdürmek bizim vazifemiz. Biz elbette sizlere güveniyoruz, inanıyoruz, sizleri seviyoruz ve sizlerin daha iyi yetişmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.' dedi.
AA
Milli Eğitim Bakanı Selçuk 'Telafide Ben de Varım' etkinlikleri kapsamında öğrencilerle vapur gezisine çıktı
Gündem
Milli Eğitim Bakanı Selçuk 'Telafide Ben de Varım' etkinlikleri kapsamında öğrencilerle vapur gezisine çıktı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Telafide Ben de Varım' etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'İstanbul'un tarihine yolculuk' başlıklı vapur gezisinde öğrencilerle bir araya geldi.

Bakan Selçuk, Üsküdar'dan hareket eden Valide Sultan Gemisi'nde gerçekleştirilen etkinliğe katıldı. Öğrencilerle sohbet edip, fotoğraf çektiren Selçuk, yaptığı konuşmada, 'Telafide Ben de Varım' çalışması kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte 140 öğrenciyle bir araya geldiklerini belirtti.

Bakan Selçuk, 'Liseliler burada, ortaokullar burada. Sizlerle bir İstanbul yolculuğu yapıyoruz. İstanbul'un tarihini tanıtma. Aslında bu bir tarih dersi. Ama aslında bir seyahat. Nereye seyahat? Geçmişe seyahat, geleceğe seyahat. Ve sizleri burada görmek, sizlerle birlikte İstanbul'u dinlemek gerçekten harika. 'Telafide Ben de Varım' kampanyasında 25 öğretmenimiz de şu anda bizimle birlikte. Burası da bir okul, burası da bir sınıf. Burası da bir eğitim mekanı. Bugün Üsküdar Belediyemizin katkılarıyla tarih dersini sizlerle beraber burada işliyoruz. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.' dedi.

Bakan Selçuk'un konuşmasının ardından etkinliğe katılan öğrenciler hep bir ağızdan 'Telafide Ben de Varım' dedi.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.