Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Mahkemeden emsal karar: Bursu krediye çevrilen öğrenci açtığı davayı kazandı
Gündem
Mahkemeden emsal karar: Bursu krediye çevrilen öğrenci açtığı davayı kazandı
Kahramanmaraş'ta yaşayan D.U, üniversitede okurken Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nden aldığı bursun hazırlık sınıfında başarısız olduğu gerekçesiyle krediye çevrilmesi nedeniyle açtığı davayı kazandı. D.U'nun avukatı Muhammed Burak Hurç, temyiz üzerine dosyayı inceleyen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4'üncü İdari Dava Dairesi’nin, yerel mahkemenin kararını onayarak 18 bin 486 TL krediyi iptal ettiğini belirterek, "Bu karar, kesin ve emsal nitelikli bir karardır" dedi.
DHA
Borcu ve cezası olanlar dikkat: Yapılandırma başladı
Ekonomi
Borcu ve cezası olanlar dikkat: Yapılandırma başladı
Vergi, trafik cezası ve öğrenim kredisi borcu olanlara yönelik yapılandırmalar başladı. Malatya Vergi Dairesi Başkanı Fatih Güleç, yapılandırma imkanlarından faydalanmak isteyen mükelleflerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapmaları gerektiğini ifade etti.
IHA
Aday memurların ve memur adaylarının bilmesi gerek kritik bilgiler
Aday memurların ve memur adaylarının bilmesi gerek kritik bilgiler
Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan aday memurlarla memur olmak isteyen adayların bilmesinde fayda olduğunu düşündüğümüz konuları başlıklar halinde açıklamaya çalışacağız.1- Memur adayının, üç üst dereceye atanması mümkün müdür?Devlet memuriyetine giriş derece ve kademeleri öğrenim durumuna göre belirlenmiştir. Örneğin liseyi bitirenler 13/3 derece ve kademeden, 2 yıl süreli yüksek öğrenim mezunları 10/2’den, 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları ise 9/1’den başlamaktadır.Bu giriş derece ve kad...
Üniversite öğrencilerine müjde: Eylül ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
Gündem
Üniversite öğrencilerine müjde: Eylül ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğrenim öğrencilerinin eylül ayı burs ve kredi ödemelerinin bugün itibarıyla başladığını açıkladı.
AA
Yapay zeka ve dijitalleşme: Şimdiden meyvelerini vermeye başladı
Teknoloji
Yapay zeka ve dijitalleşme: Şimdiden meyvelerini vermeye başladı
Geçen yıla göre 600 bin fazladan adayın dahil olduğu LGS'ye yapay zeka tabanlı kişiye özgü öğrenme platformuyla hazırlanan öğrencilerin başarılı oldukları duyuruldu. Bahçeşehir Koleji, LGS kitapçığında yaptığı kontrollerde, 25 öğrencilerinin tüm sorulara doğru cevap verdiğini bildirdi.
DHA
Gözden kaçmaması gereken bir öneri: Özel üniversiteler
Gözden kaçmaması gereken bir öneri: Özel üniversiteler

Türkiye’nin içerideki ve dışarıdaki yoğun gündemi bazı konuların gözden kaçmasına neden olabilir. Ancak gözden kaçmaması gereken önemli konular var. Malumunuz bir süreden bu yana halk arasında “özel üniversite” olarak tabi edilen ancak gerçekte özel değil vakıf kontrolünde olan üniversitelere ilişkin tartışmalar gündemde. Bu konunun dönem dönem iç siyasetin malzemesi haline getirilmeye çalışılan örnekleri de yakın zamanda oldu. Ancak konumuz bu değil. Geçtiğimiz haftalarda YÖK Bakanı Prof. Dr. Yekta Saraç gözden kaçmaması gereken, ilgililerin mutlaka değerlendirmesi gerektiğini düşündüğüm ve bana kalırsa oldukça cesur ve vizyoner bir yaklaşımla “özel üniversitelerin kurulması” konusunun tartışılması gerektiğini gündeme getirdi. Elbette bu özel üniversiteler halk arasında vakıf üniversiteleri için ifade edilen bir yapıyı değil gerçekten bir özel sektör iştiraki şeklinde olan bir model önerisini içeriyor.

YEKTA SARAÇ NE DEMİŞTİ?

Öncelikle olası bir yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için bir noktanın altını çizelim. YÖK Başkanı Saraç, asla üniversitelerin özelleştirilmesinden bahsetmiyor. Bahsettiği, mevcut hali ile vergi muafiyetinin önemli bir kalem olduğu vakıf üniversiteleri yerine, elde ettiği gelirin vergisini ödeyen özel üniversiteler. Elbette burada oldukça net bir önerisi de var. Söz konusu üniversitelerden elde edilen gelir, yüksek tahsil yapabilmek için maddi zorluk yaşayan veya maddi imkanı olmayan öğrencilere harcansın.

Elbette bu tek başına YÖK’ün alabileceği ve uygulayabileceği bir karar değil. Anayasa’da değişiklik yapılması gerekiyor. Bu bakımdan konunun etraflıca tartışılması, getirisinin ve olası risklerin çok iyi hesaplanması gerekiyor. Zaten YÖK Başkanı da konunun mutlaka taraflarca tartışılması gerektiğini ifade ediyor.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE KARŞILAŞILAN TEMEL

SORUNLAR NELER?

Hemen belirtelim, Türkiye’de çok iyi işleyen, dünya sıralamasında kendine yer edinmiş, akademik başarısı yüksek, mezunlarının iş dünyası tarafından öncelikli tercih edildiği çok başarılı vakıf üniversiteleri var. Ancak bunun yanında kurumsal alt yapısını sağlayamamış, siyasi saiklerin öğretim faaliyetlerinin önüne geçtiği, bazı holding veya şirketlerin vergi planlaması kapsamında gördüğü vakıf üniversitelerine de rastlamak mümkün. Zaten bu tarz yapılar her ne kadar kanuni gereklerin tamamını yerine getirse de dönem içerisinde sadece öğrenci doluluk oranı ile övünen, öğretim kalitesini belirleyen esas unsur olan akademisyen tercihlerinde donanımı değil maliyeti ön planda tutan ve gün sonunda öğrencilerin geleceğini değil, vakıf mütevellisinin başkaca ticari operasyonlarını düşünen bir hale evrilebiliyor. Hal böyle olunca da üniversite bilimsel kriterlere göre değil vakıf mütevellisinin zihniyetine göre şekillenebiliyor. Dünyadaki değişim ve dönüşüm, bilimdeki ilerleme, kalite ve mezunlarını donanımlı yetiştirme gibi unsurlar göz ardı edilebiliyor. Yönetim, üniversitenin bilimsel getirisini önceleyen profesyoneller yerine mütevellinin bakış açısına göre değişebiliyor. Bazı durumlarda mütevelli çok iyi niyetli olsa bile de sorunlar çıkabiliyor. Mesela kendi ticari işlerine yoğunlaşan mütevelli heyet, yönetilmesi başlı başına bir maharet isteyen üniversiteyi ihmal edebiliyor.

TARTIŞMAYA NEREDEN BAŞLAMAK LAZIM?

Aslında bakarsanız teknik olarak bir vakıf üniversitesine ücretli kayıt yaptıran bir öğrenci ile özel üniversiteye kayıt yaptıracak öğrencinin arasında bir fark olmayacak. Sonuçta ikisi de öğretim görebilmek için ödeme yapmış olacak. Bu bakımdan çok ciddi bir fark olmayacaktır. Bu hali ile her iki modeldeki üniversitede de öğretim görmek isteyen öğrenciler olacaktır. Peki bu tercihler neye göre şekillenecek? Biz konuyu amacı sadece diploma olmak olan öğrenciler için değil nitelik kazanmak isteyen öğrencilere göre tartışmalıyız. Bu kapsamda özel üniversitelerin diplomalarının geçerliliği için özel üniversitenin sahip olması gereken akademik, bilimsel ve ar-ge altyapısına ilişkin kriterlerinin çok iyi belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Elbette daha pek çok başlık olacaktır. Bunlar zamanla şekillenecek, konuya itirazlar veya destekler olacaktır. Ancak ben tartışmalardan çıkacak sonuçtan bağımsız olarak YÖK’ün böyle bir konuyu tartışmaya açmasının çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 öğrenim burs ve kredi rakamlarını açıkladı
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 öğrenim burs ve kredi rakamlarını açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlenen grup toplantısında konuştu. Erdoğan öğrencilere müjdeyi vererek, 'Ocak ayında lisans öğrencilerinin öğrenim kredisi 550 TL'ye çıkıyor. Yüksek lisansta 1100 TL, doktorada 1650 TL olarak uygulanacak.' dedi.
Tvnet
KYK bin 220 kişi alacak
Gündem
KYK bin 220 kişi alacak
Kredi ve Yurtlar Kurumu, psikolog, diyetisyen, şoför, büro ve yurt yönetim personeli olmak üzere bin 220 kişi alacak.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.