157 yıllık vatan hasreti bitti
Hayat
157 yıllık vatan hasreti bitti
1863 yılında Erzurum’dan Ümit Burnu’na İslam dinini öğretmek için giden Osmanlı ulemasından Ebubekir Efendi’nin bugün Güney Afrika’da yaşayan 500’ün üzerinde torunu bulunuyor. Türkiye ile bağlarını koparmayan torunlardan 122’sine önümüzdeki hafta törenle Türk pasaportları verilecek. Aileyi temsilen İstanbul’a gelen 80 yaşındaki Ahmet Kemal Atala “Son nefesimi dede toprağında vermek istiyorum artık öz vatanımda yaşamak istiyorum” diyor.
Yeni Şafak
Osmanlı’da Mevlid
Kandili merasimleri
Hayat
Osmanlı’da Mevlid Kandili merasimleri
Peygamber Efendimizin doğduğu gün Mevlid Kandili olarak kutlanır. Ülkemizde 28 Ekim Çarşamba gecesi idrak edilecek olan Mevlid Kandili öncesi Osmanlı döneminde yapılan törenlere doğru tarihi bir yolculuk yaptık.
Yeni Şafak
Bana bir masal anlat güncel olsun
Bana bir masal anlat güncel olsun
Papazlar, sabahın erken saatinde bir bakkala giderek bir şeyler almak istediler.Bakkal onlara:“–Ben siftah yaptım. Siftah yapmayan komşumdan alın!” dedi.Bunun üzerine diğer bakkala gittiler.O da aynı şekilde:“Ben siftah yaptım. Siftah yapmayan komşumdan alın!” dedi.Böylece papazlar diğer dükkâna gittiler. Aldıkları cevap hep aynı oldu. Nihayet ilk bakkaldan alışveriş yaptılar.Bu olay 1453 yılında Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra iki papazın Osmanlı esnafını dolaşırken yaşadıkları hâdise.Masal...
Bursa'da Payitahtın gizli hazinesi Bey Sarayı ortaya çıkıyor
Gündem
Bursa'da Payitahtın gizli hazinesi Bey Sarayı ortaya çıkıyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, cihan devleti Osmanlı'nın ilk idare merkezi ve ilk sarayı olan Bey Sarayı ve çevresindeki tarihi dokunun ortaya çıkarılmasını hedefleyen projesi, düzenlenen tanıtım toplantısı ile start aldı.
DHA
Osmanlı’da kadın hareketinin öncülerindendi: “Sefalet” romanı Osmanlı aydınlanması için önemli bir kaynak
Hayat
Osmanlı’da kadın hareketinin öncülerindendi: “Sefalet” romanı Osmanlı aydınlanması için önemli bir kaynak
Tarihçi devlet adamı Ahmet Cevdet Paşa’nın kızı ve Türk edebiyatının ilk kadın romancısı Fatma Aliye’nin kız kardeşi Emine Semiye’nin eserleri VakıfBank Kültür Yayınları tarafından yayınlanmaya başladı. Serinin ilk cildi “Sefalet” romanında, yoksul bir yaşama mahkûm edilen bir kadının çektiği çile ve mutluluğa uzanan öyküsü anlatılıyor. “Sefalet” romanı, edebiyatçılar ve tarih severler için Osmanlı aydınlanmasının sosyo-siyasal yönlerini kadın hareketi üzerinden anlamak isteyenler için önemli bir kaynak olarak öne çıkıyor.
Yeni Şafak
Osmanlı'nın son fethi ve Bakü Fatihi Nuri Paşa
Hayat
Osmanlı'nın son fethi ve Bakü Fatihi Nuri Paşa
'Ağabeyimin (Enver Paşa) şehit olması kalbimi ne kadar sızlattıysa, Azerbaycan'ın istilası kalbimi ondan daha çok sızlattı. Ağabeyim bir faniydi. Fakat Azerbaycan'daki Türklük ebedidir. Keşke hayatımı kaybetseydim de Azerbaycan Türklüğün dışında kalmasaydı.' Bu sözler Bakü Fatihi Nuri Paşa'ya ait. Bugün hangi Azerbaycanlıya “Nuri Paşa kimdir?” diye sorduğunuzda “O bir kahramandır, Azerbaycan'ın istiklâl mücahididir” cevabını alırsınız. Fakat aynı soruyu hangi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına sorarsanız sorun, alacağınız cevap ise “O da kim?” olacak. Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerini düşman işgalinden kurtararak tüm Azerbaycanlıların gönlünde taht kuran Nuri Paşa, altı asırlık Osmanlı Devleti'nin tarihindeki son fethi gerçekleştirdi. Peki, Bakü Fatihi Nuri Paşa, gerçekten de kimdir ve neden Azerbaycan kadar Türkiye'de tanınmıyor?
Yeni Şafak
Rusya’nın ahvâli
Rusya’nın ahvâli
Osmanlı devletinin çöküş süreçlerinde kendisine “hasta adam” sıfatını yakıştıran bizzât Rus Çarlığıydı. Petro’dan başlayarak güçlenen Rusya güneydeki komşusunu âdeta sökülüp atılması gereken bir “çürük diş” gibi görüyordu. Asya’da büyüyen Rusya, bunu Akdeniz hâkimiyeti ile taçlamak niyetindeydi. Siyâsal-dinsel eksende, İstanbul’u da ele geçirerek yeni bir Roma olmak bu niyetin ideolojik dışavurumundan başka bir şey değildi.Tabiî ki bu yayılmacı siyâsetlerinin karşısında bir dizi rakip de buluyor...
Stratejik Kartlar yükselen güçleri sürükler…
Stratejik Kartlar yükselen güçleri sürükler…
Dışarıya bakarsanız Neo-Osmanlı arzulara dayanıyor, içeriye bakarsanız “yalnızlaşmış Türkiye” deniyor. Yaşanan, Türkiye’nin soğuk savaş sonrası dönemde bölgesel güç olarak yükselişidir…Bu yükselişin içinde ‘kimi eski hesapların’ kapatılması olabilir. Bunların tamamı, bilerek yanlış hesaplamaya devam eden, ödenmiş faturaları tekrar tekrar önümüze süren hatta üzerine yeni faiz yürütenler yüzündendir.İçeridekiler ve efendileri için kötü haberler bitmiş değil; ‘çok kutupluluk’ diye üst başlık açılan...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.