Mürekkep makamında*
Hayat
Mürekkep makamında*
Nuri Pakdil gürültüyü iyi bilen, tecrübe eden bir yazardır. Onun hayatı çoğu zaman çalışan kamyon üzerindeki ev gibi gürültü ve sarsıntı içinde olmuştur. Kimi zaman ise sükûtunu bir tüfek gibi duvara asmıştır.
Yeni Şafak
Saçlar ve kar
Hayat
Saçlar ve kar
Karın da yağmurun da insanların algı dünyasındaki, duygu dünyasındaki yansımaları, izleri ve bunların yoğunluğu farklı farklıdır. Kimini yağmur daha çok etkiler kimini kar… Yağmur da kar da insan hallerinin, yaşanmışlıkların, hele de aşkların vazgeçilmez unsurlarındandır. Yağmurda ıslanan âşıklar, birbirine kartopu atan sevgililer bildik manzaralardır her zaman.
Yeni Şafak
Simidin rengi ve lezzeti
Hayat
Simidin rengi ve lezzeti
“Osmanlı Simitçiler Kasîdesi de Sükût Sûretinde gibi şerh edilmesi gereken bir kitap. Bilindiği gibi Nuri Pakdil, bir dil ustasıdır. O, bütün metinlerinde yoğun bir biçimde simgesel bir anlatımı tercih eder” diyen Arif Ay bu kasideyi Yeni Şafak Kitap okurları için şerh ediyor.
Yeni Şafak
Kına yakmak
Hayat
Kına yakmak
Kültürümüzün bugün de yaşayan en eski unsurlarından biri olan kına, Arapça hına ya da hınna sözcüğünün dilimizdeki karşılığıdır. Kına, kültürümüzde adanmışlığı, temizliği, saflığı simgeler... Kınanın rengi güç ve otoriteyi, aynı zamanda sevinci ve gönül rahatlığını simgeler.
Yeni Şafak
Eylem aşkı
Hayat
Eylem aşkı
Nuri Pakdil, öç almayı, şahsi bir eylemden çok, tüm insanlığın haksızlıklara karşı çıkmasının bir gereği olarak görür: “Sorumluluğun yaygınlaşması alınyazımızı kamulaştırdı. Ceza hepimize ait: bildiğim herşeyden sorumlu olmasam, nasıl hak edebilirim yaşamayı?” diyerek, eylemin kuşatıcılığına ve yükümlü olduğumuz sorumluluğa dikkatimizi çeker. O, tüm insanlığın haksızlıklara karşı çıkmasını ister.
Yeni Şafak
‘Alınteri kitabımın ilk cümlesi’
Hayat
‘Alınteri kitabımın ilk cümlesi’
SİLUET Benzeri âyinlerin tekrarıyla mümkündür Farkedebilmek’çinse yetke tek güzel emek
Yeni Şafak
Biten  rüyayı  çağırmak*
Hayat
Biten rüyayı çağırmak*
Nuri Pakdil’e Kudüs denince sular durur. O bir Kudüs aşığı… O, “Ben Kudüs’ü kol saati gibi taşıyorum” diyendir. Ona göre “Kudüs ve İstanbulsuz aşk yoktur.” Onun Kudüs aşkı ta çocukluğuna uzanır. Kudüs’ü anlatmıştır annesi ona sürekli.
Yeni Şafak
Güz geçiyor
Hayat
Güz geçiyor
Gökyüzünde kara bulutlar gibi toplaşan sığırcık sürüsünün göçünü “ya bir daha gelmezlerse” diyerek hüzünle seyredişim ve “göçmen” sözcüğünü her duyuşumda bu göçmen kuşları hatırlayışım güzün çocukluğuma bir armağanıdır... Herkesin güzü başkadır.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.