2020 Vergi borcu yapılandırma başvuruları ne zaman başlayacak?
Ekonomi
2020 Vergi borcu yapılandırma başvuruları ne zaman başlayacak?
Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan madde Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Milyonlarca vatandaşın beklediği vergi yapılandırma kanununun meclisten geçmesinin ardından binlerce vatandaş uygulamaya geçeceği tarih ve detaylarını merak ediyor. Vergi yapılandırmasından faydalanmak isteyenlerin başvuruları ne zaman kadar yapacak? Borç ödemeleri, en fazla kaç taksit olacak ve ödemeleri nasıl olacak? İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda işleyen faizler silinecek mi? gibi soruların cevabı haberimizde...
AA
ÖTV’ye rağmen rekor oto satışı
Ekonomi
ÖTV’ye rağmen rekor oto satışı
ÖTV zammıyla frenleneceği düşünülen Türk otomotiv pazarı rekora koştu. Bu yılın eylül ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 115,8 büyüyerek, 90 bin 619 adetlik satış rakamına ulaştı. Bu tüm zamanların en yüksek eylül ayı rakamı olarak belirlendi. Toplam otomotiv satışı ise yüzde 75,5 büyüyerek 493 bin 621 adet oldu.
Yeni Şafak
İkinci el otomobil piyasası çıldırdı: 20 yaşını üzerindeki araçlar sıfır fiyatına satılıyor
Ekonomi
İkinci el otomobil piyasası çıldırdı: 20 yaşını üzerindeki araçlar sıfır fiyatına satılıyor
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını tüm sektörleri etkilediği gibi otomotiv sektörünü de vurdu. Türkiye’de de son dönemde en çok tartışılan konu ÖTV artışı ile birlikte ikinci el fiyatları da arttı. Ancak işler iyice çığırından çıkmaya başladı.

Fiyat artışını fırsat bilenler, 20 yaşın üzerindeki araçları sıfır otomobil fiyatına satışa çıkardı. Kuş serisi diye tabir edilen araçların fiyatının 145 bin lirayı bulması görenleri hayrete düşürdü.

IHA
Sıfır araçta isyan ettiren görüntü: Vatandaşa yok galeriye var!
Ekonomi
Sıfır araçta isyan ettiren görüntü: Vatandaşa yok galeriye var!
Koronavirüs salgını nedeniyle üretimin sekteye uğradığı sıfır araç pazarında fiyatlar sürekli güncellenirken bayiye giden vatandaş ise araç bulamamaktan dert yakınıyor. Ancak vatandaşın bayide bulamadığı aracın galeride satışa çıkarılması ise araç arayışı içerisinde olan vatandaşı isyan ettiriyor. Sadece bir galerinin elinde farklı marka ve modellere ait 20'den fazla araç bulunuyor. Piyasa fiyatının üzerinde satışa çıkarılan araçlar için bayilerin sunamadığı renk seçeneğinin dahi sunulması ise dikkat çekiyor.
Yeni Şafak
Akaryakıt istasyonundaki saldırı sonrası çağrı: KDV oranı ÖTV'ye eklensin!
Ekonomi
Akaryakıt istasyonundaki saldırı sonrası çağrı: KDV oranı ÖTV'ye eklensin!
Merzifon Vergi Dairesi Gelir Uzmanı Murat Bardakçı'nın Amasya'daki bir akaryakıt istasyonunda vergi denetimi yaptığı esnada saldırıya uğramasına Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) tepki gelirken yapılan açıklamada akaryakıtta vergi kaynaklı kaçakçılığın ulaştığı boyuta dikkat çekilerek, vergi kaçakçılığının kesin çözümü için ise yüzde 18'lik KDV oranından 17 puanlık kısmının ÖTV'ye eklenmesi yönünde çağrıda bulunuldu.
IHA
İkinci el araç alacaklar dikkat: Yeni zam kapıda
Ekonomi
İkinci el araç alacaklar dikkat: Yeni zam kapıda
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını tüm sektörleri etkilediği gibi otomotiv sektörünü de vurdu. Türkiye’de de son dönemde en çok tartışılan konu ÖTV artışı ile birlikte ikinci el fiyatları da arttı. Galericiler ikinci el araç fiyatlarının 10 güne kadar yeniden yükselişe geçeceğini tahmin ediyor.
IHA
ÖTV düzenlemesi sonrası fiyatı en fazla artan ikinci el otomobil
Ekonomi
ÖTV düzenlemesi sonrası fiyatı en fazla artan ikinci el otomobil
Geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen sürpriz ÖTV düzenlemesi ile kimi sıfır otomobilin fiyatı yükselirken kimin de ise kısmen de olsa indirim gerçekleşti. ÖTV düzenlemesi ile fiyatları değişen sadece sıfır araçlar olmadı. Uzun süredir yükselişte olan ikinci el araç fiyatları da ÖTV düzenlemesi ile yükselişe geçti. İşte marka marka düzenleme sonrası ikinci el araçta ortalama yaşanan fiyat artışları..
Yeni Şafak
ÖTV zammı ve ikinci el otomobil piyasasının hareketliliği
ÖTV zammı ve ikinci el otomobil piyasasının hareketliliği

Türkiye’de otomobil piyasasında satılan her 10 araçtan 6 tanesinin ithal model olması, bu piyasanın ağırlıklı ithal otomobiller tarafından şekillenmesine neden olmuştur. Otomobillerin fiyatının belirlenmesinde ise, hükümetin uyguladığı Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) çok belirgin etkisi görülmektedir.

2020 yılında Kovid-19’un ortaya çıkışıyla sıfır otomobillerde üretim düşmüş, ikinci el otomobil piyasası da tekrar 90’lı yıllardaki duruma geri dönmüştür. Yurt dışında özellikle de Çin’de araba fabrikalarının üretimi durdurmaları, ikinci el piyasasındaki hareketliliğe öncülük etmiştir.

Normalleşme dönemi ve açıklanan kredi destek paketleri ise, kur etkisi ve koronavirüs nedeniyle oldukça zor durumda kalan otomobil pazarını yeniden canlandırmıştı. Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç satışları, Ocak-Ağustos 2020’de geçen yılın aynı dönemine kıyasla %68,4 artarak 400 bin düzeyine çıkmıştı.

Kredi desteğini bir kenarda tutarsak, bu dönemde oluşan artışın esas nedeni için aslında yine koronavirüsü gösterebiliriz. Kovid-19 salgını nedeniyle bireysel müşteriler toplu taşımadan ziyade bireysel araçlarını kullanmayı güvenli bulduğu için araç alımına yöneldiler. Diğer yandan iki yıldır hem filo hem perakende pazarı çok düşmüş ve araçlar belli bir yaşa geldiği için de değiştirme isteği de artmıştı.

Bu gibi etkenlerle pazarda satışlar hızla artarken, ithalat artışı da diğer taraftan tetikleniyordu. İşte bu noktada döviz açığının önüne geçilmesi için 30 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı kararnamesiyle orta ve üst sınıf otomobillere yüksek oranlarda ÖTV zammı ve matrah düzenlemesi yapıldı. Alt sınıftaki modelleri kapsayan otomobillere ise daha az oranlarda artış yapıldı. Bu kapsamda otomobil fiyatlarına bu artışın yansıması alt sınıftaki modellerde %6,25’e varan indirim olurken, orta ve üst sınıfta sırasıyla bu oran %19 ve %23’e varan zamlar piyasaya yansıdı.

Hükümetin sıfır arabalara uygulanan ÖTV’yi artırması, otomobil piyasasında ikinci el piyasasını daha da hareketlendirecektir. Yine matrah dilimlerinde yapılan indirimler ilk etapta yerli araç fiyatlarını biraz ucuzlatacak olsa da sonrasında kurun da etkisiyle bu segmentte de fiyatlar yukarı yönlü hareket edecektir. Yüksek donanım paketli ve yüksek motor hacimli araçların matrah dilimlerinde yapılan artış sonucundaysa bu araçların fiyatı daha da artacaktır. Özellikle lüks segment sıfır araç satışları ciddi anlamda etkilenecektir. İkinci el fiyatları çok artmasa da şu an çok yüksek olduğu düşünülen bu fiyatlarla kullanıcılar tekrardan ikinci el otomobile yönelecektir.

Bu düzenleme, yerli üretim yapan markalara ağırlıklı olarak indirim olarak yansıyacak. Düşük hacimli araçlarda ÖTV oranı artırılmadığı gibi matrahları genişletildi ve fiyatları önemli oranda düşürülmüş oldu. Dolayısıyla, bu kararla yerli üretim satışlarının arttırılması ve ithal otomobil satışlarının azalması ile cari açığın da azalmasına katkı sunulması hedeflenmektedir.

Yapılan bu düzenleme sadece cari açığın azaltılmasına ve yerli üretimin desteklenmesi amacıyla yapılmamaktadır. Bütçe gelirleri içerisinde önemli bir kalem olan vergi gelirleri için de önemli bir yer tutan ÖTV’nin önemli bir kısmı otomobil piyasasından karşılanmaktadır. Pandemi sebebiyle hükümetin yaptığı önemli sosyal harcamalar dolayısıyla oluşan bütçe açığının kısmen karşılanmasına da etkisi olacaktır.

Diğer taraftan düzenlemelerin bazı olumsuz yansımalara neden olacağı da kesin. Özellikle lüks segment sıfır otomobillerdeki fiyat yükselişlerinden dolayı, üreticileri ve sıfır otomobil satıcıları olumsuz etkilenecektir. Bu durumda da araç satış adetlerinin gerilemesi, bayilerin kazançlarının düşmesi piyasayı olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla, yeni ÖTV artışlarının otomotiv iç pazarının büyümesine olumsuz bir etkisi de olacaktır.

Otomotivdeki ÖTV ve matrah düzenlemesinin bir diğer olumsuz etkisi ise enflasyonda hissedilecektir. Çünkü TÜFE’de dizel otomobillerin %3 civarında, benzinli otomobillerin %2,5 dolayında ağırlığı bulunuyor.

Sonuç olarak; ucuz krediye ulaşımın zorlaşması, kur artışı ve yeni ÖTV düzenlemesinin etkisiyle otomobil satışlarında bir düşüş olacaktır. Yeni düzenleme sonrası tüketici tarafında düşük segmente kayma olacaktır. Özellikle satışlarda yerli otomobiller öne çıkacak ki zaten hedeflenen durumlardan biri de bu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.