Ovaköy’ü açma
kararı aldık
Dünya
Ovaköy’ü açma kararı aldık
Başbakan Yıldırım, Irak Başbakanı İbadi ile Habur ve Halil sınır kapılarının Irak yönetimine teslimi konusunda çalışma başlattıklarını söyledi. Habur’un batısından yeni bir güzergahın (Ovaköy) devreye sokulmasını da görüştüklerini açıklayan Yıldırım, “Irak tarafı da müspet bakıyor ve bu kapının açılmasında da birlikte çalışacağız. Kararını aldık” dedi.
Yeni Şafak
Bu kapıyı kim
engelliyor
Dünya
Bu kapıyı kim engelliyor

Türkiye-Irak ticaretinin rantını Habur sayesinde tek başına yiyen Barzani'ye en büyük darbe Ovaköy'le geliyor. Habur'un hemen batısında açılacak yeni hat, Tel Afer ve Musul'dan geçerek Bağdat'a uzanacak. Yolun Musul kavşağına dek 120 kilometrelik kısmı TSK destekli Irak ordusunca Peşmerge güçlerinden temizlenecek.

Yeni Şafak
Bu kapıyı kim unutturdu
Dünya
Bu kapıyı kim unutturdu
Türkiye ile Irak arasında 10 milyar doları bulan ticaretin üzerindeki Habur tekeli sürüyor. Barzani’nin korsan referandumundan sonra gündeme gelen Ovaköy Sınır Kapısı bir kez daha rafa kaldırılma riskiyle karşı karşıya. Projenin son durumuyla ilgili sorulara ise kimse cevap vermiyor.
Yeni Şafak
İnşaat Nisan'da
Gündem
İnşaat Nisan'da
Ovaköy Sınır Kapısı hayata geçiyor. İnşaatına Nisan’da başlanması planlanan kapı için Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kesin tarihin, Irak ile 27-28 Şubat’ta Ankara’da yapılacak Karma Ekonomik Konsey toplantısında netlik kazanacağını söyledi. Tüfenkci, kapının bölgedeki kaçakçılığı da bitireceğini kaydetti.
Yeni Şafak
Ovaköy sınır kapısını Başika
koruyacak
Dünya
Ovaköy sınır kapısını Başika koruyacak
Başika’da DEAŞ ile mücadele kapsamında bulunan Türk üssünün görev tanımı Kuzey Irak’taki illegal referandum ile birlikte değişiyor. Mehmetçik, Türkiye ile Irak arasındaki ticarette Barzani’yi bypass edecek Ovaköy Sınır Kapısı’nı koruyacak.
Yeni Şafak
Ovaköy Kapısı hemen açılsın
Dünya
Ovaköy Kapısı hemen açılsın
Türkiye’yi Irak’la tek sınıra mahkûm eden anlayış terkedilmeli ve Ovaköy Sınır Kapısı bir an önce açılmalı. ABD, 2014 yılından bu yana Rabia-Fişhabur kapısını kullanarak PKK’ya yardım taşıyor. Irak Türkmen Cephesi’nden Hicran Kazancı, “Ovaköy Kapısı acilen açılmalı. Ovaköy-Bağdat projesi hayata geçirilirse ABD’nin PKK’ya cephane taşıdığı yol da kapanır” dedi.
Yeni Şafak
Ovaköy yolu açılıyor
Gündem
Ovaköy yolu açılıyor
Kerkük’te kontrolü ele aldıktan sonra Sincar’a geçen Irak ordusu, Türkiye’nin Habur Sınır Kapısı’nı bypass etmek için inşa edeceği Ovaköy’ün güzergahını temizliyor.
Yeni Şafak
Ovaköy gün sayıyor
Gündem
Ovaköy gün sayıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkinci sınır kapısı hem Irak’ın hem ülkemizin faydasına olacaktır. Bu konuda gereken adımları atacağımıza inanıyorum” dedi. Irak Başbakanı İbadi ise “Irak tarafından Fişhabur, Türkiye tarafından ise Ovaköy’de ikinci bir gümrük hattının açılması için çalışmalarımız devam ediyor” bilgisini verdi.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.