Atatürk’e hakaret; suç ve ceza
Atatürk’e hakaret; suç ve ceza
Daha birkaç ay önce Safiye İnci adlı bir genç kızın Anıtkabir'de çektiği ve sosyal medyada paylaştığı Atatürk'e hakaret videosunu, ardından kızın mahkemeye düşmesini ve ceza almasını tartışıyorduk. Bu olayın üzerinden çok geçmedi, benzer bir hadise medyaya düştü. Gazetelere göre, Atatürk'ün büstüne saldırıp, hakaret ederken çektirdiği videoyu sosyal medyada paylaşan Yusuf Saba ve videoyu çeken arkadaşı H.Ç. polisler tarafından yakalandı ve büstün karşısında tek ayak üstünde bekletilip büste asker selamı vermek zorunda bırakıldı. Gözaltına alınan ikili, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Fotoğraftan, tıpkı Safiye İnci gibi henüz çok genç oldukları anlaşılan ikili, büyük ihtimalle Safiye İnci'nin çarptırıldığı cezaya çarptırılacak, “Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 2 yıl 6 ay ceza alacak.

Yeni Şafak
Eşitliğin faydaları Buenos Aires
Eşitliğin faydaları Buenos Aires
Meclis Başkanı Binali Yıldırım ile birlikte Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teyiz. Buraya G20 Parlamenter Forumu için gelen Yıldırım'a AK Partili vekiller Rümeysa Kadak, Halil Özcan ve Ravza Kavakçı Kan'ın yanı sıra, HDP'den Mithat Sancar, CHP'den Fatma Kaplan Hürriyet, MHP'den Erkan Haberal ve İYİ Parti'den Halil İbrahim Oral eşlik ediyor. Tıpkı Meclis'te olduğu gibi bütün parti temsilcilerini aynı uçakta görmek hoş oldu doğrusu.


Yeni Şafak
Ne yapalım, dünyadır
Ne yapalım, dünyadır
Amerikalı Almanyalı dış politikanın yoğun ve popüler maddeleri arasında kaç kişinin dikkatini çekmiştir bilmiyorum; ama geçtiğimiz hafta haberlere konu olan iki üzücü manzara beni derin derin düşünmeye sevketti. İlki Siirt'te kızı tarafından evden atılan ve iki haftadır sokakta yaşayan yaşlı bir adamın kendisine mikrofon uzatan muhabire “ne yapalım, dünyadır” derken gözünden yaşların süzüldüğü o an; ikincisi Bursa'da gelini tarafından sokak ortasında tekme tokat dövülen alzheimerlı yaşlı kadının acınası haliydi.


Yeni Şafak
Mine Kırıkkanatgilleri neden ciddiye almalıyız?
Mine Kırıkkanatgilleri neden ciddiye almalıyız?
Mine Kırıkkanat'ın sözlerini CHP'liler dışında kaale alan kimse var mıdır, bilmiyorum. Sadece cazgır üslubundan dolayı ne söylese irrite edici olmasından kaynaklanmıyor ama bu kaale almama durumu, Kırıkkanat ve benzerlerinin sözlerinin altındaki kafa yapısına da uzun suredir aşinayız, hatta bu aşinalıktan bıkmış durumdayız.
Yeni Şafak
Kadınların yüzü, peçenin örttükleri
Kadınların yüzü, peçenin örttükleri
Önceki gün geçen bir habere göre, Mısır Parlamentosu kamusal alanda ve hükümet binalarında yüzü tamamen kapatan peçeyi yasaklama girişiminde bulundu. Bunun ardından da ülkede yoğun bir peçe tartışması başladı. Mısırlı kadınların ciddi bir oranının taktığı peçenin yasaklanması durumunda, ülkede sosyal ve dini açıdan rahatsızlık oluşacağını savlayanların yanı sıra İslam'da peçenin olmadığını savunanlar da var.
Yeni Şafak
Andımız
Andımız
Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğiyle kaldırılmasının üzerinden beş yıl geçtikten sonra Danıştay'ın iptal kararıyla yeniden hortlatılan “Andımız” tartışılmaya devam ediyor. Hortlatılan diyorum; zira üstünden 5 yıl değil de, 55 yıl geçmiş gibi; o kadar eski, o derece köhne bir konu. “Bunun tartışılacak nesi var ki” diye düşündüğünden, insanın içinden hakkında yazmak gelmiyor.


Yeni Şafak
Sekülerizmden sonra
Sekülerizmden sonra
Geçtiğimiz aylarda yazdığım “Deizm mi Sekülerizm mi” başlıklı yazıda https://www.yenisafak.com/yaza... Türkiye'deki Müslümanların asıl sorununun deist olmak değil, “İslam'ın kurallarını inkar etmeden İslam'ın kuralları yokmuş gibi yaşamaya başlamak” yani sekülerleşmek olduğunu söylemiş, bunun tüm semavi dinler için geçerli olduğunu söylemiştim. Sahiden de, İslam dünyasına baktığımızda gördüklerimiz iç açıcı değil. Eh çoktan çökmüş Katolik kilisesinin durumu ortada, Protestanlık bir kapitalizm meşrulaştırıcısı olarak işlev görüyor. Yahudilerin hem bunca seküler, hem eski ahitleri olduğu düşünülen şeylere kasaplık yapmayı içlerine sindirecek derecede bağlı olması ise ayrı bir tartışmanın konusu.


Yeni Şafak
Para ve anlamı
Para ve anlamı
Nihayet'in Eylül sayısında Mustafa Özel, “Avrupa ve Türkiye'de Burjuvazi” başlıklı yazısında, paranın gücünden bahsederken öyle ilginç bir kıyas yapıyor ki… Özel'e göre 18. Yüzyıl finansal devrim çağıdır, 19. Yüzyıl'da ortaya çıkan ve modern toplumun dinamosu olarak bilinen Sanayi Devrimi de, finansal devrimin bir sonucudur. Oysa Sanayi devriminin birlikte anıldığı ve diyalektik olarak ilişki içinde olduğu düşünülen, Fransız Devrimi'dir. Oysa işin elbette bir kapital ve paranın kullanımı boyutu var ve Özel'in yazısı bu konuda meraklısına aydınlatıcı bilgiler, farklı bir bakış açısı sunuyor.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.