Maduro, Venezuela
Maduro, Venezuela
Venezuela'daki olayları biliyorsunuz. Ülkede askerler ayaklanma başlatmaya kalkışmış ardından muhalefet lideri Juan Guaido, Maduro'nun yerine, kendini geçici devlet Başkanı ilan etmiş, ABD Başkanı Trump yaptığı açıklamayla Guaido'yu, Maduro'nun yerine resmen tanıdığını açıklamış ve onlarca ülke de bu yaklaşımı destekleyerek Maduro'ya bırakma çağrısı yapmıştı. Dışarıda bunlar olurken, içerde de Maduro taraftarları ile ABD yanlıları aynı anda sokaklara dökülmüştü. Darbe tehdidinin halen sürmekte olduğu ülkede, Maduro da karşı hamle olarak Amerika ile ilişkileri kestiğini açıklamış, Amerikalı diplomatların da 72 saat içinde ülkeyi terk etmelerini istemişti.
Yeni Şafak
Ne yapalım, dünyadır
Ne yapalım, dünyadır
Amerikalı Almanyalı dış politikanın yoğun ve popüler maddeleri arasında kaç kişinin dikkatini çekmiştir bilmiyorum; ama geçtiğimiz hafta haberlere konu olan iki üzücü manzara beni derin derin düşünmeye sevketti. İlki Siirt'te kızı tarafından evden atılan ve iki haftadır sokakta yaşayan yaşlı bir adamın kendisine mikrofon uzatan muhabire “ne yapalım, dünyadır” derken gözünden yaşların süzüldüğü o an; ikincisi Bursa'da gelini tarafından sokak ortasında tekme tokat dövülen alzheimerlı yaşlı kadının acınası haliydi.


Yeni Şafak
Mine Kırıkkanatgilleri neden ciddiye almalıyız?
Mine Kırıkkanatgilleri neden ciddiye almalıyız?
Mine Kırıkkanat'ın sözlerini CHP'liler dışında kaale alan kimse var mıdır, bilmiyorum. Sadece cazgır üslubundan dolayı ne söylese irrite edici olmasından kaynaklanmıyor ama bu kaale almama durumu, Kırıkkanat ve benzerlerinin sözlerinin altındaki kafa yapısına da uzun suredir aşinayız, hatta bu aşinalıktan bıkmış durumdayız.
Yeni Şafak
Metropol
Metropol
İstanbul'da yaşayanlar, hatta belki Ankara, İzmir, Antalya'da yaşayanlar bilir. Ama toplu taşıma aracıyla, ama kendi aracınızda bir yerden bir yere giderken adım adım ilerleyen trafiğin içinde sıkışıp kalmaktan içinizi kasvet basar. Sıkışmışlık hissiyle bunalırsınız, trafikten kurtulup evinize ulaşabildiğinizde ise, gün boyu hiçbir şey yapmamış olsanız bile yorgun hissedersiniz. Yurtdışına çıkmış olanların tecrübe etme şansı olmuştur; New York, Londra, Mexico City, Buones Aires'te de durum farklı değildir. Kent hayatının bir rutini olarak hep acelesi olan kişi, olmazsa olmaz yol çalışmaları nedeniyle 10 metrelik yolu yarım saatte alınca –tabiri amiyane ile- kafayı yer.
Yeni Şafak
Açılan başörtülüler
Açılan başörtülüler
10 yıl önceki fotoğraflarla bugünküler arasındaki değişimlerin fotoğraflandığı yeni yılın ilk sosyal medya akımı #10yearschallenge büyük tartışma yarattı. Zira, bu kapsamda 10 yıl önce başı örtülü olup sonradan başını açan bazı kadınların “özgürleşme” diyerek paylaştıkları fotoğraflar, BBC Türkçe'nin ilgisini çekti ve konuyla ilgili bir haber hazırlandı. Başını açan kadınların sevinçle servis edilmesine tepki gösterenler, elbette hemen linç edildi; açıldıklarını sosyal medyada duyuran kadınlar da cesaretlerinden dolayı alkışlandı.
Yeni Şafak
Değişen dünyanın değişmeyen halleri
Değişen dünyanın değişmeyen halleri
Hepimizin gözü önünde oldu her şey; önce Venezuela'nın muhalefet lideri Juan Guaido kendisini Maduro'ya karşı ülkenin yeni lideri ilan etti; ardından Trump, Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıdıkları açıklamasını yaptı.
Yeni Şafak
İstanbul’a neler oldu?
İstanbul’a neler oldu?
Geçtiğimiz Salı günü yazdığım, İstanbul'da Neler Oldu başlıklı yazıda https://www.yenisafak.com/yaza... Refah Partisi'yle başlayıp AK Parti ile devam eden; 1994 yılında Erdoğan tarafından başlatılan, daha sonra AK Partili diğer Başkanlar tarafından devam ettirilen belediyecilik anlayışını değerlendirmiş ve bu dönemde İstanbul'u hemen tamamen kapsayan bir standartlaşma sağlandığını söylemiştim.
Yeni Şafak
Eşitliğin faydaları Buenos Aires
Eşitliğin faydaları Buenos Aires
Meclis Başkanı Binali Yıldırım ile birlikte Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teyiz. Buraya G20 Parlamenter Forumu için gelen Yıldırım'a AK Partili vekiller Rümeysa Kadak, Halil Özcan ve Ravza Kavakçı Kan'ın yanı sıra, HDP'den Mithat Sancar, CHP'den Fatma Kaplan Hürriyet, MHP'den Erkan Haberal ve İYİ Parti'den Halil İbrahim Oral eşlik ediyor. Tıpkı Meclis'te olduğu gibi bütün parti temsilcilerini aynı uçakta görmek hoş oldu doğrusu.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.