Amansız hastalık
Amansız hastalık
Nuray Hafiftaş öldü, Allah rahmet eylesin. Medyadan öğrendiğimize göre, ünlü türkücü, kendisi vefat ettikten sonra tanıdığı herkesin tek tek aranarak helallik alınmasını istemiş, bunun için kuzeni Talip Topçu'yu görevlendirmiş. Bu, hem şaşırtıcı, hem de Hafiftaş'ı topluma daha yakın kılan bir detay olarak kayıtlara geçti.
Yeni Şafak
Suud’un agresifliği gücüyle orantılı mı?
Suud’un agresifliği gücüyle orantılı mı?
Suud'daki gelişmeler çoğu kimseyi şaşırttı. Zira Ortadoğu'nun, hatta tüm Doğu'nun belki en kapalı, ama en istikrarlı ülkesi Suud'du. Dünyanın altı üstüne gelse, Suud'daki kurulu düzen işlemeye devam eder, kimsenin de sesi çıkmazdı, zira ülkede ses verecek demokratik kurum ya da sivil toplum yoktu. Suud'un çocukları ABD'de eğitim alır, iyi İngilizce bilirdi, ülke petro-dolarlarla yaşayıp giderdi. Suud'da –gerek saray çevrelerinde, gerekse halk nezdinde– herhangi bir muhalif damar varsa bile, bu yüzeye çıkmazdı.
Yeni Şafak
Afrin operasyonu; gerekçeler, sakıncalar
Afrin operasyonu; gerekçeler, sakıncalar
Türkiye'nin Afrin operasyonunu “savaşa mı giriyoruz” şeklinde okuyanlar, günlerdir bu kararın aceleye gelip gelmediğini sorguluyorlar. Aslında doğru, tedbir göz çıkartmaz. Hele de böylesine geniş çaplı, büyük ihtimalle Fırat'ın doğusuna da kayacak gibi gözüken (AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal dün operasyonun Afrin'le sınırlı kalmayacağını söyledi) bir harekât başlatılacaksa, her adımı defalarca düşünmek, kılı kırk yarmak ehvendir.
Yeni Şafak
Cemaatler
Cemaatler
FETÖ'nün sebep olduğu kötülüklerden biri de, dindarlar nazarında Türkiye'deki tüm cemaatleri sorgulanır hale getirmesi, onların gizli ajandaları olup olmadığı konusunda soru işaretlerine, güvensizliklere sebep olmasıydı. Artık ortamlarda şu ya da bu cemaatin lafzı açıldığında bağlılarının ne kadar takvalı olduğunu söyleyenler kadar, “onlar hiçbir zaman FETÖ kadar güçlü ve yaygın olmadılar, olduklarında ise ne yapabileceklerini asla bilemeyiz” diyerek şüphelerini dile getirenler oluyordu.
Yeni Şafak
Ortadoğu Balkanlaştırılıyor mu? 2
Ortadoğu Balkanlaştırılıyor mu? 2
Geçtiğimiz Cuma günü yazdığım Ortadoğu Balkanlaştırılıyor mu başlıklı yazıda, Barzani'nin referandumu kararını değerlendirmiş ve Ortadoğu'da mezhepçiliğin –büyük oranda Türkiye'nin mezhepçiliğe yüz vermeyen karşı hamlesi sayesinde- tutmadığını ve sırada etnisite üzerine kurulan planın olduğunu söyleyerek Balkanlaştırma teriminden söz etmiştim.
Yeni Şafak
Kuveyt’in mühendis kızları
Kuveyt’in mühendis kızları
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Kuveyt'teyiz. Bakan Kaya buraya Kuveyt Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hind Subayh Berrak es-Subayh'ın davetiyle geldi. İki mevkidaş arasında çocuk ve yaşlıların bakımı konusunda mutabakat zaptı imzalandı. Böylelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, kurum uhdesindeki sosyal yardım projeleri, çocuk ve yaşlı bakımı gibi konulardaki kurumsal deneyimi, bu alanlarda Türkiye ile kıyasla daha az tecrübeli olan Kuveytlilere aktarılmış olacak.


Yeni Şafak
Kayıp giden dindarlıklar
Kayıp giden dindarlıklar
Bir süredir “falling star” (kayan yıldız) akımına uyanların yerde yüzüstü yatar haldeki görüntülerine bakıp şaşırıyoruz hep birlikte. Çoğumuza anlamsız geliyor belki, bir açmalık gibi; aramızda “aptal mı bunlar” diye düşünenler bile vardır eminim.
Yeni Şafak
Suudi Arabistan vatandaşı robot Sophie
Suudi Arabistan vatandaşı robot Sophie
Haberi biliyorsunuz. Suudi Arabistan ilk insansı robot olan Sophia'ye vatandaşlık verdi. Hong Kong merkezli bir şirket tarafından üretilen ve Holywood yıldızı Audrey Hepburn'ün yüzünü taşıyan robot ise, kendisiyle yapılan röportajda zekasını insanlara daha rahat bir hayat sağlamak için kullanmak istediğini, insanlarla empati kuracağını belirtti. Sophia bir soru üzerine kendisine iyi davranılırsa insanlara iyi davranacağını; kendisine kötü davranılırsa, onlara kötü davranacağını söyledi.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.