Yunanistan'da korona ile mücadele
Dünya
Yunanistan'da korona ile mücadele
Avrupa'nın bir çok ülkesi koronavirüse karşı çaresiz kalmış durumda. Yunanistan'da iki papaz kamyonetin kasasına binip sokak sokak dolaşarak 'kutsal su' saçtı.
Diğer
Yunanistan'da sokağa çıkma yasağını delen rahip ve cemaatinin kaçak ayinini polis bastı
Dünya
Yunanistan'da sokağa çıkma yasağını delen rahip ve cemaatinin kaçak ayinini polis bastı
Yunanistan’da hükümetin aldığı kiliselerde toplu ayin yasağına rağmen İliupoli’deki küçük bir kilisenin papazı bir grup Hristiyan ile birlikte ayin yaptı. Olay yerine polis gelince papaz ve kilisedeki insanlar, kendilerini kiliseye kapattı.
Yeni Şafak
İsveçli papaz Müslüman oldu
Dünya
İsveçli papaz Müslüman oldu

İsveçli 76 yaşındaki Leif Skjetne isimli papazın, 2015 yılında 18 yaşındaki bir sığınmacı çocuğun bakımını üstlenmesinin ardından hayatı değişti. İsveç'in Jönköping kentinde 30 yıl papazlık yapan Skjetne, Faslı sığınmacı çocuğun 2018 yılında sınır dışı edilmesinin ardından Fas'a yerleşmeye karar verdi. Fas'a yerleştiği için adını Ahmet olarak değiştiren Skjetne, "Adımı değiştirdikten iki yıl sonra da araştırarak Müslüman olmaya karar verdim." dedi.

AA
Suikast girişimine uğrayan Filistinli başpapaz Hanna: Zehirlenmemde belirtiler İsrail'i gösteriyor
Dünya
Suikast girişimine uğrayan Filistinli başpapaz Hanna: Zehirlenmemde belirtiler İsrail'i gösteriyor
Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Sabestiya'nın başpapazı Theodosios Attalah Hanna, kendisine yönelik suikast girişiminde belirtilerin İsrail'i gösterdiğini açıkladı. Geçen hafta İsrail'de bir kuruluşun elemanları, Kudüs'te başpapaz Hanna'nın yakınında olduğu Patrikhane alanında kimyasal madde püskürtmüştü.
AA
Bunlar neyin işaretleri?
Bunlar neyin işaretleri?

Bilinen bir fıkradır ama yeri geldi, anlatalım:

Amerika’nın kadın ismi vermekte ısrar ettiği o büyük kasırgalardan biri, Lisa, ABD’deki bir sahil kasabasına doğru ilerliyormuş. Yerleşim yerinin bir an önce boşaltılması için anonslar yapılmaya başlanmış. Halk, toparlanıp yola koyulduğunda bir tek Papaz Efendi, gitmemiş. “Ben gitmem. Çünkü, yıllarca hizmet ettiğim Tanrı beni korur” demiş.

Video: Bunlar neyin işaretleri?


Bir süre sonra sular yükselince Papaz Efendi de boğulmamak için bulunduğu yerden birkaç kat daha yukarıya çıkmış. Bu sırada, onu kurtarmak isteyen kasabalılar bir kayıkla yanaşarak seslenmişler: “Haydi Papaz Efendi, gel bin kayığa da seni buradan uzaklaştıralım.” Fakat, onun cevabı aynı olmuş: “Ben gitmem. Çünkü, yıllarca hizmet ettiğim Tanrı beni korur.” Kasabalılar çaresiz uzaklaşmış.

Su yükselmeye devam etmiş. Papaz da birkaç kat daha yukarı çıkmış. Bu sefer bir motorla Papazı kurtarmaya gelmişler ama cevabı değişmemiş: “Ben gitmem. Çünkü, yıllarca hizmet ettiğim Tanrı beni korur.”

Bir süre sonra su o kadar yükselmiş ki Papaza sığınacak bir tek çan kulesinin tepesi kalmış. Bu kez bir helikopter gelerek kendisine merdiven uzatmış. Cevap yine her zamanki gibiymiş: “Ben gitmem. Çünkü, yıllarca hizmet ettiğim Tanrı beni korur.”

Helikopteri de eli boş yollayan Papaz, suyun daha da yükselmesiyle, sonunda, öteki tarafa intikal etmiş.

Bunca yıl hizmet ettiği Tanrı kendisini kurtarmadığı için çok kızgınmış. Huzura kabul edilmeyi beklemeye başlamış. Vakit gelip de huzura çıkınca öfkeyle söylenmiş: “Ben ki onca yıl sana hizmet ettim. Beni neden kurtarmadın?!”

Tanrı cevaplamış: “Benim akılsız evladım. Seni kurtarmak için önce anons yaptırdım. Ardından bir kayık, sonrasında da motor gönderdim. Sen hiçbirine binmeyince helikopter yolladım, onu da reddettin. Daha ne yapsaydım?!”

Bu fıkrayı boşa hatırlamadık.

Kutuplardaki buzullardan şehir büyüklüğünde parçalar kopuyor… İşin komedi-trajik yanı oralara düzenlenen seyahatlere katılanlar heyecan içinde çektikleri videoları bir eğlence unsuru gibi YouTube’da paylaşıyorlar.

Daha iki hafta önce Kuzey Kutbu’na havadan plastik yağdı…

Yaklaşık üç haftadır Dünya’nın oksijen ihtiyacının %20’sini karşılayan Amazon Ormanları cayır cayır yanıyor… Paris Notre Dame Katedrali’ndeki yangından üç dakika sonra haberdar olup harekete geçen dünya, nedense bu konudan çok geç haberdar oluyor…

Uzaydan görünecek boyutlara varan, kimin başlattığı belli olmayan yangınlarla muhteşem Ege ormanları küle dönüyor…

Hindistan susuzluktan kırılıyor…

Mozambik, Malavi ve Zimbabve’deki kasırgada 900’den fazla insan ölüyor…

Salı günkü yazımızda bahsettiğimiz The Great Hack adlı belgeselde anlatıldığı gibi, veri tabanlarını kullanarak demokrasiyi ortadan kaldıran biçimde insanların davranışları manipüle ediliyor…

Erkekler, boşandıkları eşlerini çocuklarının gözü önünde vahşice öldürüyorlar… Birileri bunu kameraya çekiyor…

Her gün hayvanlara işkence eden, birbirine saldıran, hakaret eden insanların haberleriyle gazeteler dolup taşıyor…

Son yıllarda etrafımızdaki işaretler bize neyi söylüyor acaba?

Papaz sahte ölüyü diriltti
Dünya
Papaz sahte ölüyü diriltti
Güney Afrika'da papaz Alph Lukau'nun açık bir tabutun içinde hareketsiz yatan bir adama 'diril' diye bağırarak karnına dokunduğu ve ardından adamın doğrulduğu görülüyor. Bu olayı gerçekleştiren papaza dava açıldı. Bir çok sosyal medya kullanıcısı bu olayı videolar çekerek alay konusu haline getirdi.
Yeni Şafak
ABD'li kardinali meslekten men edildi
Dünya
ABD'li kardinali meslekten men edildi
Eski Washington Başpiskoposu Theodore McCarrick, görev yaptığı dönemde itiraflarını dinlediği bir kişiye ilişki teklif ettiği, bazı yetişkinlere ve çocuklara cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle papazlıktan menedildi.
AA
Fenomen Rus papaz lüks yaşam tarzıyla tartışma konusu oldu
Hayat
Fenomen Rus papaz lüks yaşam tarzıyla tartışma konusu oldu
Rusya'da bir papaz Instagram'a yüklediği lüks yaşam tarzı ve zenginliğini yansıtan fotoğraflarla fenomen oldu.
IHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.