Güneş kentinden panel ihracatı
Ekonomi
Güneş kentinden panel ihracatı
Gaziantep'te üretilen güneş enerjisi panelleri, yurt içinin yanı sıra ihraç edildiği dış ülkelerde de enerji üretiyor. SolarTürk, ürettiği güneş enerjisi panellerini Almanya, İngiltere, Fransa, Amerika ve ortadoğu ülkelerine ihraç ediyor.
Yeni Şafak
Burnumuzun ucu
Burnumuzun ucu

“Bazen elimden ne gelir diye soruyorum kendime” diye mırıldandı gözlüklü adam. “Hangi konuda?” diye sordu merakla yanındaki. “Mesele o ya!” dedi gözlüklü adam, “Mesele o ya!”

Video: Burnumuzun ucu


Sabahlara kadar tartışabiliriz bir şeyleri, sinirlenebiliriz birbirimize, her türlü insanî sınırı aşıp ağza alınmayacak şeyler söylemeye kadar vardırabiliriz bu söz itiş kakışlarını... Peki, ne olur? Hiç! Hiçbir şey olmaz. Söz hiçbir yere varmaz, varamaz. Çünkü aslında konu ne, mesele neydi, hiçbirimiz bilmiyoruz. Bir konu var mı, o bile belli değil. Birkaç kelimeyle başlıyor her şey... Hemen o birkaç kelimeyle vuruşmak üzere başka birkaç kelime çıkarılıyor meydana. Sonrası, uzadıkça uzayan, harareti gittikçe artan ve dakikalar geçtikçe hepimizi içine çekerek öğüten ve girdaplaşan bir laf dalaşı... Birbirimizi anlamadığımızdan dem vuruyor bu durumdan rahatsızlık duyan herkes... Biz birbirimize bir şey söylüyor muyuz ki birbirimizi anlayabilelim! Bizim birbirimize söyleyecek bir şeyimiz var mı ki söyleyelim! Bir ilk hareketin ardından silsile halinde birbirini döndüren ve nihayet hiçbir şey üretmeyen şu gürültülü lafazanlık makinesini çalıştıran dişliler gibiyiz. Sözler mekanik bir mecburiyetin neticesi gibi çıkıyor ağzımızdan gıcırdayarak. Makineler bir şey üretir, biz gürültülü bir boşluk üretiyoruz sadece birbirimize sürtünerek.

“Bir kalbiniz vardır onu tanıyınız./ Bir şehir kadar kalabalıktır bazıları/ Bir dehliz kadar karanlıktır bazıları/ Konuşurlar/ İsterler/ Susarlar/ Dinlememişseniz nice yıl kalbinizi/ Ev meslek iş para geçim diyerek/ Düşünün şimdi bir de/ Şehirlerde kasaba ve köylerde/ Başını eğmiş kalbiyle söyleşen bir kişi olduğunuzu” diyor meşhur şiirinde en zarif Cahit ağabeyimiz.

İnsanı geri almak mümkün mü hâlâ? Çekip çıkarmak içine düştüğü karanlık kuyulardan. Kırmak mümkün mü sımsıkı tutsak kılındığı bukağılardan, zincirlerden? Kaybolup gittiği meşgalelerden, eğlencelerden, oyalanmalardan? Bütünlemek mümkün mü, mümkün mü bir araya getirmek yeniden yitip giden bütün parçalarını? Tamam etmek mümkün mü bunca eksildikten, bunca eskidikten sonra? İnsanı geri almak mümkün mü, körlemesine bunca ileri gidişten sonra? Geri vermek mümkün mü insana, aramayı çoktan unuttuğu şeyleri? Hatırlamak mümkün mü hâlâ; hayatın geçiştirilen, harcanan, tüketilen değil, yaşanan ve yaşandıkça anlamına erişilen ve anlamına erişildikçe hakikatine kapı açılabilen bir şey olduğunu?

Madem ki burnunun ucunu görememekle bir sorunun yok, duvara toslayınca ağlamayacaksın, hayat böyle!

“İnsanoğlu başka dünyalar, başka uygarlıklar bulmak için yola düşmüştü ama, karanlık geçitlerde gizli bölmelerden oluşan kendi öz labirentini tanımamış, kendi mühürlediği kapıların ardında neler yattığını bulup çıkaramamıştı” diyor ‘Solaris’te Stanislaw Lem.

Bir de şunu düşünün; kendi kilidinin içinde kilitlenip kalmış bir anahtar ne hisseder?

Çok uzun zamandır anlamlarının semtine uğramayan nice meşgul kelimeler de var.

“Tenis oynar gibi konuşuyor sanki insanlar” dedi beyaz saçlı adam, “her söz karşılanması gereken bir servis sanki!”

3 extrasolar kuyruklu yıldız keşfedildi
Teknoloji
3 extrasolar kuyruklu yıldız keşfedildi

Dünya'dan 63 ışık yılı uzaklıktaki Beta Pictoris yıldızında 3 extrasolar kuyruklu yıldız keşfedildi.

AA
"Galatasaray'la oynayacağıma Liverpool'u tercih ederim"
Spor
"Galatasaray'la oynayacağıma Liverpool'u tercih ederim"
Manchester United'ın eski futbolcusu Paul Parker, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Barcelona-Liverpool maçını yorumlarken, 1993 yılındaki Galatasaray maçına atıfta bulunması dikkat çekti.
Yeni Şafak
HAVELSAN siber güvenlik için bir adım daha attı
Teknoloji
HAVELSAN siber güvenlik için bir adım daha attı
HAVELSAN, Siber Güvenlik Kümelenmesi üyelerinden IntelProbe ile protokol imzaladı. Protokole HAVELSAN adına Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay, IntelProbe adına Yönetim Kurulu Başkanı Alper Özbilen imza attı.
AA
İTÜ'de güneş enerjisi laboratuvarı kurulacak
Teknoloji
İTÜ'de güneş enerjisi laboratuvarı kurulacak
İTÜ ile Sybac Solar arasındaki iş birliğiyle güneş enerjisi laboratuvarı kurulacak. İTÜ'den yapılan açıklamaya göre, Avrupa'nın en büyük güneş enerjisi tarlasını kuran Alman enerji şirketi Sybac Solar ile iş birliği protokolü imzalandı.
AA
Zinedine Zidane Real Madrid'i baştan kuracak
Spor
Zinedine Zidane Real Madrid'i baştan kuracak
Tarihinin en kötü sezonunu geçiren Real Madrid'de Santiago Solari'nin görevine son verildi. Eflatun beyazlılar kulüp tarihinin en başarılı teknik adamlarından biri olan Zinedine Zidane'ı tekrar takımın başına getirdi. 2022'ye kadar sözleşme imzalanan Zidane'ın sezon sonundan itibaren önemli transfer hamleleriyle takımını baştan aşağıya inşa etmesi bekleniyor.
Yeni Şafak
İHA yaparak uçak tasarlayarak üniversiteyi bitirecekler
Teknoloji
İHA yaparak uçak tasarlayarak üniversiteyi bitirecekler
TUSAŞ, geleceğin mühendislerinin yetiştirilmesi amacıyla üniversite öğrencilerine yönelik İHA üretimi, uçak tasarımı ve çeşitli üretim/tasarım sorunlarına ilişkin projeler yürütecek.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.