F-35 çuvalladı
Dünya
F-35 çuvalladı
ABD Savunma Bakanlığı’na vekalet eden Patrick Shanahan, hakkındaki yürütülen etik kurul soruşturmasında F-35 savaş uçağı programının çuvalladığını söyledi. ABD’nin Türkiye’ye şantaj olarak kullandığı F-35 ile ilgili veriler de iç açıcı değil. Mayıs-Kasım 2018 döneminde F-35’lerin yüzde 30’u yedek parça sorunu nedeniyle uçamadı. Uçağın tüm görevleri yerine getirme oranı da yüzde 27’de kaldı. Japonya, şüpheli bir kazanın ardından filosundaki 12 F-35’i hizmet dışı bıraktı.
Yeni Şafak
Pentagon'da sil baştan: Savunma Bakan Vekili Mark Esper oldu
Dünya
Pentagon'da sil baştan: Savunma Bakan Vekili Mark Esper oldu
ABD Başkanı Trump, Savunma Bakan Vekilliği için Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Mark Esper'i aday gösterdi. Jim Mattis'in ardından Savunma Bakan Vekilliği görevini Patrick Shanahan yürütüyordu. Shanahan, Türkiye'ye gönderdiği S-400 mektubuyla büyük tepki toplamıştı.

Yeni Şafak
ABD Orta Doğu'ya bin asker daha sevk edecek
Dünya
ABD Orta Doğu'ya bin asker daha sevk edecek
ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, körfezdeki son gelişmeler üzerine Orta Doğu’ya 1000 asker daha sevk edileceğini açıkladı. ABD, geçen haftalarda da USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Grubu, bir amfibi çıkarma gemisi, dört bombardıman gemisi ve dört Patriot bataryasını bölgeye sevk etmişti.
AA
ABD’ye üslup uyarısı
Gündem
ABD’ye üslup uyarısı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan’ın tehdit diliyle tepki çeken mektubuna cevap gönderdi. Akar, mektubunda, müttefiklik ruhuna uymayan üslup ve yaklaşımı konusunda muhatabını uyardı, sorunların diyalogla çözümü için barış diline davet etti.
Yeni Şafak
Bakan Akar Pentagon'da askeri törenle karşılandı
Dünya
Bakan Akar Pentagon'da askeri törenle karşılandı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile geldiği Pentagon'da askeri törenle karşılandı. Bakan Vekili ile ABD Genelkurmay Başkanı tarafından karşılanan Akar ve Güler onuruna top atışı yapıldı. Bakan Akar yaptığı konuşmada "ABD'nin Suriye'den çekilme kararının ortak menfaatlerimizle uyumlu ve Türkiye ile koordinasyon ve iş birliği içinde yapılacağına inanıyoruz" dedi.
AA
Pentagon’dan Türkiye'ye yönelik F-35 adımı
Dünya
Pentagon’dan Türkiye'ye yönelik F-35 adımı

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, ABD'nin Türkiye’nin F-35 programına katılımına ilişkin 31 Temmuz itibariyle atacağı bir dizi adımı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a mektupla ilettiği bildirildi. Mektupta, Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü ile Florida eyaletindeki Eglin Hava Üssünde eğitimleri devam eden 42 Türk Hava Kuvvetleri personelinin eğitimleri sonlandırılırken personelin 31 Temmuz itibariyle üslerden ayrılmasının isteneceği ifade ediliyor. F-35 eğitimi için kasım ayına kadar ABD’ye gelmesi beklenen 34 Hava Kuvvetleri personelinin de seyahatlerinin iptal edileceği mektupta bildiriliyor. Mektupta, 12 Haziran’da F-35 ile ilgili yapılacak üst düzey toplantıya Türk yöneticilerin davet edilmemesinin değerlendirildiği belirtiliyor. Türk şirketlerine parça üretimi konusunda sipariş verilmeyeceği kaydedilen mektupta, Türk şirketlerinin mevcut işlerinin alternatif kaynaklara yönlendirileceği ifade ediliyor.

AA
Shanahan'dan Avrupa ziyaretine 'Venezuela' iptali
Dünya
Shanahan'dan Avrupa ziyaretine 'Venezuela' iptali
Pentagon, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan'ın Venezuela'daki gelişmeler nedeniyle Avrupa ziyaretini iptal ettiğini duyurdu.
AA
ABD ordusu: İran'a karşılık vereceğimize dair mesajlar gönderdik
Dünya
ABD ordusu: İran'a karşılık vereceğimize dair mesajlar gönderdik
ABD Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Senato'da İran tehdidine karşı Orta Doğu'ya uçak gemisi ve bombardıman uçakları gönderme sürecinin detaylarını anlattı. Orgeneral Dunford, "Hafta sonu ana odağımız caydırma üzerine idi. Biz cuma günü istihbaratı aldığımızda İran'a, tehdidi fark ettiğimizi ve kuvvetlerimizi karşılık verecek şekilde konumlandırdığımıza dair bazı mesajlar gönderdik" dedi.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.