İnsanın bilime ihtiyacı kadar dine de ihtiyacı vardır
Hayat
İnsanın bilime ihtiyacı kadar dine de ihtiyacı vardır
“İnsanlar için din manevi bir ihtiyaçtır” diyen Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Din Psikolojisi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Habil Şentürk, şunları söylüyor: ”Bu ihtiyacın karşılanmadığı yerlerde insanlar bir arayış içine girerler, bu gayet tabii/doğal bir durumdur. Ancak bu ihtiyacın da normal, sağlıklı yollarla ve sağlam kaynaklara dayanan bilgilerle karşılanması, din adına hurafe ve batıl inançlara dayalı bir tutum ve davranış içinde olunmaması, böyle bir yanlışa ve yanılgıya düşülmemesi gerekir.”
Yeni Şafak
Narsist anneler çocuklarını sıkıyor
Hayat
Narsist anneler çocuklarını sıkıyor
Dünyanın belkide en güzel hislerinden biri olan annelik bazen yolunu şaşırabiliyor. Annelerin mükemmellik sendromları çocukların hayatlarını alt üst ediyor. Annenin hem kendini hem de çocuğunu mükemmel bir birey haline getirmeye çabalaması çocukların ileride başarısız ve mutsuz olmasına sebep oluyor. Bazı annelerde bu mükemmelliyetçilik eğitim ile baş gösterirken, bazı annelerde ise 'organik takıntı' ile ortaya çıkıyor.
Yeni Şafak
Çocuklarınızla saklambaç oynayarak o sorunu çözün!
Hayat
Çocuklarınızla saklambaç oynayarak o sorunu çözün!
Psikolojik Danışman Havva Burcu Tatoğlu, bazı ailelerin büyük sorunlarından birinin çocuklarının özellikle annenin gölgesi gibi hareket etmesi olduğunu söyledi. Çocukların bağlandıkları kişilerden ayrılamadığını söyleyen Tatoğlu, saklambaç gibi oyunların çocuklara "Gitse de geri dönüyor" mesajı verdiğini ifade etti.
IHA
İslami bilgiyle insana bakıyoruz
Hayat
İslami bilgiyle insana bakıyoruz
Kaynağını Kur’an, sünnet ve hadislerden alan İslami Psikoloji, son yıllarda birçok psikolog tarafından tercih ediliyor. İslami Psikoloji Merkezi’nin kurucusu Abdallah Rothman, Asıl yaptığımız şey İslami ilimlerdeki insan varlığının bilgisini anlamaya çalışmak ve bu bilgiyi psikolojiye yerleştirmek diyor.
Yeni Şafak
Stres çocukları depresyona sokuyor
Hayat
Stres çocukları depresyona sokuyor
Psikolog Yasemin Kamalı, çocuklarda zamanında müdahale edilmeyen stresin depresyon, anksiyete ve kaygı bozuklukları ile panik atak gibi ağır tablolara sebep olabileceğini belirtti. Kaygının çocuklarda her dönemde ayrı bir nedenle oluşabileceğini söyleyen Kamalı, çocuğun engellenmek yerine desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.
AA
Sürekli kaybeden çocuğa dikkat
Hayat
Sürekli kaybeden çocuğa dikkat
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner, çocuklarda dağınıklık, unutkanlık, hayal aleminde yaşıyormuş gibi görünme sorunlarının dikkat eksikliğinin habercisi olabileceğini söyledi. Ebeveynlere uyarılarda bulunan Prof. Dr. Öner, çocukların davranışlarının sınıf arkadaşlarıyla değil yaşıtlarıyla karşılaştırılması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Öner sürekli eşyalarını kaybeden ve her ortamda dikkati dağınık olan çocuklara dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.
AA
'Hayır' diyemiyorsanız dikkat!
Hayat
'Hayır' diyemiyorsanız dikkat!
Suçluluk duygusu yanlış bir hareket yaptığını düşünen insanın kendini affedememesinden kaynaklanır. Burada önemli olan, bireyin yanlış yaptığına dair inancıdır. Psikoterapist/Aile Çift Ve Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Naciye Tokaç, suçluluk psikolojisi konusunda uyardı. Suçluluk duygusunu sıklıkla yaşayan kişilerin bazı belirgin ruhsal duygu durum özellikleri olduğunu anlatan Tokaç suçluluk duygusunun oluşum sürecini ve belirtilerini anlattı.
IHA
Anksiyete nedir?
Hayat
Anksiyete nedir?
Psikolojik bir rahatsızlık olan anksiyete, bir çeşit kaygı bozukluğudur. Günlük sıradan şeyler için bile sürekli korku yaşanmasına neden olan anksiyete nedir, belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde...
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.