Luiz Suarez'in yeni takımı belli oldu
Spor
Luiz Suarez'in yeni takımı belli oldu
Juventus'a transferi suya düşen Luiz Suarez, İspanyol ekibi Atletico Madrid'le anlaştı. Yıldız golcünün cuma günü resmi sözleşmeye imzayı atacağı bildirildi.
Yeni Şafak
Adı Fenerbahçe ile anılan Cavani Real Madrid ile görüşüyor
Spor
Adı Fenerbahçe ile anılan Cavani Real Madrid ile görüşüyor
Fenerbahçe'nin de transfer listesinde olduğu iddia edilen Edinson Cavani, Real Madrid ile görüşüyor. Daha önce Barcelona'yı arayarak kendisinin 2 kez teklif ettiği iddia edilen Cavani, anlaşma sağlanırsa Real Madrid forması giyebilir.
Yeni Şafak
İspanya'da koronavirüs kısıtlamaları protesto edildi
Dünya
İspanya'da koronavirüs kısıtlamaları protesto edildi
İspanya'da vakaların artması sebebiyle alınan kısıtlama kararları protesto edildi. Madrid'de 100'e yakın mahallede gösteriler düzenlendi. Protesto gösterilerine katılanlar bazı bölgelere karşı ayrımcılık yapıldığını savunuyor.
AA
Atletico Madrid Arda Turan'ı unutamıyor: Hiçbiri onun gibi değil
Spor
Atletico Madrid Arda Turan'ı unutamıyor: Hiçbiri onun gibi değil
Atletico Madrid, 2015 yazında Barcelona’nın yolunu tutan Arda Turan’ın boşluğunu doldurmak için 4 futbolcuya 180 milyon Euro ödedi. İspanyol basını, Atletico Madrid’in bu isimlerin hiçbirinden milli yıldız kadar verim alamadığını yazdı.
Yeni Şafak
Realme
C11 ile şarj derdine son verecek
Teknoloji
Realme C11 ile şarj derdine son verecek
Realme’nin yeni modeli C11, şarz konusunda sıkıntı yaşayan kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. 5000 mAh devasa bataryası ile kullanıcıları şarj derdinden kurtaran C11, güçlü performansı ile de orta segment ürünler arasında kendinden söz ettirecek.
Yeni Şafak
Brezilyalı efsane Ronaldo Trabzonspor formasıyla poz verdi
Spor
Brezilyalı efsane Ronaldo Trabzonspor formasıyla poz verdi
Dünya futbolunun en büyük golcüleri arasında yer alan Brezilyalı efsane Ronaldo, Trabzonspor’un yeni sezon formasını özel koleksiyonuna ekledi.
IHA
Beşiktaş'tan ayrılan Victor Ruiz'in yeni takımı belli oldu
Spor
Beşiktaş'tan ayrılan Victor Ruiz'in yeni takımı belli oldu
Alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle Beşiktaş'taki sözleşmesini fesheden Victor Ruiz, İspanyol ekibi Real Betis'e transfer oldu.
AA
Hayatı kemirirken
Hayatı kemirirken

Gerçek hayatımız ile sanal hayatımız arasındaki bir ara bölgede, bir arafta yaşıyoruz. Pek çoğumuzun, gerçeğinin hangisi, sanal olanın hangisi olduğu konusunda hem kafası hem duyguları karışmış durumda. Aslında bu ikisini birbirinden ayırmak o kadar da zor değil... Giderek içi boşalan, duygusunu, derinliğini, canlılığını, yani hayatiyetini kaybeden taraf aslında canımızla, kanımızla, tenimizle yaşadığımız gerçek hayatımız. Günden güne eksilmek, azalmak ve tıpatıp birbirimize benzemek pahasına düşünsel ve duygusal olarak yoğunlaştığımız taraf da sanal olan hayatımız. Sanal kişiliğimiz gerçek kişiliğimizi ezer hale geliyor hızla. Bir imkanı olsa, pılını pırtısını toplayıp her şeyiyle kendini sanal aleme ışınlayacak, hayatını ne olduğunu bile tam olarak anlayamadığımız o dijital gezegene transfer edecek çok insanlar var bugün dünyada. Gözlerini ekranlardan parmak uçlarını dokunmatik tuşlardan alamayan pek çok insan... Burada gerçekleştiremedikleri ne varsa orada bir şekilde gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar. Gerçekleştirme dedikleri şeyin ancak sanallaştırmakla ilerleyebilecekleri bir yol olduğuna pek de aldırmadan...

“Havada asılı kalmış gibiyiz. En etkileyici sözlerimiz ve düşüncelerimiz bize ihanet etmekte, onlar bize ancak geçmişi anlatabiliyorlar, geleceği değil. Elektrik devreleri insanları kuvvetlice birbirine bağlamakta. Enformasyon adeta anlık ve sürekli olarak başımızdan aşağı dökülüyor. Bir enformasyon alınmaya görsün, çok çabuk şekilde eskiyerek yerini yenisine bırakıyor. Elektriksel olarak yapılandırılmış dünyamız bilgileri sınıflandırma alışkanlığını bırakıp kalıpları tanıma yoluna gitmemize sebep oldu” diyor Marshall McLuhan.

İnsanlara haber ulaştırmak üzere faaliyet gösteren haber içerikli web siteleri (gazetelerin web siteleri de dahil), her gün insanlara sundukları menüyle hepimize kim olduğumuza, neye dönüştüğümüze dair acıklı bir fotoğraf sunuyorlar. Bu sitelerin hazırladıkları sayfalar, öne çıkardıkları, gözümüze soktukları haberler, o sitelerin müşterisi olan kalabalıkların var olduğu iddia edilen talepleri üzerinden şekillendiriliyor. Ünlülerin hayatlarının özel halleri, ne kadar fit oldukları ya da ne kadar yaşlanıp çöktükleri, zenginlik ve şatafat özendiren tablolar, kimin ne kadar ahlaksız olduğuna dair yargılamalar, gündelik hayatın ara sokaklarına kadar inen şiddet görüntüleri, cinsel saldırganlıklar, insan ölümlerinin sergilendiği amatör kamera görüntüleri... Bu web sitelerinin sayfalarının neredeyse dörtte üçünün değişmez içeriği bu! İnsan zayıflıklarının pornografisinden, kötücül olanın vitrinleşmesinden başka bir şey değil bu! Müşteri mi bunu istiyor, yoksa medya mı bu kültürü pompalıyor? Bir yerden sonra bu sorunun yumurtanın mı tavuktan, tavuğun mu yumurtadan çıktığı bilmecesinden bir farkı yok! Bir düzen var ve böyle işliyor. Görünüşe göre buna itiraz eden, bu anlayışı teşhir ederek mücadele eden pek kimse de ortaya çıkmıyor.

“Şiddetin bütün yönleriyle tanıştık. ‘Reality Show’lar ile kan ve acının da bir satış değeri olduğunu, reklam alabileceklerini öğrendik. Kapitalizmin en temel özelliği olan rekabetin insanları nasıl vahşileştirdiğini, iğrençleştirdiğini gördük. Duygularımız, tepkilerimiz, duyarlılıklarımız törpülendi” diye yazmış Neil Postman, ‘Televizyon Öldüren Eğlence’ kitabında.

“İnsan öyle bir hale geldi ki” dedi beyaz saçlı adam, “cevaplarından korktuğu için kendine soru bile soramıyor.”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.