Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Rize'de büyük risk yıkımda ortaya çıktı: Kum ve balçıkla dolgu yapılmış
Gündem
Rize'de büyük risk yıkımda ortaya çıktı: Kum ve balçıkla dolgu yapılmış
Rize'de, 1960'lı yıllarda büyük taşlarla doldurulan, arasına kum ve balçık gibi malzemelerle dolgu yapılan 350 bin metrekarelik alan, deniz dolgu alanı olarak kazanıldı. Kentte, 173 bin metrekarelik dolgu alanında korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda kentsel dönüşüm projesi için harekete geçildi. Projede tahliye edilen alanda başlanan yıkım çalışmalarında sona gelindi. Bu riskli binalar, çoğu kez iş makinelerinin tek dokunuşu ile anında yerle bir oluyor. Vali Kemal Çeber, "Her bina yıkıldığında, çok doğru iş yaptığımızı teyit ettik. İş makinesinin çok zorlanarak o binayı yıkması gerekirken, dokunduğu anda nasıl tuzla buz olduğunu gördük" dedi.
DHA
Kan grupları ile koronavirüs arasında bağlantı var mı?
Koronavirüs
Kan grupları ile koronavirüs arasında bağlantı var mı?
ABD'de yapılan araştırmayla birlikte bir kişinin sahip olduğu kan grubu ile koronavirüs sebebiyle şiddetli hastalığa yakalanma ya da ölme riski arasında bir bağlantı olup olmadığı ortaya çıktı. Daha önce yapılan çalışmalar, A tipi kan grubuna sahip kişilerin koronavirüse yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti. Peki 100 bin kişi üzerinde yapılan son araştırmada ortaya çıkan sonuç ne? Yakından bakalım...
Diğer
Türkiye risk haritası: Hafta sonu yasakları hangi illerde var?
Türkiye risk haritası: Hafta sonu yasakları hangi illerde var?
Koronavirüs salgınına ilişkin en güncel Türkiye risk haritası merak ediliyor. Risk haritasına göre ülkemizde iller düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplara ayrılmıştı. Bu grupların yer aldığı risk haritasına göre hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde var sorusunu akıllara getirdi. İstanbul’da bir önceki risk haritasına göre Cumartesi günleri sokağa çıkma yasağı kaldırılmıştı. Bu durum son açıklanan Türkiye risk haritası ile değişti. Peki, Hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma yasağı var? İşte en güncel 2 Nisan 2021 Türkiye risk haritası.
Yeni Şafak
60 yaşa aşı başladı
Koronavirüs
60 yaşa aşı başladı
60 yaş üzeri ve eşleri ile risk grubundaki hastalar için aşılama süreci başladı. Bu kapsama giren vatandaşlar randevularını alarak sağlık kuruluşlarında aşılarını yaptırmaya başladı. Ankara Şehir Hastanesi’nde aşısını yaptırmaya gelen 63 yaşındaki Necati Yavaş, “Gayet iyi hissediyorum kendimi. Herkesin aşı olmasını istiyorum, herkes aşılanmalı” dedi.
Yeni Şafak
İllere göre koronavirüs risk durumu haritası güncellendi: İşte renk değiştiren şehirler
Koronavirüs
İllere göre koronavirüs risk durumu haritası güncellendi: İşte renk değiştiren şehirler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgını kapsamında uygulanacak yeni tedbirleri, kabine toplantısının ardından açıkladı. Buna göre, 81 il vaka sayılarına göre dört kategoriye ayrıldı. Peki yeni haritada sokağa çıkma kısıtlamasının kalktığı iller hangileri? İstanbul, Ankara ve İzmir'de yasaklar geri mi geldi? İşte tüm detaylar...
Yeni Şafak
Uygarların ve modernlerin cehaleti
Uygarların ve modernlerin cehaleti
İstanbul Sözleşmesi etrafında yürüyen tartışma bize iki farklı sosyolojiyi çok net bir biçimde gösteriyor. Muhafazakar ve milliyetçi kesimler meseleye aile, inanç ve otorite etrafında bakıyor. Onun için ailenin korunması ve kadının aile, çocuk ve kocasıyla beraber değerlendirilmesi önem taşıyor. Çünkü benimsediği kültür ve inanç bunu destekliyor. Köklü kentleşme, modernleşme ve sekülerleşme bu konuda önemli savrulmalara yol açıyor. Bu kesimin aile sosyolojisinde, kadın ve koca ilişkisinde sarsıl...
İstanbul’da 3,1 milyon konut deprem riski taşıyor: Her 10 binadan 7’si
20 yaşın üstünde
Gündem
İstanbul’da 3,1 milyon konut deprem riski taşıyor: Her 10 binadan 7’si 20 yaşın üstünde
İstanbul’da olası büyük bir depremde 13 bin 492 binanın çok ağır, 39 bin 325’inin ağır ve 136 bin 746’sının da orta hasar alması beklenirken, mega kentte 20 yaşın üstünde 3,1 milyon riskli konut tespit edildi. Her dairede de ortalama 3,3 kişi yaşıyor.
Yeni Şafak
Kırmızıya dönen Antalya'dan korkutan görüntüler
Gündem
Kırmızıya dönen Antalya'dan korkutan görüntüler
Çok yüksek riskli iller kategorisine giren Antalya'da maskesiz dolaşan insanlar pes dedirtti. Kentin en işlek caddelerinden olan Kapalı Yolda gezen vatandaşın ise kırmızı renge dönen Antalya için yaptığı açıklamalar şaşkınlığa neden oldu. Canı sıkıldığı için dışarı çıktığını söyleyen vatandaş, “Kırmızıya dönsün Antalya. İnsanoğluna az bile” dedi.
IHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.