Turgay Tanülkü mahkumları sevindirdi
Hayat
Turgay Tanülkü mahkumları sevindirdi
Tiyatro oyuncusu Turgay Tanülkü, Kocaeli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda mahkumlara moral vermek için Sait Faik Abasıyanık'ın 'Son Kuşlar' isimli eserini sahneledi. 80 bin mahkumun izlediği oyunun sosyal bir proje olduğunu anlatan Tanülkü, oyunun ücretsiz izlendiğini ifade etti.
DHA
Ara Güler de rol almıştı
Hayat
Ara Güler de rol almıştı
Genç yönetmen Onur Barış'ın, Türk edebiyatının usta öykücüsü Sait Faik Abasıyanık'ın hayatını konu alan belgesel filmi 'Benden Hikayesi', özel gösterimlerin ardından 5 Nisan'da sinemalarda da vizyona girdi. Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Ara Güler'in de yer aldığı belgesel 60 salonda gösterimde.
DHA
Bilgi Evleri Öykü Yarışması sonuçlandı
Hayat
Bilgi Evleri Öykü Yarışması sonuçlandı
Bu yıl ilk kez düzenlenen Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri Öykü Yarışması’ nda ödüller, gerçekleştirilen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.
Yeni Şafak
İş gerçek, maaş sanal
Fatma Barbarosoğlu
İş gerçek, maaş sanal
-Arkadaşlar döviz kurundaki artış sebebiyle güç yetiremediğimiz kağıt fiyatları yüzünden aylık yayınlarımızı yarı yarıya azaltmak zorundayız. İnşallah öyle olmaz ama söylemeye dilim varmıyor... Bu gidişle hiç yayın yapamamak da... -Efendim, anlamadığım bir şey var, aynı kulvarda çalıştığımız iki yayınevinin işleri tıkırında. Kağıt fiyatları onları hiç etkilememişe benziyor.-Belki birkaç aylık kağıt stokları vardır Mete Bey. Yoksa etkilenmemek mümkün değil.-Ben neden etkilenmediklerini biliyorum....
Sait Faik Abasıyanık: Yazmasam deli olacaktım
Hayat
Sait Faik Abasıyanık: Yazmasam deli olacaktım
Şair, öykü ve roman yazarı Sait Faik Abasıyanık, vefatının 65. yılında yad ediliyor. Usta foto muhabir Ara Güler ise yakın dostu ile yıllar sonra bir araya gelse ne konuşacağını anlatırken Abasıyanık, yazmakla arasındaki ilişkinin ipuçlarını 'Haritada Bir Nokta' öyküsünde, “Yazmasam deli olacaktım...' sözleriyle aktarıyor.
Yeni Şafak
Sait Faik'in hikâyeleri dile geliyor
Hayat
Sait Faik'in hikâyeleri dile geliyor
"Şehir Amber Kokacak" dinletisi usta yazar Sait Faik Abasıyanık'ın beş farklı hikâyesini sahneye taşıyor. 17 Aralık’ta İş Sanat sahnesinde gerçekleşecek olan dinletide yazarın hikayeleri radyo tiyatrosu formatıyla sahnelenecek.
Yeni Şafak
Güz düşünceleri
Gökhan Özcan
Güz düşünceleri
Güneş son demlerinde berrak, ışıltılı, seyrine doyulmaz bir şal gibi vadileri, tepelere doğru yükselen korulukları bakır kızılına boyuyor. Bakır kızılı dedimse, tek bir renk, tek bir ton değil, sarıdan kızıla kadar belki onlarca, belki yüzlerce farklı ton seyrimize amade. Yeter ki dönüp bu doyumsuz güzelliklerin seyrine dalacak anları çekip alabilelim, kurtarabilelim içinde dönedurduğumuz gündelik girdapların içinden. “Karşı tepeler buradan ne kadar heybetli görünüyormuş, daha önce hiç dikkat et...
Şiirli dilin temelleri
Hayat
Şiirli dilin temelleri
Hikayeleriyle bilinen Sait Faik Abasıyanık’ın derlenmemiş ilk şiirleri araştırmacı yazar Necati Tonga tarafından keşfedildi. Tonga, “Sait Faik edebiyata şiirle başlamıştır. Hikâyelerindeki şiirli dili biraz da şairliğinde aramak lazım. Bu sebeple şiirlerinin de ayrıntılı şekilde değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.