Kendilerini sanayi sitesinde bulan yavru ayılar esnafı kahkahaya boğdu
Gündem
Kendilerini sanayi sitesinde bulan yavru ayılar esnafı kahkahaya boğdu
Erzurum'un İspir ilçesinde sanayi sitesine inen yavru ayılar cep telefonu ile görüntülendi.

Gülhas Mahallesi'nde bulunan İspir Sanayi sitesinde görülen yavru ayılar esnaf tarafından görüntülendi. İş yerlerinin arkasında bulunan hurdalıktan duvara tırmanan yavru iki boz ayı boş arazide gözden kayboldu. Yavru ayıları görüntüleyen esnaf gülüşmeler eşliğinde yavru ayıları izlediler.
IHA
Sanayiye 21 milyar liralık gelişim bütçesi
Ekonomi
Sanayiye 21 milyar liralık gelişim bütçesi
Üretim ve yatırım ortamını iyileştirerek yüksek katma değerli ve teknolojik ürünlerin üretildiği, rekabet gücü yüksek, sürdürülebilir bir yapı oluşturulması amacıyla uygulamaya konulan Sanayinin Geliştirilmesi, Üretim ve Yatırımların Desteklenmesi Programı için 2022 bütçesinden yaklaşık 21 milyar lira ödenek kullanılacak.
AA
Türkiye Alman şirketlerin radarında: 1,5 milyar nüfusluk için merkez olarak görüyorlar
Ekonomi
Türkiye Alman şirketlerin radarında: 1,5 milyar nüfusluk için merkez olarak görüyorlar
Alman şirketlerin, Türkiye'nin konumunun potansiyelini çok iyi anladığını, Türkiye'yi sadece büyük bir yerel tüketici pazarı olarak değil, aynı zamanda 1,5 milyar nüfuslu bölgesel pazara erişim sağlayan bir merkez olarak gördüğünü ifade eden Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Markus Slevogt:- Türkiye'de gelecekte yatırımlar artacaktır"
AA
Birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk yerli çoklu bombaatar TG40-BA göreve hazır
Ekonomi
Birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk yerli çoklu bombaatar TG40-BA göreve hazır
Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen yerli silah sistemlerine 40 milimetre Tamburalı Bombaatar eklendi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in, Twitter hesabından video ile duyurduğu çoklu bombaatar, sosyal medyada büyük ilgi çekti. Demir mesajında, 'Silah sistemlerinin tamamında dışa bağımlılığı sona erdirmekte kararlıyız. Birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk çoklu bombaatarımız TG40-BA, ayarlanabilir kızaklı optik nişangaha ve etkili atışlara sahip. Sektörümüzün başarılı temsilcisini tebrik ediyoruz.' ifadelerini kullandı.

Çoklu bombaatar TG40-BA, TG Savunma tarafından geliştirildi ve kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı. 40 milimetre Tamburalı Bombaatar ile 40x46 milimetre düşük hızlı ve 40x51 milimetre orta hızlı mühimmatlar kullanılabiliyor. Bombaatar, ayarlanabilir kızaklı optik nişangahıyla çatışma bölgesinde 800 metreye kadar etkili atış yapabiliyor.
Diğer
Şeker otunun savunma sanayi yolculuğu başladı
Teknoloji
Şeker otunun savunma sanayi yolculuğu başladı
Balıkesir’de, Fatma-Emin Kutvar Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Meral Çıtak, 2019 yılında başladıkları proje ile şeker otundan aktif karbon elde etmek üzere çalışmalar yürütüyor. Milli gelirin büyük bir kısmının yurt dışına verildiğini belirten Çıtak "Kimyasal olmayan bir aktif karbon için yurt dışına ödediğimiz para kilo başına 6-7 bin lira civarında olduğunu belli kaynaklardan bulduktan sonra dedik ki Türkiye niye bunu üretmesin. Bununla birlikte şeker otunu bir alternatif olarak düşünmüştük. Tahlilleri ve gerekli araştırmaları için yapılabilecek ne varsa bu konuda her türlü fikre açığım" ifadelerini kullandı.
IHA
2021’de çift haneli büyüme olur mu?
2021’de çift haneli büyüme olur mu?
İçinde bulunduğumuz yılın sonuna yaklaştıkça temel makro ekonomik göstergelere ilişkin yılsonu tahminleri de netleşmeye başladı. Peki bu göstergelerin başında gelenlerden ekonomik büyüme verisinde yılsonunda durum ne olacak?IMF TAHMİNİNİ YÜKSELTTİYıl sonu yaklaştıkça uluslararası kuruluşların ve derecelendirme kurumlarının büyüme tahminleri de güncellenmeye devam ediyor. Son güncelleme yapan kurumlardan birisi de IMF. IMF, geçtiğimiz hafta içerisinde Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim 2021 s...
Bütçenin aslan payı
eğitime
Gündem
Bütçenin aslan payı eğitime
TBMM’ye sunulan 2022 bütçesi giderlerinin 1 trilyon 750 milyar lira, gelirlerinin 1 trilyon 472 milyar lira olması bekleniyor. Yüzde 15,6 pay ve 273,5 milyar lira ile aslan payı eğitime, yüzde 7’ye karşılık gelen 304,6 milyar lira da sağlığa ayrıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘yeşil dönüşüm’ odaklı bütçenin yapay zeka ve inovasyonu destekleyeceğini söyledi.
Yeni Şafak
İspanyol şirketlerin Türkiye'ye ilgisi artıyor: 2021'de güçlü bir şekilde artacak
Ekonomi
İspanyol şirketlerin Türkiye'ye ilgisi artıyor: 2021'de güçlü bir şekilde artacak
İspanya'nın Türkiye'den ithalatının 2019'da yaklaşık 7,6 milyar avroya yükseldiğini belirten İspanya İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu International Başkanı Marta Blanco, "İki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin ekonomik toparlanma ve küresel değer zincirlerindeki bozulma eğilimi nedeniyle 2021'de yeniden güçlü bir şekilde artması bekleniyor" dedi.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.