Yeniçerilerin katlettiği padişah: Genç Osman
Hayat
Yeniçerilerin katlettiği padişah: Genç Osman
II. Osman veya herkesin bildiği unvanıyla Genç Osman… Devlet-i Aliyye'nin tarihinde, yönettiği insanlar tarafından tahttan indirilerek katledilen tek padişah. Bu durum Osmanlı tarihini lekeleyen bir olay olarak kayıtlara geçti. Dört sene süren saltanatına çok şey sığdırıp imparatorluk tarihinde derin izler bırakan II. Osman, kendine özgü devlet yönetimi yüzünden daha 18 yaşında ölüme sürüklendi. Kimilerine göre ilk reformculardan birisi, kimilerine göre ise haksız yere katledilen bir yönetici olan II. Osman kimdir? Nasıl bir padişahtı? Onu, yeniçeriler tarafından boğularak öldürülmesine götüren süreçte neler yaşandı?
Yeni Şafak
Osmanlı'da bayram merasimleri: Muayede Alayı
Hayat
Osmanlı'da bayram merasimleri: Muayede Alayı
Osmanlı Devleti'nin ihtişamını ortaya koyması için öneme sahip olan bayramlar, büyük bir coşkuyla kutlanır dünyaya mesaj verilirdi. Osmanlı sarayında cülûs tebriklerinden sonra en önemli tören Ramazan ve Kurban Bayramlarında yapılırdı. İslam dünyasının vitrini olan Osmanlı'da devlet gücünün uluslararası arenada gösterilmesinde bayram merasimleri büyük öneme sahipti. Peki, Osmanlı zamanında bayramlar nasıl ifa edilirdi?
Yeni Şafak
Osmanlı padişahları Ayasofya'yı nasıl şekillendirdi?
Hayat
Osmanlı padişahları Ayasofya'yı nasıl şekillendirdi?
Yüzyıllarca benzeri yapılamayan Ayasofya, o vakte kadar yeryüzünün en büyük, en parlak ve en şöhretli mabediydi. Ayasofya'nın günümüze kadar muhafaza edilmesindeki en büyük etken Osmanlı Devleti'nin bu mabede vermiş olduğu değer. Hükümdarlar Ayasofya'nın bakımına ve cami olarak zenginleşmesine bizzat itina gösterdi. Peki, Osmanlı padişahları Ayasofya'yı nasıl şekillendirdi?
Yeni Şafak
Sarayın duvarlarını kürkle kaplayan Sultan İbrahim'in ölüm korkusu
Hayat
Sarayın duvarlarını kürkle kaplayan Sultan İbrahim'in ölüm korkusu
Osmanlı Devletinin on sekizinci padişahı olan Sultan İbrahim, Osmanlı hanedanını yok olma tehlikesinden kurtararak Osmanoğlu soyunu devam ettirmeyi başardı. Fakat bu onu deli olarak anılmaktan kurtaramadı.
Ağabeyi II. Osman'ın yeniçeriler tarafından öldürülüşüne ve IV. Murat'ın kardeşlerini ortadan kaldırmasına bizzat şahit olan Sultan İbrahim, sürekli ölüm korkusu içerisinde yaşadığı için tahta dahi çıkmak istemedi.
Kendisini ölümden koruyacağına inandığı samur kürkü de ne yazık ki sonunu getirdi. Peki, Sultan İbrahim gerçekten de deli miydi yoksa sadece sinirleri yıpranmış bir padişah mıydı?
Yeni Şafak
Sultan İbrahim gerçekten de deli miydi?
Hayat
Sultan İbrahim gerçekten de deli miydi?
Osmanlı Devletinin on sekizinci padişahı olan Sultan İbrahim, Osmanlı hanedanını yok olma tehlikesinden kurtararak Osmanoğlu soyunu devam ettirmeyi başardı. Fakat bu onu deli olarak anılmaktan kurtaramadı. Ağabeyi II. Osman'ın yeniçeriler tarafından öldürülüşüne ve IV. Murat'ın kardeşlerini ortadan kaldırmasına bizzat şahit olan Sultan İbrahim, sürekli ölüm korkusu içerisinde yaşadığı için tahta dahi çıkmak istemedi. Kendisini ölümden koruyacağına inandığı samur kürkü de ne yazık ki sonunu getirdi. Peki, Sultan İbrahim gerçekten de deli miydi yoksa sadece sinirleri yıpranmış bir padişah mıydı?
Yeni Şafak
Padişahın kızlar mektebi: Duhteran-ı Hümayun
Hayat
Padişahın kızlar mektebi: Duhteran-ı Hümayun
Osmanlı zamanı Avrupa'sında kölelere okuma yazma öğretmek yasakken Osmanlı sarayına gelen cariyeler kendi dillerini unutacak kadar Türkçe konuşuyordu. Avrupa'da kölesine okuma yazma öğretenler çeşitli cezalara mahkûm edilip bazen de öldürülürken Osmanlı'da harem içine girenler ilim ve kültürle harmanlanarak asırları kendisine hayran bırakan hanımlar haline geliyordu. Fakat günümüzde harem hayatı ne yazık ki tam manasıyla bilinmiyor. İçine girenleri ilim ve kültürle harmanlayarak asırları kendisine hayran bırakan hanımlar haline getiren harem nasıl bir yerdi? Vakıf inşa ettirecek matematiğe ve iyi bir siyaset bilgisine vakıf olan saray kadınları, Duhteran-ı Hümayun'da nasıl eğitimler alıyordu? Gelin birlikte inceleyelim.Yeni Şafak
Ölümü bekleyen padişah: Sultan İbrahim
Hayat
Ölümü bekleyen padişah: Sultan İbrahim
Osmanlı Devletinin on sekizinci padişahı olan Sultan İbrahim, Osmanlı hanedanını yok olma tehlikesinden kurtararak Osmanoğlu soyunu devam ettirmeyi başardı. Fakat bu onu deli olarak anılmaktan kurtaramadı. Ağabeyi II. Osman'ın yeniçeriler tarafından öldürülüşüne ve IV. Murat'ın kardeşlerini ortadan kaldırmasına bizzat şahit olan Sultan İbrahim, sürekli ölüm korkusu içerisinde yaşadığı için tahta dahi çıkmak istemedi. Kendisini ölümden koruyacağına inandığı samur kürkü de ne yazık ki sonunu getirdi. Peki, Sultan İbrahim kimidr? Gerçekten de deli miydi yoksa sadece sinirleri yıpranmış bir padişah mıydı?
Yeni Şafak
Tahta oturmak istemeyen Padişah: II. Süleyman
Hayat
Tahta oturmak istemeyen Padişah: II. Süleyman
Osmanlı Devletinin yirminci padişahı olan II. Süleyman, kırk yıl boyunca bir odada ölüm korkusuyla yaşadı. Tahta geçirileceği zaman öldürüleceğini zannederek tutulduğu odadan çıkmak istemese de dört yıl kadar iktidarda kaldı. 1691 yılında da 'nasıl olsa gidicidir' diye eceliyle ölmesine müsaade edildi. Peki, II. Süleyman kimdir ve nasıl bir padişahtı?Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.