Yapay zeka ve robotikte yeni projeler yolda
Teknoloji
Yapay zeka ve robotikte yeni projeler yolda
Savunma Sanayii Başkanlığının SAGA çağrılarına yapay zeka ve robotik teknolojilerin geliştirilmesi konularında toplam 117 proje teklifi ve 14 fikir önerisi geldi.
AA
Donanma için geliştirildi
Teknoloji
Donanma için geliştirildi
BİTES, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için milli imkan ve kabiliyetlerle geliştirdiği özgün artırılmış gerçeklik ürünüyle uluslararası alanda "üstün yenilikçi ürün" listesine girdi. Artırılmış gerçeklik tabanlı Bakım Destek Sistemi ile daha önce karşılaşılmayan ve tecrübe gerektiren bakım işlemleri, sistem tarafından personelin yönlendirilmesiyle hatasız, kısa sürede ve güvenlik prosedürlerine uygun şekilde gerçekleştirilecek. 2019'un ilk çeyreğinde TSK bünyesinde ilk saha kullanımına başlanacak bu teknoloji projesinin, ilerleyen aşamalarda yaygınlaştırılması öngörülüyor.
AA
Türkiye Kılıç ile uzaya çıkacak
Teknoloji
Türkiye Kılıç ile uzaya çıkacak
Kılıç Küp Uydu Projesi ile yerli ve milli olarak geliştirilen Düşük Gürültülü Yükselteç modülüne uzayda tarihçe kazandırılacak, seyir halindeki gemiler ile diğer kaynaklardan yayınlanan Otomatik Tanımlama Sistemi verileri toplanarak yer istasyonuna indirilecek. Uzaya 2021'in ikinci yarısında fırlatılması planlanan KILIÇSAT, gemilerin konum, rota ve kimlik bilgilerinin elde edilmesini sağlayacak. Düşük Gürültülü Yükselteç'in uzayda kalifiye edilmesi ve uluslararası piyasada ihracat ürünü haline getirilmesi hedefleniyor.
AA
TSK yeni nesil teknolojilerle haberleşecek
Ekonomi
TSK yeni nesil teknolojilerle haberleşecek
Kara, deniz ve hava unsurlarının taktik ve stratejik telsiz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Projesi kapsamında 14 tipte yaklaşık 8 bin telsizin teslimatı gerçekleştirildi. Milli kriptolu ve milli elektronik harp korumalı cihazlar, kuvvetlerin müşterek harekat yeteneğini artıracak.
AA
Yerli helikopter motorunun gücü test edildi
Ekonomi
Yerli helikopter motorunun gücü test edildi
T625'in ilk uçuşundan bir gün önce TEI'nin özgün helikopter için geliştirdiği yerli motor kararlı rejimde çalıştırıldı. Projenin kilometre taşlarından birini oluşturan bu gelişmeyle motorun tasarlandığı şekilde çalıştığı görüldü. Motorun prototipinin 1 yıl sonunda çalıştırılması, T625'in yerli motorla ilk uçuşunu 2021'in ilk yarısında yapması hedefleniyor.
AA
Türk savunma sanayisi gücünü Asya'ya taşıdı
Ekonomi
Türk savunma sanayisi gücünü Asya'ya taşıdı
Türk savunma sanayisi ürünleri, Malezya'da düzenlenen, Asya-Pasifik Bölgesi'nin alanında en önemli fuarı Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı'nda (LIMA 2019) sergileniyor.
AA
Milli savaş uçağında 'süper' başlangıç
Ekonomi
Milli savaş uçağında 'süper' başlangıç
F-16'ların yerini alacak savaş uçaklarının üretilmesi amaçlanan Milli Muharip Uçak Projesi'nin "ön tasarım süreci" ve "üretim tesisi" yatırımları için TUSAŞ bir dizi yatırım yapacak. Yatırımlar "süper teşvik" olarak nitelendirilen devlet yardımlarıyla güçlü şekilde desteklenecek. Uçağın konsept tasarımında sona gelinirken "100 günlük icraat programı" kapsamında "ön tasarım" aşamasına geçilerek proje takvimi başlayacak.
AA
Savunma sanayisinde hedefler büyüyor
Ekonomi
Savunma sanayisinde hedefler büyüyor
Yerlilik oranı yüzde 68'i bulan savunma sanayisinde, geçen yıl bu oranı çok daha yukarıya çekecek önemli adımlar atıldı. Yerli motor için yatırımlar ilk meyvesini Anka'nın gökyüzüyle buluşmasıyla verirken, yerli helikopter motorunun ilk ateşlemesi yapıldı, tank ve jet motoru geliştirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Gökbey helikopterinin ilk uçuşu, ÇAFRAD'ın atış testi, Altay tankının seri üretime geçmesi, uzun menzilli bölge hava ve füze savunma Siper ile Akıncı İHA projelerinin başlatılması geçen yıl öne çıkan gelişmeler oldu. Türkiye, elektromanyetik top sistemi ve lazer gibi geleceğin silahlarına yönelik geldiği noktayı başarılı atış testleriyle ortaya koydu.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.