Türkiye’nin en eski kitap dergisi
Kitap ve Kitapçılık
Hayat
Türkiye’nin en eski kitap dergisi Kitap ve Kitapçılık
Türkiye’nin en eski kitap dergilerinden biri olan Kitap ve Kitapçılık 1936-1937 yılları arasında Hakkı Tarık Us tarafından çıkarılıyor. 30 sayı devam eden dergide Mehmet Akif’in damadı Ali Riza Doğrul’un imzasını da görsek asıl yükü çeken 1930’ların genç şairi Refik Ahmet Sevengil diyebiliriz. Dergide kitap ve kitapçılık üzerine dönemin oldukça kıymetli isimlerinin yazılarını okumak mümkün.
Yeni Şafak
Türkiye'nin imzaladığı mutabakatlar: İyi yönleri de var eksikleri de
Dünya
Türkiye'nin imzaladığı mutabakatlar: İyi yönleri de var eksikleri de
Suriye'nin kuzeyindeki 'terör koridoru' girişimleri şimdilik rafa kalktı. Yeni Şafak, ABD ve Rusya ile imzalanan mutabakatların ardından herkesin merak ettiği 'Ne kazandık, ne kaybettik?' sorularına yanıt aradı. Sürecin henüz bitmediğine işaret eden Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin'e göre Türkiye konjonktüre göre hareket ediyor ve hedeflerini bir şekilde gerçekleştiriyor. Kıran ve Pençe operasyonlarının daha iyi anlaşıldığına işaret eden Pekin, sürecin Türkiye'ye 'terör olayları' olarak dönmesinden endişeli. İstanbul Esenyurt Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sait Yılmaz ise Türkiye'nin sınırın diğer tarafındaki teröristleri yok etme şansını elinden kaçırdığı görüşünde.
Yeni Şafak
50 yıllık jübile ömürlük hatıra
Hayat
50 yıllık jübile ömürlük hatıra
Yazar Hakkı Tarık Us tarafından düzenlenen 1943 tarihli yazarlar jübilesi kitabı “50 yıl” Basın İlan Kurumu tarafından tekrar okura sunuldu. Eserde çoğu bugünkü okura yabancı olan 63 ismin ilk ürünleri ve el yazıları bulunuyor. Abdülhak Hamid’in kardeşi Mihrunnisa Tarhan jübile ertesinde vefat ederken hasta olan Behice Ziya Kollar son mektubunu Us’a yazmıştır: “Hayatımın dem-i hazanında bana bir ilkbaharı yaşattığınızdan dolayı arz-ı minnettari ederim.”
Yeni Şafak
Paris Büyükelçisi Musa'dan Fransa'ya Barış Pınarı tepkisi
Dünya
Paris Büyükelçisi Musa'dan Fransa'ya Barış Pınarı tepkisi
Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransa'nın, Türkiye'nin hudutlarının güvenliğini sağlamak, sınırlarının güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin tutumuna tepki gösterdi.
AA
Haftada bir dükkanını kapatıp engellilere kuaför hizmeti veriyor
Gündem
Haftada bir dükkanını kapatıp engellilere kuaför hizmeti veriyor
İstanbul'da yaşayan ve 10 senedir kuaförlük yapan 25 yaşındaki Hakkı Akif Güler, Bayrampaşa Belediyesi Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nde haftada bir gün ilçede yaşayan engelli bireylerin kişisel ihtiyaçlarını karşılıyor. Güler, onların saç kesimini, tırnak bakımını, sakal tıraşını yapıp fön çekerek onlarla vakit geçiriyor.
IHA
28 Şubat'ın mimarları Bodrum’da lüks villalarda yaşıyor
Gündem
28 Şubat'ın mimarları Bodrum’da lüks villalarda yaşıyor
Kamuoyunda 28 Şubat post modern darbesi olarak bilinen, 28 Şubat 1997 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısıyla başlayan ve dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın istifasıyla sonuçlanan süreç dolayısıyla yargılanıp ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan paşaların önemli bir kısmı Bodrum’da yaşıyor.
IHA
Kayseri sağlık turizmine odaklandı
Gündem
Kayseri sağlık turizmine odaklandı
Kayseri Büyükşehir Belediyesi birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da şehrin ekonomik olarak gelişmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bilgilendirme toplantısında konuşan Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu, Sağlık Turizmi’nin ülkede son 10 yılda önem kazandığını belirtti.
Yeni Şafak
Yalnız minare
Gündem
Yalnız minare
Bingöl’de caminin 100 metre ilerisinde olan yalnız minare görenlerin dikkatini çekiyor. Beldede oturan Hakkı Bana, “2013’teki depremde camimiz yıkıldı. Aynı alana yeni cami yapmak istediler ancak alan dar olunca 100 metre yukarı yaptılar. Minare sağlam olduğu için orada kaldı. Minare 16 yıldır tek başına duruyor” dedi.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.