Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Payitaht Abdülhamid dizisinde ekrana kilitleyen sahne: Beylerbeyi Sarayı'na getirilen Sultan Abdülhamid Han, Tahsin Paşa'yla buluşuyor
Hayat
Payitaht Abdülhamid dizisinde ekrana kilitleyen sahne: Beylerbeyi Sarayı'na getirilen Sultan Abdülhamid Han, Tahsin Paşa'yla buluşuyor
TRT'nin sevilen dizisi Payitaht Abdülhamid, 141'inci bölümüyle ekranlara geldi. Sultan 2. Abdülhamid'in 3 yıl boyunca sürgünde olduğu Selanik'ten, Beylerbeyi Sarayı'na getirilmesinin ardından Tahsin Paşa'yla ilk buluşma anı izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.
Diğer
Yunanistan'da 5.9 büyüklüğünde deprem
Dünya
Yunanistan'da 5.9 büyüklüğünde deprem
Yunanistan'da merkez üssü Larissa olan 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Yeni Şafak
Sıfırlanan nüfus: Türkiye'de neden bu kadar çok göçmen var?
Dünya
Sıfırlanan nüfus: Türkiye'de neden bu kadar çok göçmen var?
Biz tarih öğrenirken her ne kadar zaferlere odaklansakta büyük oranda acılar toplumları milletler haline getirir. Selanik'te 100 yıl önce 44 tane Türk mahallesi vardı. Bugün nerede? Girit'in yüzde 50'si Türk'tü, bugün yüzde 0. Kıbrıs'ta Rumlar nüfus taşırken Türk nüfus yüzde 69'dan yüzde 18'e düştü. Bu insanlar nereye gitti?
Yeni Şafak
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a çok sert tepki: Bizans rüyasından uyan
Gündem
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a çok sert tepki: Bizans rüyasından uyan
Dışişleri Bakanlığı, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasından sonra Selanik'te Türk bayrağının yakılmasına çok sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ayasofya’da yeniden secdeyi içlerine sindiremeyen Avrupa’nın şımarık çocukları yine hezeyana kapılmıştır. Tarihten gereken dersi almamış bu ırkçı kafaların, şanlı Bayrağımıza saygısızlık yapanların Ege’deki akıbetini iyi hatırlamaları gerekir. Şanlı bayrağımızın Selanik’te yakılmasına alenen izin verilmesini şiddetle kınıyoruz." denildi.
Yeni Şafak
Tele1'in "Ayasofya açılırken Atatürk'ün evi kapatılıyor" haberi 'bakım çalışması' çıktı
Gündem
Tele1'in "Ayasofya açılırken Atatürk'ün evi kapatılıyor" haberi 'bakım çalışması' çıktı
Asılsız ve provokatif haberleriyle bilinen medya kuruluşu Tele1, yeni bir algı operasyonuna daha imza attı. Selanik Başkonsolosluğu, Atatürk Evi’nin bakım nedeniyle 24-27 Temmuz 2020 tarihleri arasında ziyarete kapalı olacağını açıkladı. Ancak Tele1 bu durumu yeniden cami statüsünü kazanan Ayafosya'ya bağladı. Sitenin Twitter hesabından paylaşılan haber, "İstanbul'da Ayasofya açılırken Selanik'teki Atatürk Evi kapanıyor" başlığıyla duyuruldu.
Yeni Şafak
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ayasofya için en çok sorulan soruyu sordum
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Ayasofya için en çok sorulan soruyu sordum

Ayasofya’nın 86 yıl sonra yeniden cami statüsüne kavuşması, toplumun büyük çoğunluğu tarafından heyecan ve coşkuyla karşılandı.

Siyasi alanda da Türkiye şartlarında olabilecek en geniş konsensüsün sağlandığı söylenebilir.

İYİ Parti’den Meral Akşener’in “Açamaz” dediği önceki sözlerini “İlk defa yanıldım” diyerek düzeltip Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmesi, CHP yönetiminin parti içinden ya da müzahir çevrelerden gelen kimi tepkilere rağmen Ayasofya üzerinden “laiklik yaygarası” koparmaması dikkate değer hususlar.

Bu meseleyi kendisi dindar olduğu ya da olmadığı halde ‘dindarların fazladan bir cami elde etme talebi’ olarak gören, “O kadar cami varken Ayasofya için neden bu ısrar” sorusuyla konuya sorgulayıcı ama ikna olmaya açık bir tarzla yaklaşanlar kadar, 86 yıl önce cami iken niçin, hangi amaçla müzeye çevrildiğini bilip pozisyonunu ona göre belirleyen, o nedenle cuma günkü kararı homurdanarak karşılayanlar oldu.

Bunu, İstanbul’un çok kültürlülük iddiasından uzaklaşma hamlesi olarak görenlere ise, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cuma akşamı yaptığı müthiş konuşma önden verilmiş bir cevap olarak düşünülebilir.

Ayasofya meselesinin özünde bir ‘bağımsızlık’ meselesi olduğu anlaşılsa, bu sorular pek fazla akla gelmeyecek hâlbuki.

Cami iken müze haline dönüştürülmesi, bu büyük mabedin ruhunun teslim alınmasından sonra bedeninin eline tutuşturulması gibi bir metaforla anlatılabilir.

On yıllar boyu “Zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak” sloganının ne diye atıldığını zannediyorsunuz?

Ayasofya’da 24 Temmuz’da cuma namazı kılınacak.

Milyonlarca kişi o günü sabırsızlıkla bekliyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Danıştay’dan çıkan karar sonrası Ayasofya’nın yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devrini öngören Cumhurbaşkanlığı Kararı’nı sosyal medyadan duyurmuştu.

Önceki akşam Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ı arayıp kamuoyunun merak ettiği bazı soruları kendisine yönelttim.

MOZAİK, İKON VE DİĞER RESİMLİ SEMBOLLERİN DURUMU NE OLACAK?

Bu sorulardan bir tanesi, Ayasofya içindeki mozaik, ikon ve sembollerin durumuyla alakalı.

Erbaş’a “Bunların durumu ne olacak” diye sordum.

Diyanet İşleri Başkanı’nın cevabı şöyle oldu:

“Bu konuya çalıştık. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun bir açıklaması olacak. Namaz vakitlerinde teknolojik imkânlarla bir karartma yapacağız. Namazdan sonra da tekrar ziyaretçilere açacağız.”

-Peki, cemaatle namaz saati dışında namaz kılacaklar için bir sorun olmaz mı?

-Yok, hayır bir sıkıntı olmaz. Kıble tarafında bir şey olmadığı için namaza zarar verecek bir özelliği yok zaten. Ancak biz yine de ihtiyaten cemaatle namaz esnasında karartacağız.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a kişisel hissiyatını sordum. Ayasofya ile ilgili bu gelişmeyi kendi duygu ikliminde nasıl karşıladığını.

“Mutluluğumuz anlatılamaz, kelimeler kifayetsiz. Gerçekten ifade edemeyeceğimiz kadar mutlu olduk. Çünkü bizim için 86 yıllık bir hasretti, bir özlemdi. Gençliğimiz hep ‘Zincirler kırılacak Ayasofya açılacak’ sloganlarıyla geçti” dedi.

SELANİK’TE BİR TANE CAMİ BIRAKMADILAR

Bir de tabii, yurt içinden, yurtdışından gelen tepkiler, itirazlar.

Ayasofya kararı için Yunanistan’ın Kültür Bakanlığı, “Erdoğan’ın bu kararı Türkiye’yi 600 yıl geri götürdü” diye provokatif bir açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Atina’dan ve Avrupa’dan gelen Ayasofya tepkilerini sorunca, Yunanistan’ın camilere neler yaptığını hatırlatan okkalı bir cevap verdi.

Şunları söyledi:

“Selanik’te bir tane cami bırakmadılar. Orası kaç yüzyıllık İslâm beldesi olmasına rağmen doğru dürüst cami yok. Bir tane cami yıkılmamış durumda ama orayı da kapatmışlar.

Dolayısıyla Avrupa’nın, Batı’nın söyleyebileceği hiçbir şey yok. Zaten İslamofobi en çok cami saldırılarıyla devam ediyor Avrupa’da. Türkiye’de ne Hristiyanların mabetlerine ne de Yahudilerin mabetlerine dönük herhangi bir sıkıntı yok.

Hiçbir sıkıntı yaşamadan ibadetlerini yapıyorlar.

Türkiye’de 435 mabet var İslâm mabetlerinin dışında. Kendilerine yetiyor. Türkiye’de ne kadar Hristiyan varsa o Hristiyanların tamamının ibadet edebileceği ibadethaneleri var. Yetmiyor diyen de yok, bizim ibadethaneye ihtiyacımız var diyen bir gayrimüslim de yok.”

Yunanistan’da kilise meydanı ezan ve zafer marşlarıyla inledi
Dünya
Yunanistan’da kilise meydanı ezan ve zafer marşlarıyla inledi
Yunanistan'ın Selanik şehrine bağlı Sakhos ilçesindeki kilise önünde Adıyaman'ın Gölbaşı Belediyesi mehter takımı ezan okuyarak, zafer marşları seslendirdi. Mehter takımının marş sırasında ezan okuması Yunanistan'da yaşayan Türk vatandaşları duygulandırdı.
IHA
Kuzey Makedonya’ya geçmeye çalışan göçmenler polisle çatıştı
Dünya
Kuzey Makedonya’ya geçmeye çalışan göçmenler polisle çatıştı
Yunanistan'ın Selanik kentinde kalan ve çoğunluğunu Suriyeli kaçak göçmenlerden oluşan bir grup Kuzey Makedonya'ya geçmek için polisle çatıştı.Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.