Dünya beşten büyük mü?
Yazarlar
Dünya beşten büyük mü?
Afrika'nın Avrupa devletleri tarafından paylaşılmasını karara bağlayan 1884-1885 Berlin Kongresi yaklaşık dört ay devam etti. Modern sömürgecilik tarihini başlatan bu kongrenin Afrika ülkeleri üzerindeki derin etkisi günümüzde de devam etmektedir. Afrika'nın kuzeyinde sınırlı düzeyde Osmanlı nüfuzu vardı fakat bu, sömürgeci Avrupalı güçlerini durdurabilecek düzeyde değildi.
Yeni Şafak
Bizim bayramlarımız
Yazarlar
Bizim bayramlarımız
Her bayramın üçüncü günü İkiçeşmelik yolu üzerindeki Selamet Konak'ta öğleden sonra toplanırdık. Köye gitmiş olmama rağmen üçüncü gün mutlaka gelir, bayramlaşmaya katılırdım. Ailem erken ayrılmamı istemezdi. Fakat Türk ve İslam dünyasında bir yılda olup bitenlerle ilgili değerlendirmelerin yapıldığı bayramlaşmalara katılmak için elimden ne geliyorsa yapardım. İbrahim Karagül, Fikri Cumhur, Tayyip Saraç, İsmail Dursun, Serdar Kolbaşı ve Adnan Kebenç gibi arkadaşlar da aynı duygularla birçok defa bu toplantılara iştirak etmiştir.
Yeni Şafak
Emperyal bir dünyada yaşamak istemiyoruz
Yazarlar
Emperyal bir dünyada yaşamak istemiyoruz
Erdoğan'ın The Washington Post'ta yayımlanan makalesiyle İslam dünyasında ve genel manada sömürgecilik sonrası bağımsızlık kazanan ülkelerde Batı'ya bağımlı yapıların varlığı en üst seviyede dile getirildi. Bu, önemli bir gelişmedir. Şimdiye kadar Batı'ya, sömürgeci ülkelere bağımlılık ya da bağımlı yapılar, bilinmeyen bir husus değildi. Bağımlı yapılar kendi ülkelerine karşı sömürgeci ülkelerle fiilî ittifakı yıkıcı bir aşamaya getirdiler. Bunun zarurî bir sonucu olarak bağımlı yapılara karşı mücadelelerin başlatıldığı bir aşamadayız. Erdoğan'ın makalesi bu mücadeleyi göstermesi açısından son derece önemlidir.
Yeni Şafak
Herkes barbarları bekliyormuş
Yazarlar
Herkes barbarları bekliyormuş
19. yüzyılda Batı Avrupa dışında kalan dünya medenileştirme bahanesiyle işgal edilmiş ve sömürgeleştirilmişti. Günümüzde de terör bahanesi ile ülkeler işgal ediliyor ve sömürgeleştiriliyor. Medenileştirme, Batı'nın kendi halklarına yönelik bir propaganda aracıydı. İşgal ve sömürüye tabi tutulan ülkeler ve halklar üzerinde uygulanan katliam ve soykırım herhangi bir ahlakî endişe ile durdurulmamalıydı. Onun için olası tepkilerin bertaraf edilmesi gerekiyordu. Medenileştirme etkili bir ötekileştirme aracı olarak kullanıldı.
Yeni Şafak
Barış Pınarları ordusu ve yeni fikirlerin inşası
Yazarlar
Barış Pınarları ordusu ve yeni fikirlerin inşası
Arap milliyetçiliğinin Osmanlı düşmanlığı üzerinden inşa edildiği fikrini bugün her açıdan sorgulamalıyız. Araplar, milliyetçilik, düşman ve Türklerin bir fikir etrafında bir araya getirilmesi gibi bir genelleme söz konusu. Elbette birkaç örnekten hareketle bu fikrin içini doldurmak mümkündür. Yirminci yüzyılda böylesi bir ortam inşa edildiği için ötekisi Türk olan bir Arap ulusçuluğu fikri çok da yadırganmadı. Fakat artık o günlerin üzerinden çok zaman geçti.
Yeni Şafak
Bu toprakların acısına da yabancılaşmışlar
Yazarlar
Bu toprakların acısına da yabancılaşmışlar
Birkaç yıl öncesine kadar İzmir'de milliyetçiliğin yükselişinden bahsedilir, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki olaylara karşı en sert tepkilerin bu şehirde görüldüğü vurgulanırdı.
Yeni Şafak
FETÖ dilinin benimsenmesi kişisel hesaplarla izah edilemez
Yazarlar
FETÖ dilinin benimsenmesi kişisel hesaplarla izah edilemez
Yaklaşık otuz yıldır coğrafyamız yeni dönemin sorunlarını yaşıyor. Sovyetler dağıldıktan sonra Amerika, coğrafyamıza yönelik yeni bir siyaset tatbik etmeye başladı. Bu siyasetin başarılı olması için içeriden destek görmesi gerekiyordu. İçeriden destek veren unsurların çeşitliliği ve fazlalığı bizim açımızdan büyük bir sorundu. Yeni bir dönemin başladığı konusunda şüphe yoktu fakat bu dönemin nitelikleri hakkında keskin cümleler kurulamıyordu.
Yeni Şafak
Birinci Dünya Savaşı neden bitmedi?
Yazarlar
Birinci Dünya Savaşı neden bitmedi?
Değişimin Türkiye ile sınırlı olmadığını, küresel ölçekte büyük bir sarsıntının yaşandığını kabul etmek gerekiyor. Eski defterlerin açılmış olmasından da anlaşılacağı gibi yirminci yüz yılda yaşanan iki büyük savaştan sonra galipler ve mağluplar tarafından kabul edilen “dünya sistemi” güvenilir bir gelecek tasarımı sunmuyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.