Emperyal bir dünyada yaşamak istemiyoruz
Emperyal bir dünyada yaşamak istemiyoruz
Erdoğan'ın The Washington Post'ta yayımlanan makalesiyle İslam dünyasında ve genel manada sömürgecilik sonrası bağımsızlık kazanan ülkelerde Batı'ya bağımlı yapıların varlığı en üst seviyede dile getirildi. Bu, önemli bir gelişmedir. Şimdiye kadar Batı'ya, sömürgeci ülkelere bağımlılık ya da bağımlı yapılar, bilinmeyen bir husus değildi. Bağımlı yapılar kendi ülkelerine karşı sömürgeci ülkelerle fiilî ittifakı yıkıcı bir aşamaya getirdiler. Bunun zarurî bir sonucu olarak bağımlı yapılara karşı mücadelelerin başlatıldığı bir aşamadayız. Erdoğan'ın makalesi bu mücadeleyi göstermesi açısından son derece önemlidir.
Yeni Şafak
28 Şubat korkusunun canlandırılması hayra alamet değil
28 Şubat korkusunun canlandırılması hayra alamet değil
Muhafazakâr-dindar kesime hitap eden bazı yazılarda, mevcut gelişmelerden hareketle 28 Şubat'a dönülüyor şeklinde bir fikrin canlı tutulmaya çalışıldığını söyleyebiliriz. 28 Şubat'ın ağır ve yıkıcı bir tecrübe olduğunu biliyoruz ve o dönemde yaşananlar toplumsal hafızamızda canlılığını muhafaza etmektedir. Fakat o döneme bir dönüşün varlığına dair imaların doğru olmadığı da açıktır.
Yeni Şafak
Bağımlılık ilişkisi fikrî bir sapmadır
Bağımlılık ilişkisi fikrî bir sapmadır
Türk basınında başta FETÖ olmak üzere bağımlı yapıların faaliyetleri ve kendi aralarındaki ilişkiler üzerinde ciddiyetle duran fazla bir kalemden bahsedemiyoruz. Bazı yazarların ısrarlı olduklarını biliyoruz fakat onlar da meselelerin “kanıtlanması” bağlamının dışına çıkmıyorlar. Emperyalizmin Türkiye'yi ve coğrafyamızı ilgilendiren adımları üzerine söz söylemeyenler, Türkiye'nin karşı hamlelerini “hukukî” açıdan eleştirmekle muhalif aydın rolünü üstlenmiş oluyorlar. Bu yöndeki çabaları “karartma ve dikkat dağıtma” faaliyeti şeklinde tanımlamamızın sakıncası yok.
Yeni Şafak
Amerika karşıtlığının derinliği
Amerika karşıtlığının derinliği
Amerika ile ilişkilerin mahiyeti ve boyutu en azından 1950'lerden bu tarafa tartışma konusudur. Wilson prensiplerinin bütün dünyada uyandırdığı akisleri, göz önünde bulundurursak Amerika ile ilişkiler meselesi yüz yıldır gündemimizdedir. Amerika, yeni tip sömürgecilik ve emperyalizmi temsil eden bir ülke olduğu için onunla kurulacak ilişki de sömürgecilik-emperyalizm ilişkileri çerçevesine girer.


Yeni Şafak
İslamcılık tartışmaları ideolojik mi?
İslamcılık tartışmaları ideolojik mi?
Türkiye'de ideolojik farklılıkların ya da bir ideolojinin kendi içinde yaşamış olduğu değişimlerin ideolojik bir amaçla yeniden gündeme getirilmesini şaşkınlıkla izliyorum. Hâlbuki üzerine çokça laf söylenen İslamcılık da dâhil olmak üzere ideolojiler, uzun zaman önce sahneden çekildi. 28 Şubat Süreci, ideolojilerin tamamını silindir gibi ezip geçti.
Yeni Şafak
Cumhur İttifakı gerçek bir ittifak mı?
Cumhur İttifakı gerçek bir ittifak mı?
Cumhur İttifakı'nın merkezinde ağırlıklı olarak AK Parti ve MHP yer alıyor. Zaten Bahçeli ve Erdoğan'ın inisiyatifi ile gündeme gelmişti. İki klasik yaklaşım arasında önemli sayılabilecek görüş farklılıkları söz konusu olmasına rağmen 15 Temmuz 2016'dan sonra açıkça millî eksen veya üst akıl çerçevesinde bir birliktelik görünür hâle geldi.
Yeni Şafak
Türkiye’nin 2013’ten sonraki tecrübesi
Türkiye’nin 2013’ten sonraki tecrübesi
Cumhurbaşkanımız Amerika'dan sonra ziyaret ettiği Almanya'da birtakım kritik görüşmeler yaptı. Türkiye-Amerika ilişkileri BM'deki konuşmalara da yansıdığı gibi tarihinin en kötü dönemlerini yaşıyor. Amerika, Suriye'nin kuzeyinde kurmaya çalıştığı terör devleti-kuşağı örneğinde olduğu gibi Türkiye ve coğrafya karşıtı eylemlerini açıktan yapmakta bir sakınca görmüyor. Başkan Erdoğan'ın uzun zamandır Türkiye üzerinde benzer bir siyaset takip etmesi sebebiyle zayıflayan Türkiye-Almanya ilişkilerine yeni bir biçim kazandırmak istediğini söyleyebiliriz.
Yeni Şafak
Yeni Türkiye’ye rağmen eski konular
Yeni Türkiye’ye rağmen eski konular
Son zamanlarda farklı alanlarda yaşadığımız herhangi önemli bir hadiseyi tesadüflerle ve doğallık bağlamında açıklamamız doğru değil. Her ne kadar bazı eski tüfekler Türkiye'nin merkeze alınmasından hoşlanmasalar da gelişmeler onların görüşlerinin aksi yönde seyrediyor.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.