“Yakarsa dünyayı garipler yakar”
“Yakarsa dünyayı garipler yakar”
70'lerin sonuydu. Şehrin kenarına tutunmuşuz. Köylü değiliz, şehirli hiç değiliz. Evlerimizin kapılarını kilitlemiyoruz; duvara bir omuz atsalar girerler, içeride de çalacak bir şey bulamazlar. Hırsız bile itibar etmiyor. Yakınlardan silah sesleri geliyor; 17 yaşlarında bir delikanlı yere düşüyor. Umursamıyoruz. Televizyon yok. Seyirlik eğlencemiz açık hava sineması; bir de bombalı pankartları izliyoruz. Hayatın da kıyısındayız, ölümün de.
Yeni Şafak
MHP’nin hazırladığı af teklifi 28 Şubat mağdurlarını da kapsıyor
MHP’nin hazırladığı af teklifi 28 Şubat mağdurlarını da kapsıyor
Esasen af konusu medya ve siyaset mekanizmalarında çok tartışılması ve araştırılması gereken genişlemeye çok müsait derin bir konu olarak karşımızda duruyor. Toplum vicdanını kanatacak af istekleri olduğu gibi toplum vicdanını rahatlatacak ve adaletin tecelli etmesini sağlayabilecek af istekleri de var. Mesela MİT TIR'ları ihanet davasında ceza almış CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun çıkarılacak affa dahil edilmesini isteyenler nerdeyse Berberoğlu'na özel af isteyecekler. Berberoğlu'nu vatansever olarak niteleyen bu zihniyet neden ceza aldığını ve FETÖ ile ilişkilerini göz ardı etmiş görünüyor.
Yeni Şafak
AK Parti teşkilatı, Erdoğan’ı dinleyecek mi?
AK Parti teşkilatı, Erdoğan’ı dinleyecek mi?
Yaşları genç ama çok yetenekliydiler. Genç dediğim 30'lu yaşlar. Çok iyi eğitim almışlar, yurt dışında mastır yapmışlar, dünyayı görmüşler. Sonra belediyede işe girip, bir de yerel yönetim konusunda deneyim kazanmışlar.
Yeni Şafak
“Mahremiyetin dönüşümü”
“Mahremiyetin dönüşümü”
Önde gelen sosyologlardan Anthony Giddens, modernliği anlamamızda birçok katkı içeren analizlerinin yanı sıra, siyasi tavır alışlarıyla da bilinir. Tony Blair'e danışmanlık yapmış, “Üçüncü Yol' adı altında alternatif bir siyasi tarz da önermiştir. Onun “Mahremiyetin Dönüşümü: Modern Toplumlarda Cinsellik, Aşk ve Erotizm' (Ayrıntı Yayınları, Çeviren: İ. Şahin) kitabı, modern toplumda sözünü ettiği alanlar üzerine analizlerin yanı sıra, tüm bu alanlarda ortaya çıkan dönüşümleri hararetle savunması, uç önerilerde bulunmasıyla tanınır. Müsaadenizle akademinin mümtaz şahsiyeti Giddens'ın teorisini özetle aktarmak istiyorum. Sonrasında diyeceklerim var.
Yeni Şafak
Bir dostun olacak
Bir dostun olacak
Bir dostun olacak, senden daha güzel.
Kendini güzel hissettiğin zamanlarda kalkıp yanına gideceksin, onun güzelliğini görüp kendi çirkinliğini fark edeceksin. Kendini çirkin hissettiğin zamanlarda kalkıp yanına gideceksin güzel dostunun, güzelleşeceksin. Senin çirkinliğini fark ettirecek kadar güzel bir dostun olacak ki elindeki güzellikle yetinmeyesin, daha ötesinin derdine düşesin. Yeri geldiğinde senin güzelliğini sana seyrettiren bir ayna olacak ki dostun, çirkinim diye diye hepten çirkin kalmayasın. Çirkinlerin arasında herkes çok güzeldir; güzelin yanında herkes biraz çirkin. Güzel bir dostun olacak güzelden haberdar; mahzunsan yanağına zarif bûse olacak güzelliği, neşeliysen nazenin bir tokat.

Yeni Şafak
Ekonomide algı nasıl bozulur?
Ekonomide algı nasıl bozulur?
Çok yoğun bilgi akışının olduğu bir çağda yaşıyoruz. Hemen hemen her konu hakkında haber siteleri, televizyonlar ve sosyal medyada sürekli bilgi akışı var. Ancak bu bilgilerin ne kadar gerçek olduğu konusu ise genellikle teyide muhtaç hale geliyor. Örneğin bir ara Suriyeli mültecilerin sınavsız üniversiteye alınması (yalanı) sosyal medyada oldukça fazla gündemi işgal etmişti ve bu gerçek dışı bilgiye inanan bazı parti liderleri açıklama bile yapmıştı. Bu ve benzeri örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak ortada bir gerçek var ki, bu kadar yoğun bilgi akışının olduğu bir dönemde habercilere büyük görev düşüyor.


Yeni Şafak
Anladığımız dilde ekonomik durumumuz
Anladığımız dilde ekonomik durumumuz
Konunun uzmanları ikiye ayrılıyor:
1. Bilmediğimiz kavramlarla durumun 'felaket' olduğunu anlatanlar.
2. Bilmediğiniz kavramlarla durumun 'kötü olmadığını' anlatanlar.
Oturup ekonomi çalışsak, bu kavramları öğrensek, durumu netleştirsek diyorum… buna ömür yetmez.


Yeni Şafak
60. yıl vefa buluşması
60. yıl vefa buluşması
ÖNDER ve BİHMED (Bursa İmam Hatip Mezunları Derneği) ve İnegöl'ün imam hatip dostları bizi birkaç gündür OYLAT'ta müsafir ediyorlar.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.