Rektör tebdili kıyafetle yolsuzluğu ortaya çıkardı
Gündem
Rektör tebdili kıyafetle yolsuzluğu ortaya çıkardı
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, üniversite hastanesinde tebdili kıyafetle yaptığı denetim ile 500 bin liralık yolsuzluğu ortaya çıkardı.
Yeni Şafak
Konyalı üretici susam ithalatını üretimle azaltacak
Gündem
Konyalı üretici susam ithalatını üretimle azaltacak
Konya Büyükşehir Belediyesi, stratejik öneme sahip susam üretiminin teşvik edilmesi amacıyla üreticilere yerli ve milli susam tohumu desteğinde bulundu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, susam üretiminin arttırılmasının ithalatın azaltılması açısından büyük önem arzettiğini söyledi.
Yeni Şafak
“Siyahlar”a nefes aldırmıyorlar…
“Siyahlar”a nefes aldırmıyorlar…

Küresel salgının merkez üssüne dönüşen ABD’de hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini geçerken 30 milyondan fazla Amerikalı işini kaybetti. Öte yandan koronavirüs salgını Amerika’nın yıkıcı eşitsizliklerini yansıtan bir ayna oldu. Salgın Amerikan toplumunun ekonomik olarak en alttaki kesimlerini çok daha fazla etkiledi. Bu kesimler içerisinde salgından en fazla etkilenenler ise “Siyahlar” başta olmak üzere Beyaz olmayan Amerikalılar.

“Siyah Amerikalılar” sadece salgınla ve yoksullukla değil kronikleşmiş Beyaz Irkçılıkla da mücadele ediyorlar. Yüzyıllar önce Afrika’dan kaçırılarak köleleştirilen “Siyahlar”ın özgürlük ve eşitlik mücadelesi Amerikan tarihinin en çarpıcı sayfalarını oluşturuyor. Malcolm X ve Martin Luther King bu mücadelede hayatlarını kaybeden Siyah önderler arasındaydı.

Amerika’da uzun bir tarihi olan ‘kurumsal ırkçılık’ ve ‘ekonomik eşitsizlik’ salgına karşı mücadeleyi de olumsuz etkiledi. Salgın toplumun sağlık erişimi kısıtlı olan kesimlerini adeta savunmasız bıraktı. Araştırmalara göre “Siyahlar” arasında kronik hastalıkların yaygın olmasının sebebi kurumsal ırkçılıktan kaynaklanan “stres” ve “yoksunluk hissi”. COVİD-19 ise kronik hastalıkları olan insanları öldürüyor. “Siyah Amerikalılar” daha fazla enfekte oluyorlar ve ABD nüfusu içindeki oranlarıyla kıyaslanamayacak sayılarda hayatlarını kaybediyorlar.

“Siyahlar”ın ölüm oranı Beyaz Amerikalıların yaklaşık üç katı. ABD’de en ağır işlerde Siyahlar başta olmak üzere renkli insanlar çalışıyorlar. Bu insanların evde çalışmak gibi lüksleri yok. Ulaşım, sağlık ve gıda tedarik ağları gibi durdurulmayan sektörlerde çalışanlar da keza bu insanlar. Eşitsizlik ve yoksullukta ilk sıralardaki bu kesimler salgınının da ön saflarındalar.

Wisconsin eyaletinde Siyahlar nüfusun yüzde 6’sını, Covid-19 ölümlerinin ise yüzde 40’ını temsil ediyorlar. ABD’nin en büyük üçüncü şehri Chicago’da Siyahlar vakaların yüzde 50’sini, ölümlerin ise yüzde 68’ini oluşturuyorlar. San Francisco’da vakaların üçte biri ve hastaneye yatırılanların yüzde 80’inden fazlası Hispanik. New York’ta Siyahlar, Beyaz akranlarının iki katı oranında ölüyor. New York’ta ön cephe çalışanların yüzde 75’ini renkli insanlar teşkil ediyor.

Minnesota eyaletindeki Minneapolis şehrinde polis gözaltına aldığı bir Siyah Amerikalı’yı adetâ boğarak öldürdü. Polis dizini yerde yatan George Floyd’un ensesine dakikalarca bastırarak nefessiz bıraktı. Ne Floyd’un “nefes alamıyorum” sözleri, ne çevredeki insanların tepkisi polisi durduramadı. Floyd salgın sebebiyle işini kaybeden milyonlarca insandan biriydi.

Floyd’un ölümüyle ilgili en çarpıcı açıklamalardan biriyse New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’dan geldi. Yayınladığı twett’te Blasio, “Videoyu gördüm. Dehşete kapıldım. George Floyd gün ışığında öldürüldü ve onu öldüren adam bir polis memuruydu - ve bu memur bir adamın hayatını aldığını hiç umursamadı. George beyaz olsaydı, şimdi hayatta olurdu” dedi. Bu sözler Beyaz Irkçılığın güvenlik güçleri arasında virüs gibi dolaştığını ifşa ediyordu.

Floyd ilk değildi. 13 Mart’ta da Louisville kentinde Breonna Taylor isimli 26 yaşındaki Siyah Amerikalı kadın gece yarısı 3 Beyaz polis tarafından evinde sekiz kurşunla vurularak öldürüldü. Polis uyuşturucu arama gerekçesiyle eve girmişti. Evde uyuşturucu bulunmadı. Dahası, Taylor sağlık sektöründe çalışan ve salgınla mücadelede ödül almış bir kadındı.

Siyah Amerikalılar “Siyah Hayatlar Önemlidir” sloganıyla bu cinayetleri protesto ediyorlar. Floyd’un “nefes alamıyorum” sözü yeni protestoların simgesi oldu. Siyahlar, Hispanikler ve Irkçılık karşıtı diğer Amerikalılar şimdi “nefes alamıyoruz” sloganıyla günlerce sokaklardalar.

ABD eski Başkanı Barack Obama, milyonlarca Amerikalı için Irk ayrımcılığına maruz kalmanın adeta normalleştiğine vurgu yaparak “yeni bir normal” inşa etme çağrısı yaptı. Özetle söylemek gerekirse salgın ABD’de devasa boyutlardaki eşitsizlik sorununu daha kötüleştirdi. Beyaz Amerikan ırkçılığı ise salgının eşitsiz ve orantısız dağılımının kaynağı olmayı sürdürüyor.

AFAD’dan karantinada bin üç yüz sefer : AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu Yeni Şafak'a konuştu
Koronavirüs
AFAD’dan karantinada bin üç yüz sefer : AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu Yeni Şafak'a konuştu
Bir milyon sağlık çalışanıyla korona döneminde destan yazan Türkiye, toplumsal dayanışmada da dünyada benzeri olmayan bir çalışmaya imza attı. İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Vefa Destek Grupları, 144 bin 907 kişiyle 14 milyon 721 bin 104 hizmet sundu, işlem gerçekleştirdi.
Yeni Şafak
Dokuz yıldır en kritik yerlerde: FETÖ'cü binbaşı hakkında çarpıcı detaylar
Gündem
Dokuz yıldır en kritik yerlerde: FETÖ'cü binbaşı hakkında çarpıcı detaylar
Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Ali Sivri’nin emir subayı Binbaşı Fevzi Öztürk’ün 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin öncesi ve sonrasında 9 yıldır kritik görevlerde bulunduğu ortaya çıktı. İşte Öztürk’ün görev yaptığı yerler: Sakarya 1. Piyade Tugay Komutanlığı, Genelkurmay 1. İstihbarat Analiz Daire Başkanlığı, Genelkurmay İstihbarata Karşı Koyma (İKK), 4’üncü Kolordu Komutanlığı , 7’nci Kolordu Komutanlığı ve en son Ege Ordusu Komutanlığı.
Yeni Şafak
Yetmiş beş gündür hastanede kalıyor: O doktor özverisi nedeniyle plaket ile ödüllendirildi
Koronavirüs
Yetmiş beş gündür hastanede kalıyor: O doktor özverisi nedeniyle plaket ile ödüllendirildi
Ümraniye’deki Afiyet Hastanesi’nde görev yapan Dr. Abdurrahman Uras, 14 Mart günü girdiği yoğun bakım ünitesinden dinlenme zamanı dışında 75 gün boyunca hiç ayrılmadı. Kızı ve eşinin de sağlık çalışanı olduğunu ve vakalar sıfırlanınca eve döneceğini belirten Uras, “Torunum var, ona sarılmayı gerçekten çok özledim” dedi.
Yeni Şafak
NASA astronotlarını taşıyan SpaceX'in uzay aracı fırlatıldı
Teknoloji
NASA astronotlarını taşıyan SpaceX'in uzay aracı fırlatıldı
SpaceX şirketi, içinde iki NASA astronotu bulunan Crew Dragon isimli uzay mekiğini, Türkiye saati ile 22:22'de Florida'dan roketle Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlattı. Elon Musk, bu proje için NASA'dan 3 milyar dolardan fazla bütçe almıştı.
DHA
İHH Başkanı Bülent Yıldırım: Bana benzeyen 3 kişiyi vurdular
Dünya
İHH Başkanı Bülent Yıldırım: Bana benzeyen 3 kişiyi vurdular
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından, Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince 31 Mayıs 2010 tarihinde yapılan saldırının 10. yılında TVNET ekranında Mavi Marmara davası ve şahitleri konuşuldu. Mavi Marmara davası Avukatı Uğur Yıldırım İsrail askerlerinin planlı bir şekilde cinayet işlediklerini anlatırken, 'Gemiye müdahale için gelenlerin ellerinde özel kişilerin olduğu fotoğraflı liste vardı. Şehitlerimizden İbrahim Bilgen, Raid Salah'a benzediği için şehit edildi' ifadesini kullandı. İHH Başkanı Bülent Yıldırım ise İsrail askerlerinin, kendisine benzeyen 3 kişiyi vurduğunu ifade etti.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.