İzleyici salona dönmedi
Hayat
İzleyici salona dönmedi
Ekim’in ilk haftasında beklenen filmler vizyona girmesine rağmen haftalık bilet satışı 400 bini zorlukla geçti. Ekim 2019’da bu sayı 2 milyona yakındı. İzleyici salona dönmeyi henüz düşünmüyor. İlk sebep salgın. Fazla film üretilmemiş olması da sebepler arasında. Ancak izleyiciyi sinema salonundan uzaklaştıran en önemli unsur dijital mecralar…
Yeni Şafak
Sinema salonlarında yarın vizyona girecek 7 yeni film
Hayat
Sinema salonlarında yarın vizyona girecek 7 yeni film
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli 7 film vizyona girecek. Jodie Comer, Matt Damon ve Ben Affleck'in başrollerinde oynadığı "Son Düello" izleyici ile buluşacak. Tom Hardy, Naomie Harris ve Stephen Graham'ın rol aldığı "Venom: Zehirli Öfke 2" aksiyon ve macera tutkunlarının ilgisini çekmeye aday. Özgür Bakar'ın yönetmenliğini üstlendiği "Hep Yek 4: Bela Okuma Altan", yerli komedi meraklılarını sinema salonlarına çekmeyi amaçlıyor.
AA
Toplumsal yarayı sinema iyileştirir
Hayat
Toplumsal yarayı sinema iyileştirir
Toplumda yaşanan sorunlara filmleriyle dikkat çeken dünyaca ünlü yönetmen Puran Dırahşende, "Toplumun canını yakan bir sorun benim de sorunumdur" diyor ve ekliyor: “Asıl olan halkın ihtiyaçlarıdır. Filmlerimi halkın ihtiyaçlarına, dert ettikleri konulara göre belirler çekerim. Bu benim için mühim bir mesele. Mesela Şşş! Kızlar Bağırmaz filmim. Hiç kimse bu filmimde konu edindiğim çocuk istismarı hakkında film yapacak kadar cesur değildi.”
Yeni Şafak
Sinemaya biraz daha Anadolu lazım
Hayat
Sinemaya biraz daha Anadolu lazım
Anadolu insanı artık kendisini, kendisine dair/ait olanı sinema perdesinde daha çok görür oldu. Ancak tam manasıyla bir aydınlanmanın yaşandığını söyleyemeyiz. Net olarak söylenebilecek şey -özellikle sinemacıların- yeteri kadar bu topraklardan beslenmediğidir.
Yeni Şafak
Ya şiddet var ya da İslam düşmanlığı: Filmlerin yüzde 85’i zararlı
Hayat
Ya şiddet var ya da İslam düşmanlığı: Filmlerin yüzde 85’i zararlı
Türkiye’de ekran başında ortalama 7 saat geçiren gençler dijital zorbalık, inanca hakaret, şiddet ve cinsel içerikli yayınlara maruz kalıyor. Araştırmaya göre gençlerin ilgi duyduğu dizi ve filmlerin çok az bölümü sevgi, sorumluluk ve dostluk temalarını işliyor. Yüzde 85’inde gençler için tehlikeli olabilecek ifade ve görseller var. Türkiye’de yoğun şekilde izlenen 13 sinema filmi, 9 çizgi film ve 4 müzik klibinde ise İslamofobik temalar var.
Yeni Şafak
Sinemacının en eski sorusu: Neden film yapılır?
Sinemacının en eski sorusu: Neden film yapılır?
En genç sanat ve en güçlü popüler kültür alanı olan sinemada hiç bitmeyen ve sürekli tazelenen sorular vardır. Neden film yapıldığı bunlardan biridir. Cevap ararken festivallerin, sektörün, zamanın ve sanatın ‘ne’ ve ‘nasıl’lığına bakmak gerekir. Endüstriyel sinemanın karşısında var olmayan çalışan bağımsız sinemanın yaşam alanı olan festivallerin, bir yerden sonra küresel ticari argümanlara teslim olması da işin cabası. Sinema sanatı ve yönetmenin varlığı adına bazı soruları dile getirdik, ceva...
Sinemacının en eski sorusu: Neden film yapılır
Hayat
Sinemacının en eski sorusu: Neden film yapılır
En genç sanat ve en güçlü popüler kültür alanı olan sinemada hiç bitmeyen ve sürekli tazelenen sorular vardır. Neden film yapıldığı bunlardan biridir. Cevap ararken festivallerin, sektörün, zamanın ve sanatın ‘ne’ ve ‘nasıl’lığına bakmak gerekir. Endüstriyel sinemanın karşısında var olmayan çalışan bağımsız sinemanın yaşam alanı olan festivallerin, bir yerden sonra küresel ticari argümanlara teslim olması da işin cabası. Sinema sanatı ve yönetmenin varlığı adına bazı soruları dile getirdik, cevaplar aradık.
Yeni Şafak
‘Müfreze’
çıkarma yapıyor: 1 Ekim'de sinemalarda
Hayat
‘Müfreze’ çıkarma yapıyor: 1 Ekim'de sinemalarda
Kaliteli oyuncu kadrosu, konusu, senaryosu ve türü ile çok sayıda kitlelere hitabe edecek olan Müfreze filmi beyaz perdede yerini alıyor. Filmseverler tarafından heyecanla beklenen Müfreze filmi 1 Ekim'de izleyicisi ile buluşacak.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.