İran sinemasında başarının sırrı kültürel devamlılık
Hayat
İran sinemasında başarının sırrı kültürel devamlılık
Sinema eleştirmeni ve yazar İhsan Kabil, İran sinemasının çeşitli yönleriyle örnek alınabilecek nitelikler taşıdığını belirterek, bu başarıda kültürel devamlılığın belirleyici olduğunu söyledi.
AA
Emek Sineması inşaatına durdurma kararı
Gündem
Emek Sineması inşaatına durdurma kararı
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin itirazı üzerine, yıkılan Emek Sineması ve içinde bulunduğu tarihi yapı inşaatının durdurulmasına karar verdi.
AA
İstanbul'un sinema salonları derlendi
Hayat
İstanbul'un sinema salonları derlendi
Tarih, kültür, bilim, sanat, edebiyat gibi pek çok sahada İstanbul’un farklı yüzlerini tanıtan “İstanbul’un Yüzleri” serisinin 76'ncı kitabı “İstanbul’un 100 Sinema Salonu” yayımlandı.
IHA
Türkiye'nin ilk film arşivi ve sinema müzesi
Hayat
Türkiye'nin ilk film arşivi ve sinema müzesi
Yaklaşık iki yıldır proje çalışmaları süren Türkiye Film Arşivi ve Sinema Müzesi, Türkiye'nin "film hazinesini" geleceğe taşımanın yanı sıra hem kültürel çekim merkezi hem yeni yaşam alanı olacak. -Projeyle 30 bin film kapasiteli bir arşiv kurulurken oluşturulacak film laboratuvarı ile yurt içinde 50 bin liraya, yurt dışında 50-100 bin avroya mal olan restorasyonlar gerçekleştirilebilecek -Projeyle araştırmacılara zengin kaynak, amatör sinemacılara ücretsiz kurgu, çocuklara film atölyeleri gibi imkanlar da sağlanacak -Sinema Genel Müdürü Erkul: -"Nasıl ki '7 güzel adam' deniyor... Onlar şiir, edebiyat iklimi varken yetişti, yokken yetişmez. İşte bu görsel, işitsel alanda da bir iklim oluşturma gayreti lazım. Bizim temel hedefimiz sinema üretme iklimini doğrusuyla yapabilmek çünkü kendi seyircimizi tekrardan üretemezsek var olamayız"
AA
Türk sinemasına
58 milyonluk destek
Gündem
Türk sinemasına 58 milyonluk destek
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk sinemasına 14 yılda 430 milyon lira destek verdi. 2018’de Eylül ayı itibarıyla sinema sektörüne aktarılan kaynakların toplam miktarı ise 58,1 milyon lira oldu.
Yeni Şafak
Türk sineması Hollywood'a geçit vermiyor
Hayat
Türk sineması Hollywood'a geçit vermiyor
Geçen yıl yüksek bütçeli Hollywood yapımlarıyla kıyasıya rekabet eden ve gişede başarılı bir yılı geride bırakan Türk sineması, bu yıl da çok sayıda yapımla milyonlarca seyirciyi salonlara çekiyor.
AA
Türk Sineması
dünyaya açılıyor
Hayat
Türk Sineması dünyaya açılıyor
Türk Sineması Araştırmaları(TSA) projesi dünyaya açılıyor. TSA Koordinatör Yardımcısı Barış Saydam “TSA, İngilizce dil seçeneği yayına girdikten sonra yurt dışında Türk sinemasıyla ilgili şimdiye kadar açılmış en geniş kapsamlı kaynak olma özelliğini taşıyacak” dedi.
Yeni Şafak
2014 Rekorların Yılı Oldu
Hayat
2014 Rekorların Yılı Oldu
2014 sinemamız için tam manasıyla rekorlar yılı oldu. Senenin bitimine henüz birkaç hafta varken bütün veriler önceki seneleri geride bırakmak üzere. Sinefesto.com'dan Abdulhamid Güler, 2014 yılı sinema dünyasının en'lerini derledi.
Diğer

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.