Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Mişri: Hafter'i 10 ülke destekliyor, Türk güçleri ile meşruiyetimizi savunuyoruz
Dünya
Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Mişri: Hafter'i 10 ülke destekliyor, Türk güçleri ile meşruiyetimizi savunuyoruz
Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Halife Hafter'e bağlı milislerin saldırılarını geri püskürtmek için Türkiye ile net bir anlaşma yaptıklarını söyledi. Hafter'in 10 ülke tarafından desteklenmesinin ardından Türkiye'den yardım istendiğini aktaran Mişri, "Ulusal Mutabakat Hükümeti, Hafter'in 6-10 ülke tarafından desteklenmesinin ardından Türk güçlerinden yardım istedi. Bu ülkelerin tamamına karşı meşruiyetimizi savunacak gücümüz yoktu." ifadelerini kullandı.
AA
Tehditler bizi korkutmuyor: UMH’den Sirte ve  Cufra mesajı
Dünya
Tehditler bizi korkutmuyor: UMH’den Sirte ve Cufra mesajı
Yeni Şafak’a konuşan Ulusal Mutabakat Hükümeti birliklerinin sözcüsü Mustafa Mecai, Hafter işgali altındaki Sirte’ye operasyon için hazır olduklarını söyledi. Mecai, Mısır’ın darbeci lideri Sisi’nin Libya’ya asker gönderme kararı için de, “Bu tezkerenin bir anlamı yok. Bizi korkutmuyor. Libya’yı bölmeye çalışan bütün güçlerin karşısında her türlü mücadeleye gireceğiz” dedi.
Yeni Şafak
Libya ordusu Sirte'ye sevkiyatını sürdürürken darbeci Hafter milisleri kendi aralarında birbirine girdi
Dünya
Libya ordusu Sirte'ye sevkiyatını sürdürürken darbeci Hafter milisleri kendi aralarında birbirine girdi
Libya ordusu, ülkedeki krizin çözümü için devam eden uluslararası müzakereler ışığında Sirte cephesine farklı bölge ve kentlerden askeri sevkiyatlarını sürdürüyor. Darbeci Halife Hafter'e bağlı milisleri ise bir taraftan kendi aralarında çıkan çatışmalar, diğer taraftan da ülkenin doğusunda kaçırma ve öldürme olayları nedeniyle düzenlenen gösterilerle çıkmaza girmiş görülüyor.
AA
Sirte için emir bekleniyor: Yeni Şafak'a konuşan UMH komutanı operasyonun detaylarını verdi
Dünya
Sirte için emir bekleniyor: Yeni Şafak'a konuşan UMH komutanı operasyonun detaylarını verdi
Türkiye, Sirte ve Cufra’nın darbeci Hafter’den kurtarılması için diplomatik temaslara hız verirken Libya ordusu da cephedeki hazırlıkları tamamladı. Sirte’ye yaklaşık 100 km. mesafedeki Weska’da bekleyen askerler harekat emri bekliyor.
Yeni Şafak
Sirte sevkiyatı: Libya ordusu kararlılık mesajı veriyor
Dünya
Sirte sevkiyatı: Libya ordusu kararlılık mesajı veriyor
Libya Ordusu, Hafter işgali altındaki Sirte şehrinin batısına çok sayıda askeri araçtan oluşan sevkiyat yaptı. Ebu Gureyn beldesine ulaşan konvoy stratejik öneme sahip Sirte ve Cufra’nın kurtarılması için başlatılan “Zafer Yolları” Harekatı’nda görev alacak.
Yeni Şafak
Hafter'e bağlı militanlar arasında petrol savaşı: Sirte Körfezi'nde çatışmalar yaşandı
Dünya
Hafter'e bağlı militanlar arasında petrol savaşı: Sirte Körfezi'nde çatışmalar yaşandı
Libya'da petrol sahalarına el koyan Hafter militanları arasında hakimiyet savaşı yaşanıyor. Libya Ulusal Petrol Kurumu, Hafter'e bağlı 2 silahlı grup arasında Sirte Körfezi'ndeki petrol tesisleri yakınında çatışmalar yaşandığını duyurdu.
AA
Libya ordusu adım adım Sirte'ye ilerliyor: Çok sayıda askeri araç sevk edildi
Dünya
Libya ordusu adım adım Sirte'ye ilerliyor: Çok sayıda askeri araç sevk edildi
Libya Ordusu, Sirte şehrinin batısına çok sayıda askeri araçtan oluşan sevkiyat yaptı. Sevkiyatın, Hafter milislerinden kurtarılması için başlatılan 'Zafer Yolları' harekatı kapsamında yapıldığı kaydedildi.
AA
Rusların Libya planı: Al Sirte’yi ver Cufra’yı (mı)?
Rusların Libya planı: Al Sirte’yi ver Cufra’yı (mı)?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hafta başında TRTHaber’de Libya ile ilgili sorulara cevap verirken, “Operasyon hazırlıkları var ama şu anda masayı deniyoruz. Hafter ve onu destekleyen güçlerin çekilmesini deniyoruz” demişti.

Bu açıklamanın arka planında ne var diye biraz araştırdım.

Bu araştırmayı yaparken yeni bir bilgiye ulaştım.

Sürpriz bir değişiklik olmazsa önümüzdeki hafta Rusya’dan yeni bir heyet Ankara’ya gelecek.

Anlaşıldığı kadarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan son telefon görüşmesinden Libya dosyasını ‘müzakere’ yöntemiyle ilerletme kararı çıkmış.

Peki, bu ne sağlayabilir?

Masanın denenmesi bir sonuç üretir mi?

“Bir müzakere marjı” olduğundan söz ediliyor.

Nedir o müzakere marjı?

Rusların Sirte ile Cufra üzerinde pazarlık yapmak istediğinden söz ediliyor.

Cufra’daki askeri üssü sağlama almak için Sirte’yi müzakere edebilecekleri dile getiriliyor.

“Müzakere marjı var” denen şey bu.

O marjın kullanılması bir sonuç getirecekse eğer, Sirte’nin Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bir çatışma olmadan geçmesi, Hafter güçlerinin buradan çekilmesi beklenebilir.

Önümüzde böyle bir senaryo var evet ama, Libya dosyasının çok kaygan bir zeminde ilerlediğini akılda tutmak gerekiyor.

Verilen sözlerle fiili durum çoğu zaman birbiriyle ters istikamette olabiliyor, o yüzden.

Birkaç hafta önce Rusya’dan Dışişleri ve Savunma bakanlarının başkanlık edeceği bir heyetin Ankara’ya yapacağı ziyaret, bir gün önce Moskova’dan gelen bakan yardımcısının Ankara’nın kabul etmeyeceği önceden belli olan bir takım önerileri gündeme getirmesi nedeniyle sürpriz şekilde ertelenmişti.

Benzeri ihtimaller önümüzdeki dönemde de karşımıza çıkabilir.

Bu tür pürüzlerin/zorlukların bir sebebi var:

Rusya ile Türkiye’nin Suriye’de olduğu gibi Libya’da da pozisyonları/çıkarları birbirine ters düşüyor.

Bu da işleri zorlaştırıyor.

Böyle olduğu için Rusların ‘müzakereye devam etme’ yönündeki niyet beyanı gerçekten bu yöntemle bir sonuç alma hedefi mi taşıyor, yoksa başka başka hesaplar mı var diye ayrıca bir soru daha sormak gerekiyor.

Başka başka hesaplar derken, normal zamanlarda Libya bir bağlantısının olacağını düşünemeyeceğiniz bir gelişme, zihninizi hemen böyle bir ilişkilendirmeye doğru kanalize edebiliyor.

Ermenistan’ın durduk yere Azerbaycan topraklarını hedef alan saldırılarından söz ediyorum.

Evet, normal bir zamanda böyle bir gelişmenin Libya ile ilişkisi düşünülemez.

Ama bu defa öyle değil.

Ermenistan tarafından Azeri sınırına dönük daha önce de zaman zaman tacizler yapıldığı biliniyor.

Ancak bu son saldırıda hedef alınan Tovuz ilinin Türkiye ve Azerbaycan’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği Bakü-Tiflis-Kars demir yolu, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve TANAP’ın başlangıcı olan Güney Kafkasya doğal gaz boru hatlarının geçiş noktasında olması, bir başka deyişle bu saldırılarda hedef alınan noktanın Azerbaycan ile Türkiye’yi birleştiren tek kara yolu olması, bu saldırılarla sadece Azerbaycan’a değil, eş zamanlı olarak Türkiye’ye de bir mesaj verilmek istendiğini gösteriyor.

Bu durumda Libya’da müzakere yapalım diyen Rusya’nın bu talebe olumlu yönde cevap aldıktan hemen sonra Ermenileri harekete geçirmesinin birbiriyle ilişkili olmadığını düşünmek için epeyce saf olmak gerekir.

Açıkçası, Ermenilerin Azerbaycan topraklarındaki Tovuz’a yönelik saldırısının, Rusya’nın kışkırtmasıyla ve bu ortamda Türkiye’nin Libya’daki elini zayıflatmak gibi bir niyetle başlatıldığı anlaşılıyor.

Libya’da Sirte operasyonu öncesi masanın denendiği bir ortamda Hafter güçleri ve diğer ortaklarından gelen sesler de bir enteresan.

Hafter’in sözcüsü birkaç gün önce, “Önümüzdeki saatlerde Cufra ve Sirte’de büyük bir savaşa tanıklık edeceğiz” diye bir açıklamada bulundu.

Mısır’ın darbeci generali Sisi’nin açıklamaları da benzeri istikamette oldu.

O da, “Libya’daki askeri sahneyi hızlı ve kararlı bir şekilde değiştirebiliriz.

Sirte’deki askeri yığınaklanma ve saldırı karşısında kayıtsız kalmayacağız” dedi.

Bu açıklamaları şöyle bir soruyu akılda tutarak değerlendirmekte fayda var.

Acaba, onları da Rusya mı böyle konuşturuyor?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.