Askeri üsse  dönüşen ülke
Hayat
Askeri üsse dönüşen ülke
Mısır’daki cuntanın anayasaya eklediği maddeler, sivil yönetime geçilse de ordunun özel bir statü ile ülkeyi idare etmesini garanti altına alıyor. Çıkarılan yeni yasalarla ordunun koruduğu herhangi bir yer, bu bir okul veya sokak bile olsa askeriyeye ait sayılıyor. Yeni yapılanmada Körfez ülkelerinin siyasi ve ekonomik çıkarlarıyla İsrail güvenliğinin ön plana alınması dikkat çekiyor. Ayrıca yeni yasayla cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanı da olan savunma bakanını sekiz yıl boyunca görevden alamayacak.
Yeni Şafak
Sisi’nin projesi 250 işçinin üzerine çöktü
Dünya
Sisi’nin projesi 250 işçinin üzerine çöktü
Mısır’da Abdulfettah es-Sisi’nin en büyük projelerinden biri olarak görülen Yeni Süveyş Kanalı’nın bir kısmı çöktü. Emniyet kaynakları, Yeni Süveyş Kanalı’nın doğusunda yapılan çökeltim havuzlarından birinin çöktüğünü ancak olayda ölen ya da yaralana
Diğer
O devlet başkanıyla asla barışmam
Gündem
O devlet başkanıyla asla barışmam
Kadın ve Adalet Zirvesi'nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekvator Gine'sindeki gezisinden dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'yle barışmasını isteyenlere Cumhurbaşkanı Erdoğan "Zalimlerle barışamam. Siz bu adamı meşru görseniz de biz görmeyeceğiz" dediğini aktardı.
Yeni Şafak
Sisi: Netanyahu ile sıkı fıkıyız
Dünya
Sisi: Netanyahu ile sıkı fıkıyız
Mısır'da 2013 yılında darbe ile yönetime gelen Sisi, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 'çok sık' görüştüklerini söyledi. Sisi, Netanyahu ile aynı endişeleri taşıdıklarını savunarak 'Benim ülkem de tehlikede' şeklinde konuştu.
Yeni Şafak
Sisi'yi böyle karşıladılar
Dünya
Sisi'yi böyle karşıladılar
Mısır'ın başına darbeyle gelen Sisi, resmi ziyarete geldiği Berlin'de Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Merkel ile bir araya geldi. Sisi, görüşmeler sırasında bina dışında toplanan göstericiler tarafından protesto edildi. Mursi'ye verilen idam cezasının da protesto edildiği gösterilerde, Sisi'nin yüzüne "Bizim liderimiz Mursi" sloganları atıldı.
AA
Sisi'nin Hitler ve Mussolini ile 4 ortak özelliği
Dünya
Sisi'nin Hitler ve Mussolini ile 4 ortak özelliği
Mısır'ın seçimle gelen ilk Cumhurbaşkanı Mursi'ye darbe yaparak yönetime geçen cunta lideri Sisi sadece 2 yılda ülkede faşist bir rejim inşa etti. Sisi'nin bunları yaparken gözlemlenen 4 özelliği tarihin kanlı sayfalarına yazılan diktatör Hitler ve Mossolini'yi hatırlattı.
Yeni Şafak
Ekmeleddin İhsanoğlu Sisi ile poz verdi
Dünya
Ekmeleddin İhsanoğlu Sisi ile poz verdi
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır'a gidip, Sisi ile poz verdi. Sisi'nin en büyük destekçisi olan el-Ahram'da yayınlanan fotoğrafta, Sisi ile kameralara gülümseyen MHP'nin sürpriz adayı İhsanoğlu, darbe döneminde de Cunta yönetimine verdiği destekle eleştirilmişti.
Yeni Şafak
Putin'den darbeci Sisi'ye kalaşnikof
Dünya
Putin'den darbeci Sisi'ye kalaşnikof
Rusya Devlet Başkanı Putin, 10 yıl sonra Mısır'da. İki gün sürecek ziyaretleri kapsamında Kahire'ye gelen Putin, Sisi'ye kalaşnikof hediye etti. Putin'in darbeyle yönetime gelen Sisi'ye Kalaşnikof markalı tüfeği hediye etmesi dikkat çekti. Hediye, iki ülke arasında yapılması planlanan silah anlaşması öncesi "manidar" olarak yorumlandı.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.