Şehirlere millet yolu: Bakan Karaismailoğlu yeni dijitalleşme sürecini Yeni Şafak'a anlattı
Ekonomi
Şehirlere millet yolu: Bakan Karaismailoğlu yeni dijitalleşme sürecini Yeni Şafak'a anlattı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaklaşık bir trilyon dolarlık ihracatı destekleyecek altyapı için çalıştıklarını söyledi. Yeni Şafak’a projelerini anlatan Karaismailoğlu, bisiklet ve yaya esaslı ‘millet yolları’nın tasarlanacağını, ulaştırmada karbon emisyonunu sıfırlayacaklarını ifade etti. PTT’yi uluslararası bir e-ticaret markası yapmak da hedefler arasında.
Yeni Şafak
Stratejik işbirliği onay aşamasında: Çin-İran anlaşmasının 18 sayfalık taslak metni sızdı
Dünya
Stratejik işbirliği onay aşamasında: Çin-İran anlaşmasının 18 sayfalık taslak metni sızdı
Çin ve İran’ın, Çin’in enerji ve diğer sektörlere milyarlarca dolar yatırım yapmasının önünü açan ve Trump yönetiminin, Tahran’ı tecrit etme politikasının altını oyma potansiyeli taşıyan, geniş kapsamlı bir ekonomi ve güvenlik işbirliği anlaşmasında sona yaklaştığı belirtiliyor.
Yeni Şafak
CHP'den Ayasofya tepkisi: Osmanlı hukukuyla Cumhuriyet'i yok saydınız
Gündem
CHP'den Ayasofya tepkisi: Osmanlı hukukuyla Cumhuriyet'i yok saydınız

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Ayasofya'nın ibadete açıklamasını eleştirdi. Öztrak, "Bu kararlar yıkılmış Osmanlı'nın hukukuna dayanarak Cumhuriyet'in hukukunu yok saydı. Yarın bir gün yok olup gitmiş padişah iradesine göre birileri daha hak iddia ederse, Osmanlı dönemindeki malını mülkünü talep ederse ne olacak?" dedi.

Yeni Şafak
Sincan'da kıraathane buluşmaları dijital ortamda: Kıraathane buluşmalarına Hayati İnanç konuk oldu
Hayat
Sincan'da kıraathane buluşmaları dijital ortamda: Kıraathane buluşmalarına Hayati İnanç konuk oldu
Sincan Belediyesi pandemi sürecinde dijital ortama taşıdığı etkinliklere hızla yenilerini ekliyor. Kıraathane Buluşmaları dijital ortamda canlı olarak yayınlanmaya başladı. Necip Karakaya’nın eşsiz sunumuyla Hayati İnanç’ın konuk olduğu programı binlerce kişi izledi.
Yeni Şafak
Iğdır'da bulunan bitki ve midye fosilleriyle ilgili bilimsel çalışma başlatıldı: Milyonlarca yıl önce yaşayan canlılara ait
Hayat
Iğdır'da bulunan bitki ve midye fosilleriyle ilgili bilimsel çalışma başlatıldı: Milyonlarca yıl önce yaşayan canlılara ait
Iğdır'da bulunan yaprak ve midye fosillerinin hangi türlerden olduğunun ve tarihi geçmişinin belirlenmesi için bilimsel çalışma başlatıldı. Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, "Uzman arkadaşlarımız yetkin oldukları konularda çalışmalar yapacak. Bu çalışmaların sonucunda daha net bir bilgi paylaşılacak. Bulunan fosiller çok muazzam bir görüntü arz etmektedir" dedi. Dr. Öğretim Üyesi Okan Özbakır da, "Bölgemizin jeolojik dönemler içerisinde suyla, denizlerle kaplı olduğu ortada ve daha sonraki tektonik hakaretlerin sonunda suların çekilmesi ve değişik jeolojik dönemlerde burada yeni yapıların oluştuğu ortaya çıkmaktadır. Bugün bizim bulduğumuz kalıntılar da o dönemden, yani milyonlarca yıl önce burada yaşamış canlılara ve bitkilere ait kalıntılardır" diye konuştu.
AA
Azerbaycan-Ermenistan sınırında süren çatışmada bir üsteğmen şehit oldu
Dünya
Azerbaycan-Ermenistan sınırında süren çatışmada bir üsteğmen şehit oldu
Azerbaycan-Ermenistan sınırında süren çatışmada Azerbaycan ordusundan bir üsteğmen şehit oldu. Azerbaycan ordusunun gece boyunca top, havan ve tank ateşiyle Ermenistan ordusuna ait mevzileri, topçu bataryalarını ve araçları imha ettiği kaydedildi.
AA
FETÖ ile mücadele sadece yargıya bırakılamaz
FETÖ ile mücadele sadece yargıya bırakılamaz

15 Temmuz darbe ve işgal girişiminin üzerinden tam dört yıl geçti. Türkiye ve İslâm düşmanları dört yıl önce Fetullahçı alçaklar eliyle ülkemizi iç kargaşaya sürükleyerek, istikrarsızlaştırıp işgal etmek için harekete geçmişti. Milletin feraseti ve devlet kurumlarındaki milli aklın basiretiyle bu işgal girişiminin amacına ulaşması engellendi.

2011 seçimlerinden hemen sonra devreye alınan MİT krizi, Gezi kalkışması, 17-25 Aralık darbe girişimi ve 15 Temmuz ihanetiyle gün yüzüne çıkan Fetullahçı alçaklara karşı en büyük mücadeleyi Türk yargısı verdi.

17-25 Aralık kalkışmasının ardından titizlikle çalışan Türk yargısı, 15 Temmuz öncesi Fetullahçı Terör Örgütü ile ilgili hazırladığı çatı iddianame ile örgütün bütün şemasını ortaya koydu. Özellikle İzmir’de fuhuş ve casusluk kumpasından yola çıkılarak, TSK içerisindeki Fetullahçı alçakların varlığı tespit edilip, darbe tehlikesi gözler önüne serildi.

Türk yargısı, en büyük mücadelesini şüphesiz 15 Temmuz gecesi sergiledi. Darbe girişiminden kısa bir süre sonra herkes ne olup bitiğini anlamaya çalışırken, birileri kazanacak tarafa göre tavır alma hesabı içindeyken, başta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olmak üzere Türk yargısı darbeciler için derdest talimatı verdi.

Türk yargısının Fetullahçı alçaklara karşı en amansız mücadeleyi verdiği doğru, ancak bu mücadele yalnızca yargıya bırakılamaz. Çünkü Fetullahçı Terör Örgütü yalnızca bir suç örgütü değildir. Yargı, ancak işlenen suçlara bakarak ve konuyla ilgili delilleri toplayarak karar verir. Ama biz bunun ötesinde bir durumla karşı karşıyayız.

Sadece failleri maddi delil durumuna göre yargılayıp cezalandırırsak, örgüt adına suç işleyenleri cezalandırmış oluruz. Türkiye’nin bu örgütü çözmeye, çökertmeye ve bağlantılarını ortaya koymaya ihtiyacı var.

Bu örgüt, Türk siyasetini yeniden şekillendirdi, Türk ekonomisini yeniden şekillendirdi, Türk bürokrasisini yeniden şekillendirdi. Türkiye’nin dış politikasına yön verdi. Bütün bunları Türkiye’yi açık işgale hazır hale getirmek için yaptı. Dolayısıyla bu örgütün işlediği suçları yargı üstü bir nazarla ele almak mecburiyetindeyiz.

Bakın, bu örgüt yasa dışı dinlemeler yaptı. Olayı sadece yasa dışı dinleme olarak değerlendiremeyiz. Bu dinlemeleri niye yaptı, ne elde etti? Bunun ortaya çıkarılması lazım. Rahmetli Necmettin Erbakan’ı dinleyerek, neyi amaçladı? Bütün varlığı ile Milli Görüş’ün liderine karşı mücadele veren Pensilvanya melunu, rahmetli Erbakan’ı dinleyerek, hangi siyasi kumpasın hesabı içindeydi.

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, uyuşturucu kaçakçısı adı altında sahte isimle dinlenmesinin ardından görevinden ayrıldı, yerine MİT TIR’larının postacısı Enis Berberoğlu getirildi. Bu değişiklikte yasa dışı dinlemenin etkisi olmuş mudur?

Deniz Baykal meselesi özel hayatın gizliliği ihlali meselesi değildir. Baykal’a kurulan kumpasla Türk siyaseti şekillendirildi. Baykal’ın yerine gelen Kemal Kılıçdaroğlu da özel kalemi Şükran Kütükçü üzerinden aylarca yasa dışı dinlendi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun 17-25 Aralık öncesi ABD’ye gidip Fetullahçılarla el sıkışmasının bu yasa dışı dinleme ile ilgisi nedir?

17 Aralık’tan günler önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu elinden tutup Pensilvanya’ya götüren Gürcan Balık’a FETÖ üyeliğinden ceza vererek, bu işi kapatacak mıyız?

17 Aralık öncesi Adalet Akademisinin bahçesindeki kamelyada “Büyük bir imparatorluğun yıkılışını izliyorsunuz” diyen dönemin ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile saatlerce toplantılar yapan HSYK İkinci Daire Başkanı Nesibe Özer’e verilen örgüt üyeliği cezası ile mi yetineceğiz?

İzmir fuhuş ve casusluk kumpası sanıkları yargılanıp mahkûm oldu. Cezalarını aldılar iş bitmiştir mi, diyeceğiz? Bu kumpası niye kurdular, sormayacak mıyız? Bu soruşturmayı yürütürken, TSK içindeki Fetullahçı varlığı tespit eden İzmir Başsavcı Vekili Okan Bato’nun sorduğu sorular cevap buldu mu? Bato, casuslukla suçlanan kişiler için Genelkurmay’a 78 yazı yazmıştı. Casuslukla suçlanan şahısların evlerinde, bilgisayarlarında bulanan belgelere “Kimin erişimi var ve bu belgeleri en son kim gördü” diye sormuştu Başsavcı Vekili Bato ve şunu eklemişti: “Eğer ortada bir casusluk söz konusu ise asıl sorumlular bu belgeleri bu şahıslara verenlerdir.” Sahi, o belgeleri verenler tespit edildi mi, 15 Temmuz öncesi cevapsız bırakılan bu sorular yargılama sürecinde cevap buldu mu?

Evet, Türk yargısı Fetullahçı alçaklarla büyük bir mücadele verdi ve halen en çetin mücadeleyi veriyor. Ama bu soruların cevabını bulmak tek başına Türk yargısının taşıyabileceği bir yük değildir. Fetullahçı alçaklarla dört dörtlük mücadele edilecekse, sadece Fetullahçıları cezalandırmakla yetinemeyiz. Aynı zamanda yukarıda sayabildiğim ancak benzer yüzlerce olayın örgüt tarafından neden işlendiği, ne amaçlandığı, amaçlanan şeye ulaşılmışsa halen durumun devam edip etmediği, bütün ayrıntıları ile ortaya çıkarılması gerekir.

Unutmayalım FETÖ bir terör örgütünün çok ötesinde bir yapıdır. Devleti yıkmak için örgütlenmiş bu yapı ancak devletin bütün birimlerinin yekpâre mücadelesiyle alt edilebilir.

Savunma Sanayii Başkanlığı, M60T Tank modernizasyonlarını tamamladı
Ekonomi
Savunma Sanayii Başkanlığı, M60T Tank modernizasyonlarını tamamladı
Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterindeki tüm M60T tanklarını modernize ederek M60TM konfigürasyonuna yükseltti. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 'Tanklarımızı aktif koruma sistemleriyle modernize ederek, bu kabiliyete sahip dünyada üç ülkeden biri haline geldik' dedi.
Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.