21. yüzyılın 'Soğuk Savaşı' mı?
Dünya
21. yüzyılın 'Soğuk Savaşı' mı?
ABD Başkanı Donald Trump'ın Başkanlık görevine başlamasından sonra Kuzey Kore'yi nükleer programı nedeniyle hedef alması ve Kore'nin 'belasını aradığını' söylemesiyle birlikte nükleer silahlar yeniden dünya gündemine oturdu. Uluslararası toplum, bugünlerde büyük bir nükleer savaşın çıkmasından kaygılanıyor.
Diğer
ABD'nin Asya ve Avrupa'yı yok etme planları ortaya çıktı
Dünya
ABD'nin Asya ve Avrupa'yı yok etme planları ortaya çıktı
1956'da ABD Stratejik Hava Komutanlığı tarafından hazırlanan ve 59 yıl sonra gizliliği kaldırılan nükleer hedefleri araştırmaları kamuoyuna sunuldu. ABD ordusunun, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği, Çin ve Doğu Avrupa'da birçok kenti savaş çıkması durumunda yok etmeye yönelik planlar yaptığı ortaya çıktı.
AA
Suriye ve yeni Soğuk Savaş’ın başlangıcı
Hayat
Suriye ve yeni Soğuk Savaş’ın başlangıcı
Moskova ve Washington, birbirlerine mesaj göndermek için en uygun yerin Suriye olduğunun farkına vardılar. Ne Trump ne de Putin, Suriye’de askeri bir hesaplaşma istiyor. Ancak DEAŞ’ın Suriye’de neredeyse tamamen yenilgiye uğratılmasıyla, terör karşıtı kampanya bir yıl öncesinde olduğu gibi aynı siyasi çıkarları artık üretmiyor.
Yeni Şafak
İngiltere’den
Rusya’ya özel askeri strateji
Dünya
İngiltere’den Rusya’ya özel askeri strateji
İngiltere, Rusya'yla ilişkilerde Soğuk Savaş stratejisine geri dönüyor. İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, Rusya ile mücadele amacıyla Soğuk Savaş döneminden bu yana rafta duran bir askeri strateji izleyeceklerini söyledi.
Yeni Şafak
ABD-Çin:
Yeni soğuk savaşa
doğru mu?
Hayat
ABD-Çin: Yeni soğuk savaşa doğru mu?
Önümüzdeki yıllarda Çin-ABD rekabetinin ekonominin dışına çıkıp başka alanlara sıçrama ihtimali de oldukça olası görünüyor. Yeni bir Soğuk Savaş’a evrilebilecek yapıya sahip olan Washington-Pekin rekabetinin ne yöne gideceğini ise tamamen Çin’in niyetleri belirleyecektir.
Yeni Şafak
Soğuk savaş entrikaları oynanıyor
Dünya
Soğuk savaş entrikaları oynanıyor
Çin resmi basını, ABD ve Rusya'nın Suriye üzerinde "nüfuzunu genişletme ve soğuk savaş entrikaları" oynadığını yazdı. ABD ve Sovyetler Birliği'nin soğuk savaş zamanında üçüncü ülke topraklarında diplomatik, ekonomik ve askeri unsurları kullanarak, nüfuzunu genişletme oyunları oynadığı anlatılan yazıda, "Bunlar, soğuk savaş döneminden kalma eski entrikalar" ifadesi kullanıldı.
AA
Pentagon’da Çin korkusu
Dünya
Pentagon’da Çin korkusu
ABD ile Çin arasında yükselen gerilim Soğuk Savaş dönemini hatırlatan gelişmelere sahne olmaya devam ediyor.
Yeni Şafak
Savaştan kaçan Suriyeli çocuk donarak öldü
Dünya
Savaştan kaçan Suriyeli çocuk donarak öldü
Suriye'deki olaylardan kaçarak ailesiyle birlikte Lübnan'a sığınan 10 yaşındaki bir kız çocuğu, donarak hayatını kaybetti.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.