Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Cezayir'den Fransa'ya suçlama: Sömürge döneminde okuryazar insanları saf dışı bıraktınız
Dünya
Cezayir'den Fransa'ya suçlama: Sömürge döneminde okuryazar insanları saf dışı bıraktınız
Cezayir Cumhurbaşkanı'nın Sömürge Tarihi Danışmanı Abdulmecid Şeyhi, Fransa'yı 1830-1962 yılları arasında devam eden sömürge döneminde, Cezayir'deki okuryazar insanları saf dışı bırakmakla suçladı. Şeyhi, "Cezayirliler okuryazardı. Fransa'nın sömürge dönemindeki ilk 30 yılda okuma yazma bilenler sistematik olarak saf dışı edildi ve bu dönemi de yağma izledi" dedi.
AA
Haritalar ne söylüyor?
Haritalar ne söylüyor?
Modern insanların geleneksel olanlardan en temelli farklarından birisi de harita bilgisidr. Geleneksel dünyâlarda harita bilgisi çok sınırlıydı. Binlerce sene insanın arz üzerindeki seyyaliyet ve seyahatleri, hayli körlemesine yapılıyordu. Arkeolojik kazılarda bulunan bâzı haritalar, meselâ Çin, Bâbil ve Mısır haritaları daha çok mevzii bir karşılığa sâhipti. Arzın bütünlüğü hakkında hemen hemen bir algı mevcut değildi. Bu yolda yapılan haritalamalar, modern gözlere ne kadar da çocuksu gelir. B...
Çin'in para tuzağı
Dünya
Çin'in para tuzağı
Çin, gelişme ve kalkınma yaşamak isteyen ülkelere verdiği milyarlarca dolar krediyi bir süre sonra faiziyle talep ediyor. Bu yüklü miktardaki kredileri ödeme gücü olmayan ülkelerin kontrolü Çin'e devrediliyor. Yüzlerce kalkınma projesiyle ülkeleri denizden veya karadan kendisine bağlayan Çin'in en büyük arzusu yeni İpek Yolu projesini bir an önce hayata geçirmek.
Yeni Şafak
Macron ve Tebbun sömürgecilik raporunu tartıştı: Cezayir-Fransa arasındaki sömürge dosyası tekrar açıldı
Dünya
Macron ve Tebbun sömürgecilik raporunu tartıştı: Cezayir-Fransa arasındaki sömürge dosyası tekrar açıldı
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile telefonda görüştüğü bildirildi. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, dünkü görüşmede Macron'un, Cezayirli mevkidaşı ile, iki ülke arasındaki iş birliğini artırma konusunda anlaştığı belirtildi. Açıklamada, Macron ile Tebbun'un, Fransız tarihçi Benjamin Stora'nın Cezayir Savaşı ve sömürgecilik tarihi raporunu tartıştığı kaydedildi. Rapora göre, Fransa, Cezayir topraklarında 17 ayrı nükleer deneme yaptı ve Fransız güçlerinin bu topraklara döşediği mayın ve patlayıcılar binlerce Cezayirlinin canına mal oldu. Diğer yandan Fransa basınında Macron'un bu konuda özür dilemeyeceği haberleri, Cezayir'de tepkiyle karşılandı.
AA
Geride kalan bir yıl değil, uzun bir sömürgecilik dönemidir
Geride kalan bir yıl değil, uzun bir sömürgecilik dönemidir
Bölgesel siyasî gerilimlerin ve askerî çatışmaların en üst seviyeye çıktığı bir zamanda salgın Türkiye’ye de ulaştı. Bu, gelecekle ilgili belirsizlikleri üst seviyeye çıkarmaya yetti. Suriye ve Libya’da devam eden karmaşa coğrafyamızda yeni bir çözülmenin habercisiydi. Türkiye, Suriye’de terör koridorunun Akdeniz’e ulaşmasını engellemişti fakat İdlib’te büyük bir insanî kriz yaşanıyordu. Salgın başlamadan önce ordumuzun müdahalesi ile Suriyeli muhaliflerin son sığınağında muhtemel felaket önlend...
Sömürgeci fanatizmi ve aracı bağımlı yapılar
Sömürgeci fanatizmi ve aracı bağımlı yapılar
Türkiye’de, Amerikancılık ve Avrupacılık derin kökleri olan ilişki ağlarına işaret eder. Bu ülkelerden herhangi birinin tarafını tutmayı veya onlar adına etki ajanı olarak çalışmayı, fikir ve siyaset tarihimize yön veren ideolojilerle doğrudan ilişkilendiremiyoruz. Bu sebeple ilişki ağlarına bakmak gerekir. Fakat ilişki ağları çok daha sorunlu yapıların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. İdeolojiler belirli bir dönemde etkisini yitirirken ilişki ağları her dönemde farklı kimliklere bürünerek varlı...
Batılı sömürgeci güç
Dünya
Batılı sömürgeci güç
Suudi Arabistan’ın önde gelen isimlerinden Prens Turki el-Faysal’ın, Pazar günü İsrail Dışişleri Bakanı’nın da online katıldığı Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen “Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) Manama Diyaloğu” konferansında işgalci İsrail yönetimini hedef alan sözleri gündeme bomba etkisi yaptı.
Yeni Şafak
Macron Afrikalıların Fransa'ya olan sömürge kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı
Dünya
Macron Afrikalıların Fransa'ya olan sömürge kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı
Fransa Cumhurbaşkanı Macron skandal bir demece imza attı. Sömürgecilik faaliyetlerinden ötürü kendi ülkesini sorumlu tutmazken, "Sömürge dönemi sonrası kızgınlıkla ilgili, bazen Afrikalı liderler ama özellikle Rusya ve Türkiye gibi yabancı güçler tarafından uygulanan strateji var." ifadelerini kullandı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.