Sokağımın tek ağacı
Sokağımın tek ağacı

Sokağın sahibi değilim elbette, ama Dergâh Yayınları orada olduğundan ve ben yıllardır taşına toprağına (toprak yok ya lafın gelişi işte) bastığımdan böyle bir başlık attım.

Sokağın ucunda, üç yol ağzında bir akasya ağacı var. İnce yapraklı ulu bir ağaç. O birbirine bitişik çok katlı apartmanların, hanların gölgesinde, ziftin çöpün arasında, o araba cangılında, korna sesleri, motor gürültüsü, egzoz dumanı içinde nasıl büyümüş?

Bu daracık yerde çokluk adım atacak boşluk bulamazsınız. Her iki yanına araba park ederler. Onlar yetmiyormuş gibi, minibüsler, kaptıkaçtılar, hatta koca koca kamyonlar, el arabaları ile yük taşıyan hamallar bütün gün tıkayıp dururlar yolu. Sen dur ben geçeyim, kim koydu lan bu arabayı buraya, alooo hooop, aloo dağ başı mı burası; benzeri bağrışmalar, sataşmalar, ağız dalaşları eksik olmaz.

İşin gereği olarak hemen bütün atölyelerden yükselen motor sesleri, jeneratör homurtuları, soğutma cihazlarından dışarı salınan sıcak-kokulu hava akıntıları ile boğulacak gibidir sokak.

Sokağa bakan bütün katların bütün kapıları ve pencereleri demir parmaklıklar ile örülüdür. Bir nevi Alcatraz Hapisanesi. Tabelalar, pleksglas levhalar, saclar, teller, demir direkler, plastik pis su boruları, btb mozayıklar duvarları kaplar.

Gökyüzü gözükmez.

İnsanların yüzleri, gözleri, tebessümleri gözükmez. Türküleri, şakaları duyulmaz. Hayat kavgasının şiddeti, ekmek parasının dehşeti, alın teri, işte o kadar.

Akasya ağacı bu sokağın başını bekliyor. Orada her bahar parlattığı şeffaf-yeşil yaprakları ile bütün iç karartıcı manzaraya perde germek istiyor. Bazen dallarına tüneyen serçelerle oynaşıyor, bazen tâ yukarılarda yakaladığı gün ışığını süzüp aşağılara sarkıtıyor.

Geçen sonbahar, fırtınalı bir gecede, bir kolunu kaybetti.

Sabahın ilk işçileri, gecenin son bekçileri onu orada kırılmış koluyla buldular. Ağacın dilinden anlayan, onunla sırdaş olanlar (kimlerse) yaralarını onardı, kırık kolun boşluğuna çamur sıvadı, koca ağaç kökleri ile olmasa bile gövdesi ile sevgili kara-toprağa sarılıverdi.

Sokağa vardığımda ilk onu görüyor, ilk selamı ona veriyorum.

Sokağımın tek ağacı o üç yol ağzında yıllardır bıkıp usanmadan bizler için temiz hava, gün ışığı, kuş cıvıltısı, seher yeli kalıntısından oluşan bir besteyi fısıldayıp duruyor. İş çıkışı yanından geçip giderken “Allahım bu ağacı bize bağışla” diye dua ediyorum.

Bir sabah sokağa girdiğimde onu serçeleri boynu bükük bırakarak yıkılmış veya sökülmüş bulacağımdan korkuyorum.

İçimizde tek bir ağaca bile tahammül edemeyenler, onu görmeyip geçenler var. Arabasına park yeri açmak için “Ulan bir gece şu mereti deviriversem ne lazım gelir” diye düşünen magandalar var.

Bu ağaç bana nedense Arif Nihat Asya’nın “Bayrak” şiirini çağrıştırıyor: “Ey şimdi süzgün rüzgârlarla dalgalı...” Bu yazıyı bundan altı yıl önce bir Kasım ayında yazmıştım.

Geçende artık çoktan ayrıldığımız sokağa bir uğrayıp, çaycı Hamit Abi’nin bir çayını içeyim dedim. Sokağa girdim. Oraları elden geçirmişler, yaya kaldırımlarına paket taş döşemişler. Ama... Bu arada sokağımın tek ağacını kesmişler. Veya kurumuş, veya bir araba vurup devirmiş, her neyse. Orada öylece durup, ağacın bıraktığı boşluğa bakakaldım.

Sonbahar yorgunluğunuzu bu besinlerle atlatın
Hayat
Sonbahar yorgunluğunuzu bu besinlerle atlatın
Kışa hazırlık dönemi olarak adlandırılan sonbahar mevsimi, yorgunluk ve halsizlik gibi kronik rahatsızlıkların sıklıkla yaşandığı bir mevsim. Sağlıklı beslenmenin bu tür rahatsızlıklara karşı en önemli savunma silahı olduğunu belirten Yaşar Üniversitesi MYO Gıda İşleme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, sonbaharda neler tüketilmesi gerektiğini anlattı.
IHA
Gümüşhane’de iklimi şaşıran vişne ağacı sonbaharda çiçek açtı
Hayat
Gümüşhane’de iklimi şaşıran vişne ağacı sonbaharda çiçek açtı
Sıradışı coğrafyasıyla bilinen Gümüşhane’de iki önce yağan kar yağışına ve soğuk havaya rağmen bir vişne ağacının çiçek açması şaşkınlıkla karşılandı.
IHA
Sonbaharın tadı yollarda çıkar
Hayat
Sonbaharın tadı yollarda çıkar
Sıcaklar yerini yavaş yavaş serin havalara bırakıyor. Tatilciler ise şehre döndü. Şimdi ‘keşfetmek’ için gezmek isteyenlerin rotalarını hazırlama zamanı geldi. Sonbahar’da hem şehir dışında hem de şehir içinde gezmek oldukça keyifli.
Yeni Şafak
Sonbahar alerjisinden korunmanın yolları
Hayat
Sonbahar alerjisinden korunmanın yolları
Sonbahar mevsimi, güzelliklerin yanında bazı problemleri de beraberinde getirebilmekte. Bu dönemde hava sıcaklıklarında yaz mevsimine oranla düşüş yaşanması, salgın yapan virüs enfeksiyonları nedeniyle solunum sistemi alerjilerinin yaşanmasına sebep olabilmekte. Peki bu mevsimde yaşanma riski olan alerjilerin belirtileri ve korunmanın yolları neler? Alerjilerin tedavisi mümkün müdür? Tüm bu soruları, KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen merak edenler için yanıtladı.
Yeni Şafak
Göç yolundaki leylekler Avcılar semalarında
Hayat
Göç yolundaki leylekler Avcılar semalarında
Sonbahar'a doğru Avrupa'dan kanat çırpmaya göç etmeye başlayan binlerce leylek, saat 10.00 sıralarında Avcılar semalarında görüldü. Marmara Denizi üzerinden gelen leylek sürüsüne tanık olanlar bu anları kameraları ile görüntüledi. Leylekler Avcılar üzerinde küçük turlar attıktan sonra Küçükçekmece Gölü yönüne hareket etti.
DHA
Kiğılı podyumda ezber bozdu
Ekonomi
Kiğılı podyumda ezber bozdu
Erkek giyiminin lider markalarından Kiğılı’nın dönüşümü podyuma taşındı… Moda, iş, sanat ve spor dünyasının yoğun katılımıyla gerçekleşen defilede; ‘maneviyat’, ‘doğa’ ve ‘mistizm’ temalı ‘Light Magic’ koleksiyonunu sergileyen Kiğılı, moda severlerden tam not aldı.
Yeni Şafak
​Türkiye'den seyrine doyum olmayan en güzel sonbahar manzaraları
Hayat
​Türkiye'den seyrine doyum olmayan en güzel sonbahar manzaraları
Bütün Türkiye doğudan batıya, kuzeyden güneye sonbahar renklerine büründü. Bütün illerde rengarenk sonbahar cümbüşü yaşanırken gidip göremeyenler için bizde sonbaharı tüm güzellikleriyle sizlerin ayağına getirdik. İşte Türkiye'den seyrine doyum olmayan sonbahar manzaraları:Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.