İslamcılığa nasıl bakmalıyız?
İslamcılığa nasıl bakmalıyız?
Sosyolojik, siyasi ya da ideolojik bir hareket olarak İslamcılığı anlatacak değiliz. Bu işin artık yeterince uzmanı var, hatta akademik çalışmalar, tezler yapılmış ve yapılıyor.

İşin derin boyutunu onlardan öğrenmek gerekir. Biz sadece kavramın bizde çağrıştırdıklarını ve özellikle de bu kavrama karşı çıkanlar neden karşı çıkıyor, sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Yeni Şafak
Güçlü sosyologlar New York, Londra’dan değil İstanbul’dan çıkacak
Hayat
Güçlü sosyologlar New York, Londra’dan değil İstanbul’dan çıkacak
Türkiye’de aileler çocuklarını çoğu kez iş güvencesi ya da toplumdaki statüsü nedeniyle tıp, hukuk ve mühendislik bölümlerine yönlendirir. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun ise günümüzde toplumsal olanın daha önem kazandığını ve sosyal bölümlerin önünün açıldığını söylüyor. Türkiye’nin dinamizmine dikkat çeken Coşkun, “Gelecekte güçlü sosyologlar bu coğrafyalardan çıkacak. New York’tan ya da Londra’dan çıkmayacak. Türkiye’nin dinamizmi bunu oluşturacak” dedi.
Gerçek Hayat
Hatırlayanlar beğendi
Hayat
Hatırlayanlar beğendi
Toplumsal Hafıza: Hatırlamanın ve Unutmanın Sosyolojisi psikoloji, sosyoloji, tarih, felsefe, siyaset bilimi ve antropolojiyi bir araya getiren disiplerarası bakış açısıyla alanındaki boşluğu dolduruyor. Kitabın ana teması, modernleşme sürecinde özellikle modern siyasi yapıların toplumsal hafızaya müdahale biçimleri denebilir.
Yeni Şafak
Yasaya bakış denemesi
Hayat
Yasaya bakış denemesi
Doğada gördüğü düzeni yasalaştırıp ona entegre olduğunda yaşamı kolaylaşmış insanın. Prof. Dr. Kadir Canatan’ın alanında ilk olduğu iddiası ile kaleme aldığı ve Ketebe Yayınları tarafından basılan “Sosyolojide Yasa Fikri” bu fikrin çökmesinin insan/doğa ilişkisinin sürdüğü müddetçe imkansızlığını ele alıyor.
Yeni Şafak
İbn-i Haldun
Ramazan
İbn-i Haldun

Katip Çelebi ve Naima, eserlerinde İbn Haldun'dan yararlanmışlar, Mecelle'nin yazarı Ahmet Cevdet Paşa ise İbn-i Haldun'un en önemli eseri Mukaddime'yi Türkçe'ye çevirmiştir. Fikir olarak kimseye bağlı kalmayan, Türkler üzerinde tesiri büyük ve İslam düşün hayatının en önemli ismi olan İbn Haldun ve hayatını inceliyoruz.

Yeni Şafak
Türkiye’de sosyolojinin ahvali
Hayat
Türkiye’de sosyolojinin ahvali
Küre Yayınlarınca yayınlanan, Hüseyin Etil ve Metin Demir editörlüğünde hazırlanan Türkiye’de Çağdaş Sosyoloji Konuşmaları kitabı, sosyoloji biliminin hem Türkiye’deki koşullarına dair itinalı bir kavrayış geliştirmekte hem de spesifik alt-disiplinler hakkında derinlikli bir tebliğler manzumesi sunmakta.Konuşmalar’ın temel sorusu şudur: “Türkiye’de çağdaş sosyoloji çalışmaları hangi yönelimlere sahiptir?”
Yeni Şafak
Sosyoloji öğrenmek…
Sosyoloji öğrenmek…
Venezuela üzerindeki baskılar devâm ediyor. Bu baskıların çeşitli boyutları mevcut. Ekonomik ve siyâsal baskılar en âşikâr olanları. Ama bunların berâberinde “entelektüel” baskılar da dikkât çekiyor. Bu, dünyâ çapında bir kampanya. Maalesef Türkiye'de de bunun uzantılarını görüyoruz.

Yeni Şafak
Beyaz Muhafazakâr sosyoloji ve Ak Parti
Beyaz Muhafazakâr sosyoloji ve Ak Parti
Kentli dindar sosyolojinin Ak Parti içinde ayrı bir gruba dönüştüğü söyleniyor. En başta söyleyeyim, çok yanlış bir tespit bu. Çünkü kentli dindar sosyolojinin siyasetteki temsili çarpıtılıyor. Elbette kentlileşen bir muhafazakâr kesim farklılaşması var. Bunlara baştan beri Beyaz Muhafazakârlar diyorum.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.