Kadın olarak gücümü dağlarda keşfettim
Hayat
Kadın olarak gücümü dağlarda keşfettim
Dünyanın en önemli beş yüksek dağına tırmanarak Türkiye’nin İlk ve tek kadın Kar Leoparı unvanına sahip olan Esin Handal’ın hayatı belgesel oluyor. Handal, “Dağcılık kadın olarak ne kadar güçlü olduğumu fark ettirdi” diyor. Bir hevesle başlayıp daha sonra bir tutkuya dönüşen dağcılık sporunun insanın içindeki gücü keşfettirdiğine dikkat çeken Esin Handal şunları söylüyor: “Bizler, zor ve ağır koşullara daha çok dayanabiliyoruz, çocukluğumuzdan beri bize aşılanan ‘sık dişini yavrum’ dağda en çok kullandığımız cümle. Aynı zamanda kadınlar çok yönlü düşünebildiği için dağda tehlikeleri daha iyi sezinleyebiliyor ve daha disiplinli oluyorlar.”
Yeni Şafak
Ne kadar yakından bakarsanız o kadar az görürsünüz…
Ne kadar yakından bakarsanız o kadar az görürsünüz…
‘İklimle’ biraz daha oynayalım…Geçen Çarşamba, “fosilciler, fosil olmamak için direnecekler ve niza çıkacak” yazmıştık…El-ele baş-başa çıkılan İklim Zirvesi, Paris Anlaşması’na dönüş, ‘fosil yakıtla yaşayanlara’ yürüyen yeni dünya tasarımları, Biden’lı ABD’nin işleri.Biden lafın gelişi tabi; planın arkasındakileri de aynı gün paylaşmıştık. Trump’ın zıt yöndeki mirasını yırtıp, Rusya, S.Arabistan gibi ülkelerin üzerine gitmenin faturası olsa gerek. ‘Biden lafın gelişi’ derken, ‘Biden’ın gidişi’ni...
Ahıska sürgününün 77. yılında acılar ilk günkü gibi: O çığlıkları asla unutamadım
Hayat
Ahıska sürgününün 77. yılında acılar ilk günkü gibi: O çığlıkları asla unutamadım
Sovyetler, 14 Kasım 1944’te Gürcistan’daki Ahıska Türklerini sürgün etti. 17 binden fazla kişi açlıktan ve soğuktan öldü. O gün 7 yaşında olan Kamile Aznaurova, Özbekistan’a yerleşti. Şimdi Türkiye’de yaşayan Aznaurova ölüm yolculuğunu Yeni Şafak’a anlattı: Hepimizi vagonlara doldurdular. Vagonlardaki insanların çığlığını ve ağıtlarını asla unutamadım. Kim duyarsa duysun unutamazdı.
Yeni Şafak
Bosna Kasabı’na Belgrad’da koruma
Dünya
Bosna Kasabı’na Belgrad’da koruma
Soykırım suçlusu Ratko Mladic’in Sırbistan’da çizilen duvar resimlerinin devlet korumasına alınması tansiyonu yükseltti. Belgrad’da bulunan resme yumurta atan iki kişinin tutuklanması üzerine protesto gösterisi düzenlenirken, polis bölgede güvenlik kordonu oluşturdu.
Yeni Şafak
Polonya sınırında
soğuk savaş
Dünya
Polonya sınırında soğuk savaş
Belarus’tan Polonya sınırına doğru yola çıkan binlerce göçmen, Varşova yönetimini alarma geçirdi. Polonya, sınıra 30 bin özel kuvvetler personeli gönderdiğini açıkladı. AB ise Lukaşenko’yu göçmenleri silah olarak kullanarak “hibrit saldırı” yapmakla suçladı. Göçmenlerin Rusya’nın onayıyla Belarus’a taşındığı da iddialar arasında.
Yeni Şafak
Huzursuz Fransız sendromu..
Huzursuz Fransız sendromu..
Fransızlar, ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki “AUKUS Anlaşması”na hakikaten çok öfkeliler. Sıradan bir Fransız bile AUKUS’u “Şu Anglo-saksonlar var ya, yine yaptılar yapacaklarını” diyor. Avustralya’nın 2016’de Fransa ile yaptığı dizel-elektrikli denizaltı sözleşmesini çöpe atmasını Fransızlar yeni bir “Anglo-Sakson oyunu” olarak görüyorlar. Avustralya ile 2016’de yaptıkları denizaltı sözleşmesini ‘Yüzyılın Sözleşmesi” olarak niteleyen Fransa için bu anlaşmanın düpedüz çöpe atılması ulusa...
Kosova ile Sırbistan arasındaki 12 günlük gerginlik sona erdi
Dünya
Kosova ile Sırbistan arasındaki 12 günlük gerginlik sona erdi
Kosova ile Sırbistan arasında araçların sınır geçişiyle ilgili yaşanan "plaka" krizinde Avrupa Birliği (AB) devreye girdi. AB'nin devreye girmesiyle sınırdaki güvenlik güçleri geri çekildi, barikatlar kaldırıldı, 12 gün süren gerginlik sona erdi.
IHA
Dünyaca ünlü oyuncuyu Avrupa Ligi maçı öncesi ülkeye sokmadılar
Spor
Dünyaca ünlü oyuncuyu Avrupa Ligi maçı öncesi ülkeye sokmadılar
Son yıllarda eşine benzeri az rastlanılacak bir olay yaşandı. İngiltere Premier Lig ekiplerinden Leicester City'nin, UEFA Avrupa Ligi'nde karşılaşacağı Legia Varşova maçı öncesinde yıldız golcü Kelechi Iheanacho, Polonya'ya alınmadı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.