Sovyetler'den Rusya'ya Türkiye'yle uzlaşı çağrısı
Dünya
Sovyetler'den Rusya'ya Türkiye'yle uzlaşı çağrısı
Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov, Rusya-Türkiye krizinden iki taraf da etkilenir diyerek uzlaşı çağrısı yaptı. İki ülke arasında meydana gelen krizin Avrupa ilişkilerine de darbe vurduğunu belirten Gorbaçov, bu olayın Ortadoğu'nun güvenliğini de etkileyeceğini savundu.
Diğer
Amerika düşmansız yapamıyor!
Abdullah Muradoğlu
Amerika düşmansız yapamıyor!
Yeni Şafak · Abdullah Muradoğlu - Amerika düşmansız yapamıyor!Amerikalı stratejistlerin ABD ve Çin arasındaki “büyük güç rekabeti”ni açıklamak için 2400 yıl önce “Peloponnesos Savaşları Tarihi”ni yazan Atinalı General Thukydides’e başvurduklarını ifade etmiştik. Thukydides “Peloponnesos Savaşları”nın asıl nedenini Atina’nın aşırı derecede güçlenmesinin Sparta’da uyandırdığı “korku” olarak açıklar. Batı’lı birçok tarihçiye göreyse “yükselen güç” ve “yerleşik güç” arasındaki sürtüşme eninde sonund...
Sovyet döneminde "903 Projesi" çerçevesinde geliştirilen ekranoplan: Hazar Denizi Canavarı
Dünya
Sovyet döneminde "903 Projesi" çerçevesinde geliştirilen ekranoplan: Hazar Denizi Canavarı
Sovyetler Birliği zamanında Rostislav Alexeyev tarafından tasarlanan ve deneysel bir araç olan füze taşıyabilen hava ve deniz aracı hala Hazar kıyılarında bulunuyor. 903 Projesi 'Lun' kapsamında Rostislav Alexeyev tarafından tasarlanan ve Merkezi Hydrofoil Tasarım Bürosu`nda geliştirilen füze taşıyıcı hava ve deniz aracı ekranoplan, 1986 senesinde suya indirilmişti. Temmuz 2020`de deniz yoluyla Derbent yakınlarındaki kıyıya çekilen araç, 2023`te Moskova`da açılması planlanan yapım aşamasındaki Patriot Park`ta sergilenecek.
AA
Hatayı kendimizde mi aramalıyız?
Selçuk Türkyılmaz
Hatayı kendimizde mi aramalıyız?
Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Türk devletleri varlıklarını geleceğe taşıyabilecekler mi? Bunu başarabilmek için elbette güç biriktirmeleri gerekecek. Bu sebeple ikinci bir soru gündeme geliyor: Varlıklarını geleceğe taşırken dışarıdan müdahalelere açık bir zayıflıkta mı kalacaklar yoksa güç inşa edebilecekler mi? Soruları çoğaltabiliriz ama bu soruların, mutlaka, geride kalan birkaç yüzyıllık tecrübeyi gözden geçirmemize imkân vermesi gerekir. Eleştirel bakışta...
Sovyetler'e izin yok
Dünya
Sovyetler'e izin yok
Rusya ve ABD arasında Ukrayna kriziyle alevlenen ve yeni bir soğuk savaşa dönüşen tansiyon yükseliyor. Son olarak ABD Savunma Bakanı Carter, Moskova’nın Sovyetler Birliği dönemindeki gibi nüfuz sahaları oluşturmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
Yeni Şafak
Eski Sovyet bilim adamı: 'Rusya maymun çiçeği hastalığını biyolojik silah olarak kullandı'
Dünya
Eski Sovyet bilim adamı: 'Rusya maymun çiçeği hastalığını biyolojik silah olarak kullandı'
Batı ve Orta Afrika'nın bazı bölgelerinden yayılan maymun çiçeği hastalığı hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Konuyla ilgili bir uzmana göre Rusya, en azından 1990'ların başına kadar maymun çiçeğini biyolojik bir silah olarak kullandı.
Yeni Şafak
Soğuk Savaş’ı bitiren adam Gorbaçov  öldü
Dünya
Soğuk Savaş’ı bitiren adam Gorbaçov öldü
Soğuk savaşın sona ermesindeki rolü nedeniyle Nobel Barış Ödülü alan SSCB’nin son lideri Mihail Gorbaçov 91 yaşında öldü. “Dram” olarak nitelediği Sovyet rejimini sosyal demokrasiye dönüştürmeyi hedefleyen Gorbaçov’un Glasnost (şeffaflık) ve Perestroyka (yeniden yapılandırma) politikası, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla sonuçlandı. Bu yüzden Putin dâhil birçok Rus, Gorbaçov'u eleştirdi. Batılı politikacılar ise övgü dolu taziye mesajları yayımladı.
Yeni Şafak
İngiltere Kraliçe 2. Elizabeth için yasta: Bir devrin sonu
Dünya
İngiltere Kraliçe 2. Elizabeth için yasta: Bir devrin sonu
Tahtta kaldığı 70 yılda Winston Churchill'den Liz Truss'a 15 başbakan gören ve ülke tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı 2. Elizabeth’in ölümüyle İngiltere'de bir dönem kapandı. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda tahta çıkan ve 96 yaşında ölen Kraliçe 2. Elizabeth, başta Soğuk Savaş olmak üzere Falkland Savaşı, Berlin Duvarı’nın yıkılması, Sovyetler Birliği'nin çöküşü, Arap-İsrail Savaşı, Süveyş krizi ve en son Rusya-Ukrayna Savaşı gibi onlarca kritik döneme şahitlik etti. 2. Elizabeth, geçen yıl vefat eden eşi Prens Philip ve babası Kral 6. George'un yanında toprağa verilecek.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.