Yalçın Akdoğan'dan Putin'e sert tepki​
Gündem
Yalçın Akdoğan'dan Putin'e sert tepki​
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanmasıyla ilgili, “Geçmişte başka milletlere, kendi vatandaşlarına yaptıkları zulümlerin, katliamların, soykırımların kuyruk acısıyla bugün herkes böyle yapmış gibi bir edayla suça ortak oluyorlar. Onlar kendi geçmişlerine, kendi yaptıklarına baksınlar diyorum” dedi.
IHA
"Önce kendi tarihinle yüzleş Putin"
Gündem
"Önce kendi tarihinle yüzleş Putin"
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1915 olayları için Türkiye'yi soykırım yapmakla suçlamasının yankıları devam ederken bir tepki de Çerkes Dernekleri Federasyonundan geldi. Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada Putin'e, "Önce kendi tarihinle yüzleş, Çerkes soykırımını tanı ve sürgünün sonuçlarını telafi et" çağrısı yapıldı. Açıklamada, 1763-1864 sürgünlerinde başta Çerkesler olmak üzere 1 milyondan fazla Kafkasyalının hayatını kaybettiği hatırlatıldı.
AA
İtalya'dan Türkiye'ye 'Papa' cevabı
Dünya
İtalya'dan Türkiye'ye 'Papa' cevabı
Papa Francesco'nun 'soykırım' açıklamasından sonra muhalefetin, Papa'ya destek vermesi için çağrı yaptığı İtalya hükümetinden cevap geldi. Başbakanlık nezdindeki AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Sandro Gozi, "Bir hükümet, 'soykırım' kelimesini kullanmamalı. Bu hükümetlerin değil, tarihçilerin görevidir" dedi. Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ise, Papa'ya sert cevaplar veren Türkiye'nin haksız olduğunu savundu.
AA
İsrail Ermeni kartını açtı
Dünya
İsrail Ermeni kartını açtı
İsrail'de sözde Ermeni soykırımını tanıması yönünde çağrı yapan ilk meclis başkanı olarak kayıtlara geçen İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkanı Yuli Edelstein yine aynı çağrıyğı tekrarladı.
Yeni Şafak
Bir garip tanıma
Dünya
Bir garip tanıma
Belçika meclisinin sembolik nitelikteki kararında 1915 olayları “soykırım” olarak nitelendirildi. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihsel ve manevi açıdan bu trajediden sorumlu tutulamayacağı belirtildi.
Yeni Şafak
Savaşın acı hatırası
Dünya
Savaşın acı hatırası
Bosna’daki savaşın acı hatırası Soykırım Müzesi’nde yaşatılıyor. Savaşın çirkin yüzünü bugüne taşıyan İnsanlığa Karşı Suç ve Soykırım Müzesi, dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri bu acıya ortak ediyor.
Yeni Şafak
Erdoğan’dan Patrikhane’ye mesaj
Gündem
Erdoğan’dan Patrikhane’ye mesaj
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ermeni kilisesinde düzenlenen ayine mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında "Ermeni toplumunun yaşadığı üzüntü verici hadiseleri biliyoruz ve acınızı samimiyetle paylaşıyoruz. Osmanlı Ermenilerinin dünyanın her yerindeki torunlarına gönül kapımız sonuna kadar açık" dedi.​​
AA
Saadet Partisi'nden Holokost tepkisi
Gündem
Saadet Partisi'nden Holokost tepkisi
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Birol Aydın, Holokost Anma Günü’nün, sözde Ermeni soykırımı için tuzak olduğunu söyledi.
IHA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.