ViewData["BodyClass"] = "search index effect"; ViewData["Category"] = "Arama"; ViewData["Linkname"] = "arama";IActionResult ViewData["Color"] = "cb0102"; }
Almanya'da cin şişeden çıktı
Dünya
Almanya'da cin şişeden çıktı
Almanya'nın Chemnizt kentinde Neo-Nazi grupların protestosuyla başlayan tartışma Berlin’i sarsıyor. Almanya Başbakanı Merkel, aşırı sağ gruplarla arası iyi olan iç istihbarat sorumlusu Hans-Georg Maassen’i görevden aldı. Uzmanlar, "Almanya’da cin şişeden çıkmışa benziyor. Alman siyaseti ve devlet aklı, ne yapıp edip ırkçılık cinini şişeye geri sokmanın yollarını aramalıdır" diyor.
AA
Her beş saniyede bir çocuk ölüyor
Dünya
Her beş saniyede bir çocuk ölüyor
Birleşmiş Milletler (BM), 2017 yılında yaklaşık 6,3 milyon çocuğun ya da her beş saniyede 15 yaş altı bir çocuğun önlenebilir nedenler veya hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Raporda, yaklaşık 5,4 milyon çocuk ölümünün hayatlarının ilk beş yılında meydana geldiği aktarıldı.
AA
Arakan’daki tam soykırım
Dünya
Arakan’daki tam soykırım
BM, Myanmar ordusu ve fanatik Budistlerin soykırım sözleşmesindeki 5 eylemden 4’ünü Arakanlı Müslümanlara karşı uyguladığını açıkladı. Kadınlara cinsel şiddetin de detaylı olarak anlatıldığı raporda, sorumluların cezasız kalmaması için acil eylem çağrısı yapıldı.
Yeni Şafak
Ceset yakma tesisleri kurdular
Dünya
Ceset yakma tesisleri kurdular
Ayşemgül Mijit ve Omir Bekali, ikisi de Doğu Türkistan'da yaşananların mağdurları. Mijit, aile fertlerine ulaşamıyor. 7 ay Çin hapishanelerinde, 1 ay da Doğu Türkistan'daki kamplarda kalan Bekali ise, Kazakistan vatandaşlığı ile kamplardan çıkmayı başarabilen nadir insanlardan biri.


Yeni Şafak
BM Arakan'da 'soykırım var' dedi
Dünya
BM Arakan'da 'soykırım var' dedi
Birleşmiş Milletler (BM), Arakanlı Müslümanların Myanmar ordusu tarafından soykırım olarak tanımlanan 5 maddeden 4'üne maruz kaldığını bildirdi. Aynı şekilde geçtiğimiz da bir açıklama yapılmış, Myanmar’da ordu generallerinin Arakanlı Müslümanlara karşı soykırım suçu işledikleri gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) yargılanması talep edilmişti.
AA
Rusya'da 'reform' protestoları sürüyor: 800 gözaltı
Dünya
Rusya'da 'reform' protestoları sürüyor: 800 gözaltı
Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg kentlerinde 'emeklilik reformu' protestoları düzenleniyor. Gösterilerde 800 kişi gözaltına alınırken, polis sert müdahalede bulundu. Çoğunluğu lise çağındaki gençlerden oluşan protestocular, reform kararının geri çekilmesini istiyor.
Diğer
Sabra ve Şatilla: Cezasız kalan katliam
Dünya
Sabra ve Şatilla: Cezasız kalan katliam
36 yıl önce, 16 Eylül 1982'de, İsrail'in desteklediği aşırı sağcı Hıristiyan Falanjist milisler Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde bulunan Sabra ve Şatilla Filistin mülteci kamplarında yüzlerce Filistinliyi katletti. Ariel Şaron'un onayı ve gözetimi altında gerçekleşen bur soykırımda Filxzistinliler, insanlık için adalet bekliyor.
Yeni Şafak
Çok kutuplu dünyada Türkiye-Almanya ilişkisi
Hayat
Çok kutuplu dünyada Türkiye-Almanya ilişkisi
Sistemsel bir arayışı yansıtan Türkiye-Almanya yakınlaşmasını, uluslararası konjonktür de hızlandırmaktadır. Özellikle de İdlib’de meydana gelen gelişmeler ve yeni bir mülteci akımının yaşanması olasılığı, Ankara ile Berlin’i yakınlaşmaya zorlamaktadır. Dolayısıyla mülteci meselesiyle, Almanya’nın Türkiye’ye olan bağımlılığının yeniden gözler önüne serildiği ifade edilebilir.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.